zimowa przejażdżka rowerem
Ruch

Jak ubrać się na zimową przejażdżkę rowerem?

Zima to czas, kiedy wcale nie musimy rezygnować z jazdy na rowerze! Wystarczy zadbać o odpowiedni strój, który zapewni właściwą ochronę przed chłodem, wiatrem i wilgocią oraz pozwoli czerpać maksimum satysfakcji z jazdy na rowerze. Podstawę zimowego stroju rowerzysty stanowią takie elementy, jak ocieplana kurtka rowerowa, spodnie rowerowe zimowe, bielizna termoaktywna oraz dodatki w postaci rękawic, ciepłych skarpet, czapki itp.

Po jaką kurtkę rowerową warto sięgnąć w zimie?

Wszystkie kurtki rowerowe posiadają cenne właściwości wiatroszczelne, co gwarantuje doskonałą ochronę przed wiatrem oraz pozwala czerpać przyjemność z jazdy w nawet najbardziej wietrzną pogodę. Oprócz tego kurtki rowerowe, w które warto zaopatrzyć się na okres zimowy, powinny być ocieplane i wodoodporne. W okresie zimowym niemal codziennością są bowiem niskie, często spadające poniżej zera temperatury oraz intensywne opady deszczu i śniegu. Ochronę przed takimi warunkami atmosferycznymi zapewnia ocieplenie, które gwarantuje zatrzymywanie ciepła przy skórze oraz uczucie przyjemnego ciepła podczas jazdy w najchłodniejsze dni. Impregnacja chemiczna z kolei zapewnia kurtce nieprzemakalność zabezpieczając ciało rowerzysty przed przenikaniem do niego wilgoci.

Cennym dodatkiem do zimowej kurtki rowerowej będzie kaptur z regulowanymi ściągaczami, który dodatkowo zabezpieczy głowę przed zimowych chłodem, a regulacja umożliwi jego szczelne dopasowanie do ciała. Odblaski pozwolą natomiast na bezpieczną jazdę po zapadnięciu zmroku, a ich obecność docenimy zwłaszcza w zimowe, krótkie i ciemne dni, kiedy ciemno staje się znacznie szybciej. Obecność dodatkowych kieszeni zlokalizowanych na rękawach pozwoli schować w kurce drobne przedmioty, które chcemy mieć pod ręką, z kolei ściągacze przy rękawach i w pasie umożliwią dopasowanie kurtki do sylwetki dodatkowo zapobiegając przenikaniu chłodu.

jazda rowerem po lesie

Spodnie rowerowe zimowe i pozostałe elementy zimowego stroju rowerzysty

Oprócz dobrej jakości ocieplanej kurtki rowerowej, każdy miłośnik zimowych przejażdżek na rowerze powinien zainwestować w zakup długich spodni, bielizny termoaktywnej oraz dodatkowych akcesoriów uzupełniających jego sportowy strój. Spodnie rowerowe zimowe występują w dwóch wersjach – luźnej oraz obcisłej. Osoby, którym nade wszystko zależy na uczuciu ciepła powinny zainwestować w zakup spodni ściśle przylegających do ciała, najlepiej z szelkami chroniącymi dolną część pleców, które posiadają dodatkową warstwę ocieplenia chroniącą nogi przed wychłodzeniem. Luźne spodnie rowerowe zimowe bez ocieplenia dobrze sprawdzą się natomiast do jazdy w cieplejsze dni oraz uprawiania sportów wyczynowych.

Najbardziej spodnią warstwę stroju rowerzysty stanowi bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, odprowadzanie potu i wilgoci ze skóry oraz utrzymywanie jej w suchości i komforcie. Dodatkowo na zimowe przejażdżki warto zaopatrzyć się w takie praktyczne dodatki, jak zimowe rękawiczki na rower, ciepłe buty i specjalne ochraniacze na nie, ocieplane skarpetki, bufy, kominiarki oraz czapki, które bez problemu założymy pod kask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.