czy można schudnąć bez ćwiczeń
Ruch Uroda

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Czy to w ogóle możliwe?

Media społecznościowe zalewają nas zdjęciami wymarzonych, wręcz nierealistycznie idealnych ciał. Z tego względu smukła sylwetka to obecnie marzenie coraz większej ilości osób. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że za takimi efektami stoi przede wszystkim ciężka praca, codzienne treningi i bardzo restrykcyjna dieta. Niewiele osób ma czas i ochotę na aktywność fizyczną. Czy można schudnąć bez ćwiczeń? Czy sama dieta wystarczy? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Dieta jest ważna

Niski poziom aktywności fizycznej oraz niezbilansowana dieta na pewno nie doprowadzi nas do osiągnięcia celu. W przypadku gubienia tkanki tłuszczowej kluczową kwestią jest zmiana stylu życia. Każda dieta stosowana tylko na czas odchudzania doprowadzi do pojawienia się efektu jojo. Dlatego powinno się wprowadzać małe, ale znaczące zmiany i sprawić, aby stały się codziennymi nawykami. Ważne jest również, aby wprowadzać zmiany w sposób racjonalny i niezagrażający zdrowiu. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych trików i rad, które ułatwią osiągnięcie celu.

10 wskazówek jak szybko schudnąć bez ćwiczeń — tylko sprawdzone triki!

Chcesz schudnąć bez ćwiczeń? Okazuje się, że odchudzanie bez ćwiczeń jest możliwe. Da się bez wysiłku zgubić tkankę tłuszczową, natomiast trzeba przestrzegać pewnych zasad. Jak już wyżej wspomnieliśmy, należy przede wszystkim zmienić styl życia. Oto 10 wskazówek na odchudzanie bez ćwiczeń, które to ułatwią:

1. Zastosuj deficyt kaloryczny

Jest to jedna z najważniejszych rad dotyczących odchudzania. Deficyt kaloryczny polega na tym, że spożywamy mniejszą ilość kalorii, niż organizm spala. Należy tutaj jednak być bardzo ostrożnym. Istnieje bowiem podstawowa przemiana materii (PPM) oraz całkowita przemiana materii (CPM).

Ten pierwszy termin odnosi się do ilości kalorii potrzebnych organizmowi do tego, aby przeprowadzić wszystkie niezbędne do przeżycia procesy. Niepokrywanie PPM prowadzi do nieprawidłowej pracy narządów wewnętrznych i jest bardzo niebezpieczne.

Całkowita przemiana materii uwzględnia natomiast podstawową przemianę materii oraz kalorie potrzebne do spalenia w czasie aktywności fizycznej. Spożywając ilość kalorii potrzebnych do całkowitej przemiany materii nie chudniemy, ale też nie tyjemy. Jest to optimum pozwalające na utrzymanie masy ciała.

O zdrowym i bezpiecznym deficycie kalorycznym mówimy wtedy, gdy spożyta ilość kalorii różni się od tej z całkowitej przemiany materii maksymalnie o 150-200 kcal. W ten sposób nie tylko będziemy powoli i bezpiecznie chudnąć. Lekki deficyt kaloryczny stosowany co dzień poprawia stan naszego zdrowia i zapewnia dobrą kondycję organizmu.

Polecanym i pozwalającym dokładnie wyliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne wzorem jest wzór Harrisa-Benedicta. Większość dietetyków swoją pracę opiera właśnie na zastosowaniu tego wzoru.

2. Wprowadź do swojej diety duże ilości warzyw

Zbilansowana dieta polega na tym, że do organizmu wprowadzamy odpowiednią ilość białek, tłuszczy i węglowodanów. Na naszym talerzu powinny zatem znaleźć się te makroelementy. Warto natomiast zadbać o to, aby sporą część talerza zajmowały warzywa. Są one zwykle niskokaloryczne, zawierają ogromne ilości witamin i urozmaicają smak posiłku.

Nie chodzi tu jednak o zapychanie żołądka jak największą ilością warzyw, aby na inne części posiłku nie starczyło już miejsca, a na wprowadzeniu zasad dotyczących proporcji. Przykładowo 50% talerza mogą stanowić warzywa, 25% zajmie źródło białka, np. mięso, a 25% to będzie tak zwany dodatek skrobiowy, czyli np. ryż lub kasza.

Warzywa pomocne w odchudzaniu bez ćwiczeń
Źródło: Freepik.com

3.  Jak schudnąć bez ćwiczeń? Dokładnie przeżuwaj każdy kęs

Aby organizm dążył do spalania tkanki tłuszczowej, układ pokarmowy musi przede wszystkim pracować prawidłowo. Nawet najlepiej opracowana dieta nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy o odpowiednie przeżuwanie pożywienia. Dlaczego jest to takie ważne?

