Artykuł partnera.
Bóle pleców, bóle stawów, obrzęki, problemy z krążeniem – to tylko niektóre problemy zdrowotne, jakich doświadcza wiele kobiet w ciąży oraz po porodzie. Te częste dolegliwości wynikają z szeregu ogromnych zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie mamy. Zaliczyć można do nich chociażby szybki przyrost wagi, zmiany hormonalne czy przesunięcie środka ciężkości. Jak pomóc sobie w tym wymagającym okresie? Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty w Warszawie.
Bóle kręgosłupa w ciąży
Ból kręgosłupa, najczęściej w okolicy lędźwiowej, to problem który spotyka nawet 80% kobiet w ciąży! Co gorsza, niejednokrotnie przyjmuje on charakter przewlekły. W takiej sytuacji, fizjoterapia w Warszawie jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu przyszłych mam. Wykwalifikowany specjalista będzie umiał zlokalizować źródło bólu i zaproponuje bezpieczną, w pełni dostosowaną dla kobiet w ciąży, metodę jego zniwelowania.
Masaże i ćwiczenia proponowane przez doświadczonych fizjoterapeutów mogą pomóc także na dolegliwości bólowe po ciąży – na przykład w okresie, kiedy kręgosłup mamy jest przeciążony częstym i długotrwałym noszeniem dziecka. Specjalista nie tylko zniweluje występujący ból, ale też pokaże techniki, dzięki którym będzie można zapobiec jego wystąpieniu w przyszłości.
Obrzęki i zwiększone napięcie spowodowane stresem
Masaże przeznaczone dla kobiet ciężarnych to dobry sposób także na inne, często występujące w tym czasie dolegliwości. Jedną z nich są obrzęki. Odpowiednio wykonany masaż przez doświadczonego fizjoterapeutę w Warszawie poprawi krążenie krwi i limfy, co może znacząco wpłynąć na zmniejszenie się obrzęków, na przykład w okolicy rąk i nóg.
Wizyta u fizjoterapeuty to dobre rozwiązanie również w przypadku, kiedy kobieta odczuwa wzmożone napięcie. Stres związany z oczekiwaniem na dziecko może powodować bóle mięśni całego ciała. W takich okolicznościach masaże wykonywane przez fizjoterapeutę przyniosą przyszłej mamie wiele korzyści – zmniejszą napięcie, pomogą się zrelaksować i poprawią ogólne samopoczucie, co w efekcie może przyczynić się także do zminimalizowania bólu i poprawy jakości snu.
Fizjoterapia po porodzie
Fizjoterapia może przynieść wiele korzyści również kobietom w okresie po ciąży. Do sprawdzonego fizjoterapeuty w Warszawie warto wybrać się między innymi w przypadku:
- Osłabienia mięśni brzucha i miednicy – fizjoterauepta może pomóc wzmocnić mięśnie i przywrócić ich właściwe funkcjonowanie po wymagającym okresie ciąży oraz po porodzie.
- Występowania bólu – w okresie poporodowym młoda mama może doświadczać bólu pleców, miednicy, szyi lub ramion z powodu zmian w postawie i sposobie noszenia dziecka. Fizjotereuta będzie w stanie pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych, a także zaproponować takie metody noszenia, które nie będą powodować bólu w przyszłości.
- Problemów z kontrolą pęcherza moczowego – po ciąży kobieta może doświadczać problemów z kontrolowaniem pęcherza. Fizjoterapia daje nam narzędzia umożliwiające wzmocnienie mięśni dna miednicy i zniwelowanie tej dolegliwości.
- Problemów ze sztywnością mięśni i ograniczeniem mobilności – fizjoterapia może pomóc w poprawie mobilności i elastyczności układu ruchu kobiety po ciąży i porodzie.
- Dolegliwości bólowych i problemów ze snem – masaże wykonywane przez fizjotereutów mogą poprawić ogólne samopoczucie świeżo upieczonej mamy poprzez zmniejszenie bólu i poprawę jakości snu.
Podsumowanie
Fizjoterapia to świetna metoda na zniwelowanie lub zminimalizowanie wielu problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Bóle mięśni, stawów i kręgosłupa, obrzęki rąk i nóg, problemy ze snem czy ogólne napięcie ciała to dokuczliwe dolegliwości, które da się wyleczyć za pomocą masaży czy ćwiczeń. Dobry fizoterapeuta może także pomóc nam przygotować się do porodu drogami natury – na przykład ucząc odpowiedniego oddechu. Wybierając się do specjalisty należy jednak pamiętać, aby wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i upewnić się, że dany rodzaj terapii jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.