Mała sztanga przy której stoi zdrowe jedzenie
Uroda

Jak schudnąć skutecznie i trwale?

Największym błędem, jaki popełniamy w odchudzaniu jest to, że nie mamy w sobie cierpliwości. Wydaje nam się, że skoro już się do tego zabieramy to efekty powinny pojawić się natychmiast – w końcu jest to ogromne poświęcenie z naszej strony i chcemy, abym nam się to opłacało. Oczywiście odchudzanie nie działa w taki sposób. Jak schudnąć? Potrzebna jest tutaj ciężka praca i musimy mieć świadomość tego, że przed nami tygodnie lub nawet miesiące starań – tylko tak możemy schudnąć trwale.

W społeczeństwie przez lata ukształtowało się przekonanie, że jeśli chcemy schudnąć to tak naprawdę wystarczy przez jakiś czas się głodzić – ale na szczęście coraz więcej osób głośno mówi o skutkach ubocznych takich działań. Jeśli nagle przestajemy jeść to nasze ciało próbuje się przed tym bronić – czujemy się źle, pogarsza się nasz stan zdrowia. Czy tracimy na wadze? Tak – ale gdy tylko znowu zaczniemy jeść to kilogramy powrócą z nawiązką.

Przez złe podejście do odchudzania coraz więcej młodych osób tak naprawdę robi sobie krzywdę – pogarsza się nasza relacja z jedzeniem, wpadamy w zaburzenia odżywiania. Coś takiego może tak naprawdę zniszczyć nasze życie i pogorszyć jego jakość na wiele lat – niektórzy zaczynają bać się poszczególnych produktów i ciągle myślimy tylko o tym, aby przypadkiem nie przybrać na wadze.

Co więc zrobić, aby schudnąć trwale? Musisz jeść mniej i więcej się ruszać. Nie chodzi tutaj jednak o głodzenie się – wystarczy tylko być w deficycie kalorycznym. Z ćwiczeniami także nie trzeba wcale przesadzać, bo regularna aktywność okazuje się być o wiele bardziej skuteczna niż intensywne treningi ponad nasze siły. Jeśli zabierzesz się do tego wszystkiego z zachowaniem zdrowego rozsądku to na pewno Ci się uda i w końcu osiągniesz taką wagę, o jakiej marzysz.

Dużo się ruszaj

Wysokość naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie jest uzależniona także od tego, ile się ruszamy – im więcej ćwiczymy, tym możemy więcej jeść. To bardzo prosta zależność, więc my sami musimy zdecydować, co najbardziej nam odpowiada. Osoby, którym już udało się schudnąć zwykle podkreślają, że dzięki aktywności fizycznej udało im się schudnąć szybciej – a także poprawił się wygląd ich skóry. Dzięki temu możemy na pewno uniknąć luźnej skóry, która często towarzyszy pozbywaniu się dużej ilości kilogramów na raz.

Jak schudnąć? Ćwiczenia nie muszą wcale być intensywne – nikt nie każe Ci od razu biegać po 10 km dziennie czy trenować siłowo. Spacery, basen, jazda na rowerze – dopóki robimy coś regularnie to jest to już ogromna zmiana dla naszego ciała. Pamiętaj też koniecznie o tym, że w taki sposób wzmacniasz swoje serce i poprawiasz ogólny stan zdrowia – ruch jest dla nas bardzo dobry.

Jak schudnąć bez ćwiczeń?

Jesteśmy jednak w stanie zrozumieć to, że niektóre osoby ćwiczyć nie chcą lub nie mogą tego robić. Przy bardzo wysokiej nadwadze często mamy problemy ze stawami i boimy się za bardzo je obciążać. Czasami chodzenie uniemożliwia nam choroba lub zwyczajnie obawiamy się krytyki ze strony innych ludzi. Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jest to możliwe i tak naprawdę proste – trzeba trzymać się diety.

