Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Ludzie z tą przypadłością bardzo często nie są świadomi, że ją mają. Wykrycie nadciśnienia często jest dziełem przypadku. O tym, co to jest za choroba i jak sobie z nią radzić dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której ciśnienie tętnicze jest wyższe niż 140/90 mm Hg. Oczywiście jednorazowy skok ciśnienia nie jest od razu równoznaczny z chorobą. Diagnozuje się je po obserwacji pomiarów ciśnienia tętniczego co najmniej przez 2 tygodnie. Jest to podstępna choroba. Może rozwijać się latami i nie dawać wyraźnych objawów. W początkowym stadium najczęściej jest wykrywana przypadkowo. Natomiast w zaawansowanym stadium choroby wykrywana jest w momencie wystąpienia powikłań. Powikłania te mogą dotyczyć serca, nerek i mózgu. Nieleczone nadciśnienie może być przyczyną udarów i śmierci.
W leczeniu konwencjonalnym nadciśnienia należy regularnie przyjmować zaordynowane leki. Potrzebna jest też zmiana trybu życia, wdrożeniu aktywności fizycznej, zmiana diety i niedopuszczanie do wystąpienia nadwagi.
Można także wspierać leczenie za pomocą ziół.
Jakie zioła na nadciśnienie?
Sposobów i mieszanek ziołowych jest bardzo dużo. Ważne jest, aby zioła na nadciśnienie, które chciałbyś wziąć, skonsultować z lekarzem lub z doświadczonym fitoterapeutą.
Witold Poprzęcki w „Poradniku zielarza” zaleca włączenie do swojej diety następujące zioła i rośliny:
- Bez obawy, przedawkowania do diety włączyć należy: ryż, czosnek, cebulę, skórkę cytrynową.
- Mieszanka ziołowa w składzie: 1 część kłącza kozłka, 1 część ziela poziomki, 5 części ziela jemioły i pięć części kwiatów głogu. Zioła należy dokładnie wymieszać. Następnie łyżkę przygotowanej mieszanki zalej szklanką zimnej wody przegotowanej na noc. Rano wypij ją powoli małymi łyczkami.
Jakie działanie mają zioła na nadciśnienie polecane przez Witolda Poprzęckiego?
Kozłek lekarski– inaczej zwany walerianą. Ma działanie uspokajające, przeciwskurczowe. Bardzo słabe przeciwcukrzycowe. Wykorzystywany był też do leczenia robaczyc (glisty, owsiki). Zewnętrznie wykorzystywany był do leczenia łupieżu i łojotoku skóry głowy.
Pod kątem nadciśnienia jego działanie uspokajające polega na tłumieniu refleksów psychicznych i motorycznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Działanie rozkurczowe dotyczy mięśni gładkich przewodu pokarmowego i w małym stopniu ścian naczyń krwionośnych.
Poziomka– ziele poziomki ma działanie moczopędne, odtruwające, przeciwbakteryjne. W przypadku nadciśnienia tętniczego istotne jest moczopędne działanie. Zapobiega to powstawaniu obrzęków oraz wpływa na obniżenie ciśnienia.
Jemioła– działanie jemioły to: obniżenie ciśnienia, moczopędne. Obie te właściwości pozytywnie wpływają na wspomaganie leczenia. Mechanizm obniżenia ciśnienia w przypadku jemioły polega na osłabieniu napięcia ścian naczyń krwionośnych. Konsekwencją tego jest mniejsze ciśnienie przepływu krwi.
Kwiat głogu– zażywanie głogu wpływa na mięśnie gładkie macicy, dróg moczowych, jelit i naczyń krwionośnych. Największą jednak zaletą głogu jest rozkurczowe działania na naczynia wieńcowe serca. Głóg oddziaływuje także bezpośrednio na mięsień sercowy. Wpływa na ekonomikę pracy serca, zwalniając częstotliwość uderzeń, a wzmacniając siłę skurczową.
Z kolei ojciec Andrzej Czesław Klimuszko na nadciśnienie tętnicze zalecał następującą mieszankę:
po jednej części:
- liść ruty
- kwiat bzu czarnego
- korzeń kozłka
- owoc dzikiej róży
- ziele skrzypu polnego
- owoc głogu
- kwiat głogu
- ziele jemioły
- morszczyn pęcherzykowy
Zioła na nadciśnienie zalecane przez ojca Klimuszkę- działanie
Część ziół została opisana w poprzedniej mieszance, skupimy się na nowych ziołach.
Ruta– działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowego. Poprawia perystaltykę jelit, działa lekko moczopędnie i w niewielkim stopniu obniża ciśnienia krwi. Działa również lekko uspokajająco i słabo przeciwpasożytniczo.
Czarny bez– działanie napotne, lekko moczopędne i przeczyszczające. Pomocniczo stosowany w stanach bólowych.
Dzika róża– jest cennym źródłem witaminy C, działanie wzmacniające na organizm, łagodnie rozkurczowe oraz moczopędne.
Skrzy polny– działanie moczopędne, uszczelnia naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe, poprawiają pracę serca. Podnosi także poziom hemoglobiny, zwiększa krzepliwość krwi.
Morszczyn pęcherzykowy– wpływa na poprawę przemiany materii, zapobiega otyłości. Używany jest też w zaburzeniach pracy tarczycy.
Należy pamiętać o tym, że ani leki, ani zioła pomagają w obniżeniu ciśnienia tętniczego, ale nie leczą. Dlatego tak ważne jest odnalezienie przyczyny powodującej podwyższenie ciśnienia.