Mężczyzna na ćwiczeniach u fizjoterapeuty
Bez kategorii

Jak stworzyć sprzyjające warunki do ćwiczeń z fizjoterapeutą? Zalety kabiny UGUL

Ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia specjalne oraz każda inna forma aktywności fizycznej to nieodzowne elementy skutecznej rehabilitacji ruchowej. Fizjoterapia w każdym przypadku powinna obejmować indywidualną pracę z pacjentem oraz zalecenia dotyczące ćwiczeń lub, w przypadku dużych zaburzeń, ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. W sytuacji kiedy schorzenie nie ogranicza znacznie zakresu ruchu, a siła mięśni została zachowana warunki ćwiczeń, miejsce ich wykonywania oraz wykorzystywany sprzęt nie różnią się znacząco od tych stosowanych u osób zdrowych.

Zalecane treningi zdrowotne można więc wykonać w sali gimnastycznej czy siłowni, wykorzystując maty, ciężarki czy taśmy. Kluczowa jest wówczas kontrola prawidłowej mechaniki ruchu, symetrii ciała oraz właściwego balansu mięśniowego. Problem pojawia się kiedy mamy do czynienia ze znacznym ograniczeniem zakresu ruchu w stawie lub dużego stopnia zmniejszeniem siły mięśni. Wówczas konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków, które umożliwią wykonanie ruchu mimo występujących ograniczeń i tym samym pozwolą na stopniowy powrót do sprawności.

Wykorzystanie kabiny UGUL w ćwiczeniach z odciążeniem

Podstawowa skala oceny siły mięśni ułatwia zrozumienie konieczności zastosowania odciążenia w ćwiczeniach. Siła mięśni oceniona na poziomie poniżej 3 punktów w skali Lovetta wskazuje na brak możliwości pokonania siły grawitacji. Oznacza to, że pacjent nie będzie w stanie unieść kończyny lub tułowia pomimo braku dodatkowego obciążenia. Jak w takim wypadku prowadzić ćwiczenia usprawniające?

Należy zastosować odciążenie, a więc stworzyć warunki, w których pacjent będzie poruszał chorą częścią ciała nie przeciwstawiając się silę grawitacji. O ile stworzenie takich warunków dla małych stawów (stawy ręki) nie stanowi problemu, bowiem wystarczy położyć rękę na blacie stołu lub leżance, o tyle dla dużych stawów lub większych obszarów ciała wymaga profesjonalnego sprzętu. To sytuacja, w której idealnym i nie zastąpionym rozwiązaniem jest kabina UGUL. Jej konstrukcja pozwala na zastosowanie podwieszek dla każdego stawu lub grupy stawów dając tym samym odciążenie dla odpowiedniego obszaru ciała.

Co więcej, podczas kolejnych sesji ćwiczeń, istnieje możliwość stopniowego zwiększania obciążenia poprzez dodanie ciężarków o masie mniejszej niż masa kończyny lub tułowia, aż do momentu uzyskania siły umożliwiającej pokonacie siły ciężkości, a więc „uniesienie” masy danego obszaru własnego ciała. W tym przypadku UGUL umożliwia stosowanie ćwiczeń do czasu aż pacjent nie będzie ich wstanie wykonać samodzielnie w sali lub siłowni. Zdarzają się także sytuacje, w których schorzenie wymaga ruchu z odciążeniem (pomimo, że siła mięśni pozwala na pełny zakres ruchu), wówczas również UGUL sprawdza się idealnie dając możliwość odpowiedniego dozowania obciążenia dla tkanek.

Ćwiczenia wspomagane i samowspomagane w UGULu

Często mimo odciążenia siła mięśni nie pozwala na wykonanie ruchu. Wówczas konieczne jest wspomaganie planowanego ruchu. Można je realizować samemu lub z pomocą obciążników wspomagających ruch. Samowspomaganie daje możliwość zastosowania pomocy dopiero w momencie kiedy jest ona niezbędna. Prowadzimy więc ruch do momentu kiedy jest to możliwe z użyciem aktualnej siły mięśni, a następnie wspomagamy ruch, najczęściej poprzez pociąganie zaczepionej linki lub sznurka. UGUL daje możliwość zastosowania wspomagania w odpowiednim kierunku oraz właściwego i łatwego jego mocowania.

Co więcej, wspomaganie jest dobrym rozwiązaniem również dla osób, które są w stanie pokonać siłę ciężkości, a tym samym nie potrzebują odciążenia, ale ich siła nie pozwala na pełny ruch. Wówczas pod koniec jego zakresu warto zastosować właśnie samowspomaganie. Dlatego też kabiny UGUL to wyposażenie gabinetu, wykorzystywane w dużej grupie pacjentów z różnym zaawansowaniem uszkodzenia ciała lub zmian chorobowych. W wielu przypadkach UGUL jest jedynym profesjonalnym rozwiązaniem pozwalającym na powrót™ do sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.