Kobieta ma problemy z układem oddechowym
Choroby

Jak wygląda profilaktyka schorzeń układu oddechowego?

Nasz organizm składa się z wielu układów i narządów, które współpracują i łączą się ze sobą w jedną całość. Szczególnie narażony na różne czynniki środowiskowe, jest nasz układ oddechowy. To właśnie do niego wprowadzamy najróżniejsze szkodliwe substancje, nawet nieświadomie, kiedy przebywamy w towarzystwie osoby palącej, czy też pracujemy w towarzystwie szkodliwych oparów. W rezultacie do naszych płuc dostają się zanieczyszczenia i drobnoustroje, które powodują choroby układu oddechowego. Mogą one mieć charakter przewlekły, ostry, bądź krótkotrwały.

Drogi oddechowe – czynniki wywołujące schorzenia i ich najczęstsze objawy

W dzisiejszych czasach choroby i różne schorzenia układu dróg oddechowych są niestety dość powszechne, a na ich rozwój mają wpływ różne czynniki, do których możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • postępujący rozwój technologii motoryzacyjnej,
 • palenie papierosów i wyrobów tytoniowych – bierne bądź czynne,
 • alergeny,
 • zanieczyszczenia powietrza, SMOG,
 • dieta i złe żywienie,
 • zawodowe czynniki ryzyka,
 • inne schorzenia układu oddechowego,
 • predyspozycje genetyczne.

Chorobami układu oddechowego nazywa się zarówno schorzenia genetyczne, infekcyjne, zawodowe, jak i nowotworowe. Żadne z nich nie należą do przyjemnych chorób i prawie w każdym przypadku chory doświadcza podobnych objawów, takich jak: duszności, kaszel, chrypka, bezgłos, czy też zatkany nos. Jak w takim razie możemy sobie radzić z chorobami płuc? Co zrobić, by nasz układ oddechowy był w dobrej formie?

Profilaktyka chorób układu oddechowego w kilku słowach

Jednymi z najlepszych sposobów na to, aby utrzymać drogi oddechowe w dobrej formie, są działania profilaktyczne, które z łatwością możemy wdrażać w życie samodzielnie we własnym domu. Do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego pomocny może okazać się nebulizator, czyli urządzenie chętnie wykorzystywane w leczeniu chorób układu oddechowego.

Nebulizator służy do wprowadzania do układu dróg oddechowych roztworu leku w postaci mgiełki, czyli tak zwanego aerozolu. W zależności od działania wyróżniamy kilka rodzajów nebulizatorów, a mianowicie:

 • siateczkowe – które wykorzystują drgania wibrującej membrany, by zmienić płynną postać leku w leczniczą mgiełkę,
 • pneumatyczne – które wytwarzają aerozol przy pomocy sprężonego powietrza,
 • ultradźwiękowe – które przy pomocy drgań o wysokiej częstotliwości generują leczniczą chmurę aerozolu.

Poza nebulizacją dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego – ale także i całego organizmu – ważna jest prawidłowa dieta oraz higiena jamy ustnej i rąk. Dbając o prawidłową higienę posiłków, unikniemy tego, że do naszego organizmu trafią chorobotwórcze drobnoustroje i różne inne zanieczyszczenia.

Aby uniknąć chorób płuc, czy też innych narządów należy koniecznie unikać zbędnego wysiłku i kontaktu z potencjalnym źródłem ryzyka. Warto zaopatrzyć się w takie urządzenia, jak nebulizatory, które nie tylko przynoszą ulgę w dolegliwościach, ale także pomagają w szybszym wyzdrowieniu i powrotu do pełnej sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.