lekarz rozmawia z mężczyzną który ma problmy z prostatą
Choroby

Jak styl życia wpływa na problemy z prostatą?

Artykuł sponsorowany.

Wielu mężczyzn w wieku 50+ ma problemy z prostatą. To przyczynia się do kłopotów z oddawaniem moczu, z życiem intymnym, a także jest źródłem różnych męskich kompleksów. Przerost, ale też choroby prostaty bardzo często kończą się nowotworem. Na pojawienie się problemów z prostatą ma również wpływ styl życia. Co jest największą przyczyną kłopotów z prostatą?

Zbyt duża ilość białka zwierzęcego w diecie

Coraz większa liczba badań dowodzi, że mięso oraz nabiał mają bezpośredni wpływ na prostatę. Wynika to z faktu, że prostata znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie końcowego odcinka jelita grubego. To właśnie w tym miejscu gromadzą się odchody, które mają zostać wydalone, a w nich obecne są gnijące resztki białek zwierzęcych, mające w swoim składzie różne substancje toksyczne. Te substancje poprzez błonę jelita mogą przedostawać się do prostaty. Dlatego warto jeść mniej mięsa, a więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, gdyż w nich jest błonnik oraz substancje, które chłoną toksyny.

Nadwaga, a także otyłość

Zbyt duża ilość tłuszczu w organizmie, a przeważnie otyłość brzuszna wskazują na zbyt wysoki poziom cholesterolu, a to z kolei powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jest to ważne, gdyż cholesterol może zostać przekształcony w hormony płciowe, a w tym również w dihydrotestosteron (DHT) i testosteron. Niestety nadmiar tych hormonów ma niekorzystne działanie na zdrowie prostaty. Rozwiązaniem będzie powrót do prawidłowej masy ciała.

Palenie papierosów

Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na prostatę, ale również na cały organizm. Papierosy działają negatywnie na libido, a także na płodność, co przyczynia się do odkładania wielu różnych substancji toksycznych oraz zakwaszających. Te substancje mogą również gromadzić się w prostacie, co będzie źle wpływało na jej stan.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to nie tylko siedzenie na łóżku. W tym przypadku chodzi również o mężczyzn, którzy pracują na siedząco, np. kierowcy, pracownicy biurowi, a także operatorzy pojazdów, maszyn itp. Taki tryb życia przyczynia się do pogorszenia przepływu krwi przez prostatę oraz ma zły wpływ na oczyszczanie jej z różnych produktów przemiany materii. Mężczyźni ci powinni zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, a także zacząć uprawiać sporty, które będą zwiększały przepływ krwi w organach miednicy małej.

Co może pomóc na męskie problemy?

Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić mężczyzna, mający problemy z prostatą, jest udanie się do lekarza, który zleci odpowiednie leczenie. Można również sięgnąć po naturalne środki, które mogą wspomóc profilaktykę oraz leczenie dolegliwości dotyczących prostaty. Mężczyźni powinni sięgać po pestki dyni, korzeń pokrzywy albo owoce granatu.

Powszechnie znanym naturalnym środkiem na męskie problemy jest palma sabałowa. Wyciąg z owoców tej rośliny przyczynia się do zmniejszania aktywności 5-α-reduktazy, a jest to enzym, który zawiera testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). To właśnie on wraz z upływem czasu powoduje problemy z prostatą. Produkty z wyciągiem z tej palmy przyczyniają się również do obniżenia cholesterolu, co dobrze wpływa na równowagę hormonów, a w tym także testosteronu. Pomaga również łagodzić problemy związane z oddawaniem moczu.

Rekomendacje:

  1. Petrasz, M. Słojewski, Rak prostaty – PCa (ang. Prostate Cancer), 2015.

Zdrowie mężczyzny na co dzień. Poradnik dla mężczyzn, Ministerstwo Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.