Pokój dla dziecka z alergią
Dom i ogród Rodzicielstwo

Jak urządzić pokój dla dziecka z alergią?

Dziecięcy pokój kojarzy się wszystkim z pełnią kolorów, mnóstwem zabawek i wesołą atmosferą. I taki też powinien on być. Jednak jeśli mieszka w nim mały alergik, ważne jest dodatkowe dostosowanie wnętrza do jego potrzeb i urządzenie przytulnego, zdrowego pokoju.

Co w pokoju może uczulać?

Jeśli twoje dziecko budzi się z zatkanym nosem, często chrapie w nocy, czy też kicha, natomiast po wyjściu na dwór katar i wszelkie objawy ustępuj jak ręką odjął, to wiedz, że coś w pokoju malucha jest nie tak. Uczulać mogą pyłki roślin, sierść domowych zwierzaków, pleśnie czy roztocza kurzu. Warto na początku zrobić dziecku testy alergiczne, a gdy alergia się potwierdzi, usunąć wszelkie wywołującego uczulenie alergeny.

O czym należy pamiętać?

Alergia to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie. Jednak, by pozbyć się licznych alergenów wcale nie trzeba przewrócić domu do góry nogami.

Podłoga

Podczas zabawy każdy maluch spędza na podłodze sporą ilość czasu. Powinna zatem być ona łatwa w pielęgnacji. Jednym z przyjaźniejszych dla alergika rodzaj podłóg będzie ta wykonana z drewna. W pokoju alergika sprawdzą się także panele podłogowe, jednak należy wcześniej zweryfikować, czy nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Linoleum i korek jak najbardziej należą do grupy materiałów, z których można wykonać podłogę do omawianego wnętrza. Wszelkie gromadzące kurz i pyły dywany są opcją, którą z reguły się odradza.

Wietrzenie

Dobrze jeśli pokój malucha jest dobrze nasłoneczniony. Promienie słoneczne mają właściwości niszczące roztocza kurzu. Częste wietrzenie pokoju, w przypadku uczulenia na pleśnie czy wspomniane roztocza, to podstawa.

Temperatura

Istotną role odgrywa temperatura. Optymalna wynosić powinna 22 °C. Jeśli powietrze jest zbyt suche, dziecku oddycha się znacznie trudniej. W okresie grzewczym warto pomyśleć o pojemnikach z zimną wodą zawieszonych na ciepłych kaloryferach. Wpłyną one na wilgotność powietrza i ułatwią oddychanie.

Kwiaty

Jeśli dziecko uczulone jest na pleśń, żywe kwiaty doniczkowe są niewskazane. Warto zdecydować się wówczas na minimalistyczną ilość roślin. Najlepszym rozwiązaniem będą kwiaty sztuczne. Hurtownia, w której dokonany zostanie zakup, powinna zaoferować te wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz takie, z których łatwo będzie usunąć pyłki i kurz.

Zasłony

Urządzając pokój alergika lepiej zrezygnować z grubych materiałowych zasłon. Znacznie  lepsze będą rolety, które regularnie warto przetrzeć lub odkurzyć. Najbardziej pożądaną opcją są rolety zewnętrzne.

Kilka prostych poczynań pozwoli ustrzec wnętrze naszej pociechy od niechcianych patogenów. Najważniejszy jednak jest porządek i regularne czyszczenie narażonych na pył powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.