Zgorzel zęba - mężczyzna odczuwający ból zęba trzymający się za twarz
Bez kategorii

Jak wygląda zgorzel zęba?

Zgorzel zęba to powikłanie rozległego zapalenia miazgi, kiedy szkodliwe bakterie doprowadzają do rozkładu gnilnego tkanek zęba. Wymaga ona natychmiastowej interwencji stomatologa i – u większości pacjentów – usunięcia zainfekowanego zęba. W innym przypadku może dojść do poważnych zakażeń pozostałych zębów, a nawet innych tkanek i narządów organizmu.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest zgorzel zęba i jakie są jej przyczyny,
  • w jaki sposób się objawia,
  • czy zawsze konieczne jest wyrwanie zęba ze zgorzelą.

Najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów jest próchnica. Nadal nie wszyscy wiedzą jednak, że jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym. Otóż bytujące w jamie ustnej próchnicotwórcze bakterie żywią się pozostałościami pokarmów, nieusuniętymi z zębów podczas szczotkowania. Efektem metabolizmu bakterii są kwasy – osłabiają one szkliwo (najtwardszą tkankę w ludzkim organizmie), przez co drobnoustroje mogą wnikać w głębsze partie zębów i je niszczyć.

Zgorzel w zębie – co to jest?

Jeśli próchnicotwórcze bakterie zainfekują tylko szkliwo i zębinę, pacjent odczuwa ból i tworzy się u niego ubytek, ale najczęściej dentysta musi wykonać jedynie leczenie zachowawcze zębów, czyli opracowanie ubytku. Jeżeli zainfekowaniu ulegnie miazga, wykonywane jest leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba. Nieleczona infekcja bakteryjna miazgi może jednak prowadzić do obumarcia tkanek i rozwoju procesów gnilnych. Tak właśnie tworzy się zgorzel gazowa zęba.

Zgorzel zęba – objawy

Jak wygląda zgorzel zęba i w jaki sposób się objawia? Zależy to przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. Początkowo zainfekowany ząb może być tkliwy, nadwrażliwy, pojawiać się mogą ból oraz uczucie rozpierania dziąsła. Jeśli zgorzel zęba rozwija się w zamkniętej komorze – dzieje się tak wtedy, gdy ubytek szkliwa, przez które bakterie dostały się do wnętrza zęba, jest niewielki – ból jest o wiele silniejszy, ma charakter ciągły, rozpierający, promieniuje do szczęki, uszu oraz skroni. Dzieje się tak dlatego, że bakterie produkują gazy, które nie mają jak ujść z komory zęba i zwiększają w jej wnętrzu ciśnienie (stąd właśnie wzięła się nazwa zgorzel gazowa zęba).

Oprócz tego zgorzel w zębie może się objawiać:

  • zmianą koloru zainfekowanego zęba – może stać się brązowy, brunatny, siny, a nawet zielonkawy,
  • opuchlizną dziąseł i/lub policzków,
  • nieprzyjemnym posmakiem w ustach,
  • przykrym zapachem z ust,
  • bólem głowy,
  • osłabieniem, stanem podgorączkowym.

Zgorzel zęba – antybiotyk to za mało… Metody leczenia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak groźna – nie tylko dla zdrowia zębów, ale i całego organizmu – może być nieleczona zgorzel w zębie. Jeśli wywołujące infekcję bakterie dostaną się do krwiobiegu, mogą wywołać wiele poważnych chorób. Kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia, udar mózgu, sepsa – to tylko kilka powikłań, które bywają powodowane przez zgorzel zęba. Leczenie musi być więc podjęte jak najszybciej i – niestety – jest ono inwazyjne i skomplikowane.

Przede wszystkim trzeba oczyścić komorę zęba z miazgi – zgorzel rozwija się wtedy, gdy jest ona nieodwracalnie zniszczona i nie ma szans na jej wyleczenie. Jeśli tkanki twarde i korzenie zęba na to pozwalają, zastosowany może być wkład koronowo-korzeniowy, na którym następnie wykonuje się odbudowę protetyczną. W wielu przypadkach zęba nie daje się jednak uratować i konieczna jest jego ekstrakcja. Stomatolog może również zalecić stosowanie antybiotyku, aby zahamować rozwój infekcji.

Aby zapobiegać zgorzelom zębów, należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej (przydatny może być profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, przeprowadzony przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną) oraz regularnych wizytach u dentysty. Niewielkie ubytki można wyleczyć szybko i nieinwazyjnie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.