Otóż masa, która dostaje się do żołądka powinna być już w postaci półpłynnej. Ułatwi to proces trawienia i nie obciąży nadmiernie żołądka. Jeden kęs powinno się przeżuwać około 20-30 razy, można też zastosować zasadę, że zjedzenie każdego większego posiłku powinno nam zająć 20-25 minut.

4. Ogranicz wysoko przetworzone produkty, fast foody i słodycze

Ważną sprawą w tym punkcie jest fakt, że nie trzeba eliminować w pełni wyżej wymienionych produktów. Zarówno fast foody, jak i inne wysoko przetworzone produkty raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzą, a jeden zjedzony batonik w ciągu miesiąca nie sprawi, że cała dotychczas stosowana dieta będzie zmarnowana. Warto jednak ograniczyć ich spożycie do minimum, ponieważ mają one szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a także są wysokokaloryczne i utrudniają kontrolę nad spożytymi w ciągu dnia kaloriami.

5. Uważaj na płyny

Tak jak woda nam na pewno nie przeszkodzi w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, tak napoje słodzone już mają na to wpływ. Zawierają one bardzo duże ilości cukru, przez co są dosyć kaloryczne, a nie mają właściwie żadnych istotnych wartości odżywczych. Przez to, że są płynne, nie zajmują również miejsca w żołądku i nim się spostrzeżemy, możemy wypić spore ilości takiego napoju. A doprowadzić to może do nadwyżki kalorycznej, której w czasie odchudzania i nie tylko staramy się unikać. W przypadku płynów warto zwrócić również uwagę na słodzenie kawy i herbaty, a także na spożycie zbyt dużej ilości soków owocowych.

6.  Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wprowadź do swojej diety błonnik

Dzięki błonnikowi szybciej pojawia się uczucie sytości i odczuwamy je dłużej. Przede wszystkim dlatego jest on popularny w przypadku odchudzania. Błonnik sprawia, że jemy mniejsze porcje posiłków, dzięki czemu do organizmu trafia mniejsza ilość składników odżywczych.

7. Zadbaj o wartościowy sen

Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu może przyczynić się do chudnięcia, ponieważ dzięki odpowiedniej dawce odpoczynku mamy szansę się zregenerować. Przeciętny człowiek powinien przespać od 7 do 9 godzin w ciągu jednej nocy. Wypoczęty organizm to lepsze zdrowie oraz poprawa urody i sylwetki.

8. Pilnuj codziennej porcji ruchu

Spokojnie, nie chodzi tutaj o ćwiczenia, a o to, że warto pilnować, aby nie spędzać całego dnia w pozycji siedzącej lub leżącej. Nie chcesz ćwiczyć? Idź na spokojny spacer, posprzątaj kuchnię lub wstaw pranie. Również taka codzienna aktywność sprawia, że organizm spala trochę kalorii.

9. Wyrabiaj zalecaną normę dziennych kroków

Nie dziesięć tysięcy, a już 6-8 tysięcy wystarczy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Oczywiście nie ma tutaj wyznacznika. Możesz spacerować powoli lub iść pieszo do pracy. Wbrew pozorom w domu też da się wykonać sporą część tego wyzwania. Nie jest też konieczne, aby wszystkie te kroki zaliczać za jednym razem, możemy sobie to podzielić na kilka części. Bez wysiłku i bez ćwiczeń da się zatem zapewnić organizmowi wymaganą dawkę ruchu.

10.  Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wspomagaj trawienie organizmu

Możesz w tym celu stosować miętową herbatę, która reguluje produkcję soku żołądkowego. Taki napój usprawni również ruchy jelit. Melisa także wspomoże wydzielanie soku żołądkowego oraz ureguluje pracę układu pokarmowego. Na trawienie dobrze działa też dziurawiec, koper włoski czy rumianek. Warto zastosować ziołowe napary w swojej diecie, aby nie towarzyszyło nam nieprzyjemne uczucie pełności oraz w celu usprawnienia pracy organizmu. Pośrednio przyczyni się to również do chudnięcia.

Wszystkie sprawdzone triki zostały zastosowane, a efektów brak? Warto zatem udać się do dietetyka, który dokładnie sprawdzi i zweryfikuje, gdzie popełniane są błędy. Oprócz tego pomoże on w doborze posiłków, a także wytłumaczy jak szybko schudnąć bez ćwiczeń.

Czy można zatem schudnąć bez karkołomnych ćwiczeń?

Przy zastosowaniu deficytu kalorycznego sama dieta wystarczy. Jeśli jednak chcesz schudnąć bez ćwiczeń, to musisz uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale również motywację. Efekty mogą przyjść dopiero po jakimś czasie. Zaleca się, aby każdy człowiek zapewniał dla swojego organizmu odpowiednią porcję ruchu, odchudzanie bez ćwiczeń jest jednak możliwe przy zastosowaniu wyżej wymienionych 10 wskazówek oraz wysokiej motywacji. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.