Słoiki na przetwory znajdują się chyba w każdej kuchni. Wykorzystywane są podczas przygotowywania konfitur, marynowanych grzybów czy kiszonych ogórków. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Czy istnieją słoiki uniwersalne? Jak przebiega pasteryzacja przetworów?
Czym charakteryzują się szklane słoiki na przetwory?
Szklane naczynia na żywność cieszyły się bardzo dużą popularnością jeszcze zanim na rynku pojawiły się akcesoria plastikowe. Tak jest także i dzisiaj. Dlaczego wciąż stawiamy na wykonane ze szkła słoiki na przetwory?
Przede wszystkim szkło to materiał wielokrotnego użytku. Z takich słoików korzystać można przez długie lata. Z kolei popękane i zniszczone pojemniki szklane można odzyskać w procesie recyklingu. Surowiec ten po przetopieniu nie traci swoich właściwości. Szkło nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Nie wchodzi w reakcje z kwasami.
Dodatkowo za sprawą swojej charakterystycznej struktury słoiki na przetwory ze szkła nie są przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Można je łatwo utrzymać w czystości. Szkło jest także bardzo szczelne. Nie przepuszcza powietrza i innych gazów. Jednocześnie nie wchłania zawartości słoików. To materiał transparentny, który pozwala na szybką identyfikację zawartości słoika.
Rodzaje szklanych słoików na przetwory
Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów szklanych słoików na przetwory.
1. Słoiki typu twist off – standardowe słoiki ze szkła z metalową zakrętką. Można je myć w zmywarce czy wyparzać wrzątkiem.
2. Słoiki typu weck – słoiki z wieczkiem zamykane na sprężynę i gumkę. Są nie tylko praktyczne, ale i efektowne wizualnie. Można je wyparzać wrzątkiem, ale trzeba uważać na elementy gumowe, które mogą popękać od wysokiej temperatury.
3. Butelki na soki – mogą mieć wieczko, zakrętkę lub korek. Są idealne do przygotowywania domowych kompotów, soków oraz przecierów.
Oczywiście słoików na przetwory nie trzeba wymieniać co sezon. Jeśli nie są uszkodzone i uszczerbione można je użytkować latami. Czasem trzeba jedynie zakupić do nich nowe zakrętki.