Kobieta na łóżku ma problemy z bezsennością
Choroby

Jak sobie radzić z bezsennością?

Większość osób przynajmniej raz w życiu zmierzyła się z problemem z zasypianiem. Minuty i godziny na zegarku mijały, a sen nie przychodził, wywołując jeszcze większy stres i zdenerwowanie. Szacuje się, że na świecie problemy ze snem ma niemalże 50% społeczeństwa. Jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności, jak im zapobiegać i jak sobie z nią radzić, gdy już nas dopadnie? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

Bezsenność – problem, który może dotknąć każdego z nas

Bezsenność bardzo często zwana jest również insomnią. Odbija się negatywnie nie tylko na długości, ale również jakości i głębokości snu. Dlatego też osoba cierpiąca na tę przypadłość, nawet jeśli zaśnie, to zazwyczaj budzi się w dalszym ciągu zmęczona i rozkojarzona. Powodem jest zaburzenie prawidłowego stosunku snu głębokiego do fazy czuwania. Sen jest po prostu zbyt lekki i bardzo łatwo go przerwać. Problemy z bezsennością przekładają się na jakość życia. Stałe zmęczenie, odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego, problemy z koncentracją, poddenerwowanie, stany lękowe. To tylko niektóre z objawów, które może odczuwać osoba mająca problemy ze snem.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Ciężko jednoznacznie określić przyczyny problemów ze snem. O bezsenności, z medycznego punktu widzenia, można mówić, jeśli objawy utrzymują się ponad trzy tygodnie. Bardzo często może mieć ona związek z chorobami somatycznymi, które zaburzają naturalny rytm snu takimi jak bezdech, zespół niespokojnych nóg, niewydolność serca czy lunatyzm. Z bezsennością mogą mierzyć się również osoby cierpiące na schorzenia o podłożu psycho-nerwicowym i psychicznym. Jest to przypadłość często spotykana w przypadku depresji, zaburzeń lękowych czy u osób zmagających się z traumą lub żałobą. Do innych czynników mogących przyczyniać się do pojawienia się zaburzeń snu należą między innymi rozregulowanie zegara biologicznego, przyjmowanie niektórych leków, zbyt wysoka temperatura otoczenia, sytuacje stresowe, różnego rodzaju używki, w tym alkohol, kawa i napoje energetyczne.

Jak sobie pomóc, gdy zmagamy się z bezsennością?

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z bezsennością będzie bezpośrednie ustalenie jej przyczyny i zlikwidowanie jej. Nie zawsze jest to jednak proste lub w ogóle możliwe. Dlatego też warto zadbać o kilka podstawowych kwestii takich jak komfort spania czy uregulowanie swojego biologicznego zegara. W walce z bezsennością może pomóc unikanie drzemek w ciągu dnia, zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, regularne wietrzenie sypialni oraz zlikwidowanie mocnych źródeł światła w pobliżu łóżka. Wiele osób widzi również pozytywny wpływ wprowadzenia aktywności fizycznej do swojego życia oraz ograniczenia lub nawet zrezygnowania z kawy, papierosów i alkoholu. W ostatnich latach coraz więcej mówi się także o negatywnym wpływie sztucznego światła niebieskiego na sen. Ten problem można rozwiązać, stosując okulary blokujące światło niebieskie EyeShield. Najlepiej ubierać je każdego dnia, na 4 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.