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej – sama dieta wystarczy, jeśli trzymamy się zasad i nie przekraczamy ustalonej ilości kalorii. Jeśli nie ćwiczymy to nasze zapotrzebowanie będzie mniejsze i to jest największa tego wada – musimy po prostu bardziej uważać podczas wybierania poszczególnych pokarmów. Dalej jednak jesteśmy w stanie schudnąć, więc nie poddawajmy się i walczmy o to, co chcemy osiągnąć.

Zadbaj o dietę

Trudno tak naprawdę powiedzieć, dlaczego większości z nas odchudzanie od razu kojarzy się tylko i wyłącznie z jedzeniem bardzo niskokalorycznych pokarmów. Uważamy, że na diecie nie możemy cieszyć się ze spożywanych posiłków – nie ma opcji, aby były one smaczne i pożywne. Oczywiście nie jest to prawda, bo jesteśmy tak naprawdę w stanie jeść wszystko.

Szczupła kobieta

Podczas, gdy zawsze warto dbać oczywiście o to, aby jeść naturalne produkty, które są bogate w składniki odżywcze – w odchudzaniu wcale nie jest tak istotne to, co konkretnie jemy. Jesteśmy w stanie schudnąć nawet wtedy, gdy w naszym jadłospisie każdego dnia pojawiają się słodycze, bułki czy makarony. Jak to możliwe? Chodzi tutaj przecież tylko i wyłącznie o ilość spożywanych kalorii – nic więcej. Gdy obliczymy sobie nasze dziennie zapotrzebowanie to musimy od tego odjąć około 300-400 kalorii – wtedy jesteśmy w deficycie i powoli zaczynamy chudnąć.

Jak schudnąć? Na pewno nie warto opierać swojej diety o niezdrowe jedzenie, bo wtedy też ograniczamy sobie od razu jego ilość – takie pokarmy mają najwięcej kalorii. Można jednak każdego dnia znaleźć w swoim jadłospisie miejsce na coś, co najbardziej lubimy – batonik, ciasto, słodką bułkę. Dopóki w dalszym ciągu nie przekraczamy ustalonej wcześniej ilości kalorii – waga z tygodnia na tydzień dalej będzie spadała.

A dlaczego warto tak postępować? To bardzo proste. Gdy czegoś sobie zabraniamy to nagle zaczynamy myśleć tylko o tym – a po pewnym czasie po prostu rzucamy się na czekoladę i uznajemy, że dalsza dieta nie ma już sensu i nigdy nie uda nam się przecież schudnąć. Czy nie łatwiej byłoby więc zjeść sobie kilka kostek czekolady lub batonik i zaspokoić tą zachciankę? Spożyjemy w taki sposób 200-300 kalorii, a reszta naszego dnia może opierać się już na zdrowszych posiłkach – chęć przejedzenia się minie i dalej będziemy chudnąć. Na tym właśnie polega zdrowe podejście do diety – najważniejsza jest równowaga.

Uwierz w siebie

Zbyt często poddajemy się na samym początku odchudzania, bo wydaje nam się, że nie możemy popełniać tutaj żadnych błędów. Gdy raz zdarzy nam się zjeść za dużo lub nie mamy ochoty iść na trening – od razu uważamy, że jest to ogromna porażka i łatwiej będzie po prostu zrezygnować. Dopóki nie dotrze do nas, że to tak nie działa – trudno będzie nam schudnąć trwale.

To normalne, że czasami jesteśmy bardziej głodni lub mamy zaplanowane wyjście, podczas którego trudno będzie nam kontrolować ilość kalorii – to jednak nie oznacza od razu, że cały plan przestaje mieć sens. Dopóki jesteśmy w stanie następnego dnia kontynuować odchudzanie – nie dzieje się nic złego. Tak naprawdę na tym właśnie to polega – musimy nauczyć się jeść zdrowo i chcieć wracać do przestrzeganych zasad. Odchudzamy się dla siebie – robimy to dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Uwierz w to, że Ci się uda – wtedy nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać.

One thought on “Jak schudnąć skutecznie i trwale?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.