lekarz robi badanie na sprzęcie medycznym z dofinansowania
Choroby

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego?

Odpowiednio dobrany sprzęt medyczny i rehabilitacyjny są w stanie zupełnie odmienić komfort życia niektórych pacjentów. Niektóre osoby odstrasza fakt, że tego typu urządzenia bywają bardzo drogie. Mimo, że są one pomocne w wykonywaniu różnych czynności i pomagają zachować bezpieczeństwo chorego, wiele osób nie decyduje się na ich zakup ze względów finansowych.

Warto wiedzieć, że w Polsce ramach ubezpieczenia zdrowotnego określonej grupie pacjentów przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego.

Zakup urządzeń medycznych

Zakup sprzętu może czasem wymagać wkładu finansowego po stronie pacjenta. Dzieje się tak, gdy trzeba dokonać częściowej płatności, wynikającej z zasad określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Nie wszystkie zakupy sprzętu medycznego są finansowane w całości. Jeżeli cena danego sprzętu przekracza limin wynikający z rozporządzenia, wtedy pacjent dopłaca różnicę między ceną brutto, a kwotą otrzymanej refundacji. Osoba niepełnosprawna ma jednak wtedy możliwość starania się o  dofinansowanie ze środków PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Sprzęt medyczny i rehabilitacyjny musi zostać zlecony przez lekarza.

Finansowanie sprzętu medycznego – kto może skorzystać?

Każdy kto posiada dokument, który potwierdza niepełnosprawność i dostanie zlecenie zakupu takiego sprzętu od lekarza, może się ubiegać o pomoc finansową. Dodatkowo, osoba taka musi wykazać, że jej przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę, jeśli dotyczy to osób żyjących we wspólnym gospodarstwie domowym. W przypadku osoby samotnej będzie to 65%. Warunek dochodowy jest bardzo istotny i często bywa czynnikiem, który eliminuje niektóre osoby z możliwości ubiegania się do dofinansowanie. Aby móc skorzystać z pomocy finansowej, zalecenie musi dotyczyć konieczności odbywania rehabilitacji lub używania danego sprzętu w warunkach domowych. Dana osoba musi nie mieć możliwości korzystania z danego sprzętu poza domem. Musi zachodzić konieczność posiadania go na własny użytek.

Wykluczone z możliwości skorzystania z pomocy finansowej na zakup sprzętu medycznego są osoby, które mają wymagalne zobowiązania powstałe wobec PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Jak otrzymać dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego?

Należy przede wszystkim zgromadzić niezbędne dokumenty, które będą potwierdzać nasze uprawnienia do otrzymania pomocy finansowej na zakup sprzętu medycznego. W pierwszej kolejności należy zadbać o aktualne orzeczenie o naszym stopniu niepełnosprawności. Kolejnym istotnym dokumentem będzie oświadczenie, w którym będzie potwierdzenie o wysokości naszych dochodów. Należy się też przygotować w zakresie sprzętu, który chcemy kupić. Musimy bowiem przedstawić szacunkowy koszt naszego przyszłego zakupu. Musi to być kompleksowa specyfikacja cenowa. Ważne będzie też zaświadczenie od odpowiedniego dla naszego schorzenia lekarza. Dokument ten musi wykazywać, że korzystanie z danego sprzętu w warunkach domowych jest zasadne i niezbędne do funkcjonowania i poprawy jakości życia pacjenta.

Gdy już zgromadzimy niezbędne dokumenty, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Dokumenty należy dołączyć w formie skanu lub kopii. Wszystko zależy od tego, czy wniosek składamy online czy tradycyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.