Uciążliwy katar i uczucie zatkanego nosa to objawy, które potrafią dawać się we znaki wiele razy w ciągu roku. Nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale też negatywnie wpływają na samopoczucie, a przy tym mogą zakłócać spokojny sen. Z katarem bardzo często zmagają się osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jakie są najczęstsze przyczyny kataru i jak pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości możliwie najszybciej? Poniżej prezentujemy skuteczne sposoby na katar i zatkany nos.
Najczęstsze przyczyny kataru
Katar jest objawem często towarzyszącym pacjentom w różnym wieku. Z dolegliwością tą można się zmagać niemal przez cały rok, bo przyczyny kataru mogą być różne. Katarowi często towarzyszy wyciek wydzieliny przez nos lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła oraz uczucie zatkanego nosa, kichanie, a nawet zaburzenia węchu i smaku. Niewątpliwie jest to objaw nieprzyjemny i męczący, jednak można z nim skutecznie walczyć, jeśli wiemy, co jest jego przyczyną. Do najczęstszych przyczyn kataru i uczucia zatkanego nosa można zaliczyć:
- infekcje wirusowe dróg oddechowych (np. przeziębienie, grypa, COVID-19),
- infekcje bakteryjne dróg oddechowych,
- infekcje grzybicze, w tym grzybica nosa i zatok,
- alergie.
Jak szybko pozbyć się kataru?
Zależnie od przyczyny kataru leczenie może się nieco różnić. Przykładowo w przypadku infekcji wirusowych działamy głównie objawowo, podczas gdy przy infekcjach bakteryjnych może być niezbędna antybiotykoterapia, a przy infekcjach grzybiczych terapia przeciwgrzybicza. Jeszcze inaczej walczymy z katarem alergicznym – w tym przypadku podstawą powinny być odpowiednio dobrane leki przeciwalergiczne.
Nieżyt nosa jest dokuczliwym objawem – nic więc dziwnego, że pacjenci szukają sposobów na szybkie pozbycie się kataru. Aby jak najszybciej poczuć ulgę, warto postawić na preparaty na katar działające objawowo – zwykle są to preparaty przeznaczone do miejscowego stosowania, w tym np. aerozole do nosa. Dobrze, aby lek na katar zawierał składniki obkurczające śluzówkę nosa, co ułatwi oddychanie. W ten sposób działają np. roztwory hipertoniczne soli oraz substancje takie jak np. chlorowodorek oksymetazoliny. Można też postawić na leki na katar na bazie ekstraktów roślinnych, które pomagają walczyć zarówno z katarem, jak i z zapaleniem zatok.
Skuteczne sposoby na katar: co jeszcze warto sprawdzić?
Dobry lek na katar pomoże w krótkim czasie pozbyć się uciążliwych dolegliwości, przynosząc pacjentowi ulgę i ułatwiając mu swobodne oddychanie. Przy katarze dobrze jednocześnie wspomagać się irygacjami nosa, poza tym rekomenduje się parówki nad miską z gorącą wodą z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego – dobrze w tym przypadku sprawdza się olejek eukaliptusowy lub olejek sosnowy. Przy katarze koniecznie należy dbać też o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, w którym przebywamy. Z domowych sposobów pomagają cebula i czosnek oraz bogate w witaminę C maliny, aronia, rokitnik i czarny bez.