Rodzice uczą dziecko jeżdzić na rowerku
Rodzicielstwo

Jak wybrać rower dla przedszkolaka?

Zastanawiasz się jaki rower będzie odpowiedni dla przedszkolaka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na jednośladach? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Popularność jazdy na rowerze rośnie z roku na rok. Wystarczy krótki rzut oka na ścieżki rowerowe pełne radosnych sportowców przygotowujących się do rowerowych maratonów, czy też całych rodzin spędzających wolny czas na wspólnych wycieczkach na jednośladach. Jednym słowem ta forma rekreacji jest bardzo zdrowa i przynosi radość zarówno starszym, jak i dzieciom. Chcąc zatem zachęcić dziecko to rozpoczęcia swojej przygody z jednośladami należy wybrać odpowiedni rodzaj roweru na początek nauki. W poniższym artykule skupimy się na propozycji rowerków dla dzieci przedszkolnych w wieku od dwóch do czterech lat.

Rowerki biegowe dla najmłodszych

Dla przedszkolaka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze odpowiednim wyborem będzie rowerek biegowy. Za sprawą braku bocznych kółek oraz pedałów, dziecko siedząc na rowerku porusza się poprzez odpychanie nóżkami. Dzięki temu dziecko w kontrolowany i bezpieczny sposób pozna podstawy utrzymania równowagi i kierowania pojazdem. W konsekwencji późniejsza nauka na tradycyjnym rowerze będzie dużo łatwiejsza.

Przeglądając ofertę rowerków biegowych należy w głównej mierze zwrócić uwagę na materiał z jakiego został on wykonany. To właśnie od tego czynnika w głównej mierze uzależniona będzie cena rowerka biegowego. Lekkie, drewniane modele będą łatwiejsze w obsłudze, ale też droższe. Alternatywę stanowią stalowe rowerki biegowe o większej masie. Rekompensuje to jednak ich cena – zazwyczaj poniżej stu złotych. Oprócz tego dobrze jest, aby rowerek biegowy posiadał regulowane na wysokość siodełko ( pociecha będzie mogła dłużej użytkować i cieszyć się z możliwości jazdy na rowerku ).

Rowerki trójkołowe

Dzieci, które potrzebują stałego nadzoru ze strony rodziców powinny natomiast rozpocząć swoją przygodę od rowerków trójkołowych. Rowerki trójkołowe posiadają najczęściej specjalną rączkę, dzięki której rodzic kontroluje rowerek i go napędza. Wraz z postępami pociecha samodzielnie zacznie korzystać z pedałów w rowerku i nauczy się kontroli nad pojazdem.
Pomimo tego, że rowerki trójkołowe nie uczą utrzymywania równowagi to są bardzo przydatne w oswojeniu dziecka z podstawami kierowania i poruszania się pojazdami takimi jak jednoślady. W bezpiecznych i kontrolowanych warunkach dziecko może przyswoić sobie jak zachowuje się rowerek oraz wyrobić niezbędną siłę w nóżkach, aby móc napędzić w przyszłości klasyczny rower.

Klasyczne rowerki dla dzieci z bocznymi kółkami

Jeżeli dziecko posiada bardzo dobrą motorykę jak na swój wiek i nie boi się wyzwań można zacząć naukę w tradycyjny sposób czyli od klasycznego rowerka wyposażonego w boczne kółka. Ta metoda nie jest jednak aż tak popularna ze względu na fakt, że w wielu przypadkach można łatwo zniechęcić dziecko do nauki jazdy na rowerze. Na początku jazda na klasycznym rowerku z bocznymi kółkami ma zapoznać pociechę z przemieszczaniem się pojazdem. Po zdemontowaniu bocznych kółek czeka natomiast okres prób i błędów w utrzymaniu równowagi podczas, którego trzeba asystować dziecku i zadbać, aby nie stała mu się zbyt duża krzywda. Pierwsze jazdy bez bocznych kółek powinny odbywać się na trawiastym podłożu, które zamortyzuje ewentualne upadki. Wybierając klasyczny rowerek zalecamy zwrócić baczną uwagę na to aby był odpowiednio dobrany do wzrostu i wagi dziecka. Kupowanie modelu „na wyrost” jest tutaj dużym błędem. Sprawi to, że sama nauka jazdy na rowerze będzie znacznie trudniejsza niż być powinna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.