Mężczyzna szukający matywacji aby wyjść z nałogu
Choroby

Jak wzbudzić motywację do wyjścia z nałogu?

Artykuł partnera.

Niezależnie od wieku czy płci każdy z nas może być narażony na popadnięcie w nałóg. Początkowo z pozoru niegroźne wykonywanie określonej czynności czy spożywanie substancji, z czasem przeradza się w uzależnienie, które z dnia na dzień postępuje. Silna chęć oraz niemożność powstrzymania się od kontaktu z danym czynnikiem jest wystarczającym dowodem na uzależnienie. Kluczowa jest szybka reakcja i podjęcie stosownego leczenia.

Dlaczego tak ciężko wyjść z nałogu?

Nałóg to systematyczne wykonywanie danej czynności lub spożywanie określonej substancji, która z czasem przeradza się w uzależnienie. To silna potrzeba stałego kontaktu z czynnikiem, który powoduje wewnętrzny głód oraz ciągła próba jego zaspokojenia. Uzależnienia można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to przyjmowanie określonej substancji, np. alkoholu, leków czy narkotyków. Drugi to wykonywanie danej czynności np. gra w karty, ciągłe zakupy, notoryczne przebywanie w sieci itp. Nałogowiec sięga po używkę lub wykonuje daną czynność w celu wywołania określonego stanu emocjonalnego, który łagodzi głód uzależnienia.

Osoba uzależniona reguluje swoje emocje poprzez nałóg. W chwili, kiedy pojawia się głód, nałogowiec staje się rozdrażniony i poddenerwowany. Potrzebuje ulgi i pozytywnych doznań, właśnie dlatego nałogowiec stara się mieć stały dostęp do czynnika, który jest odpowiedzialny za uzależnienie.

Jakie mechanizmy za to odpowiadają?

Sama chęć zerwania z nałogiem, choć kluczowa, jest jednak niewystarczająca. Konieczna jest także silna motywacja i przede wszystkim specjalistyczna pomoc. Uzależnienie to choroba, która oddziałuje zarówno na psychikę, jak i cały organizm danej osoby. Nałóg to silny przymus, nad którym niezwykle ciężko jest zapanować. Próbie powstrzymania się od spożycia określonej substancji czy też wykonania danej czynności, towarzyszy szereg negatywnych emocji, takich jak: rozdrażnienie, zdenerwowanie, złość czy irytacja. Zazwyczaj przetrwanie tego czasu staje się niemożliwe, a osoba uzależniona i tak sięga po używkę w celu ukojenia swojego stanu. Warto pamiętać, że nałogowiec nie robi tego, bo chce, on po prostu nie potrafi zapanować nad silną potrzebą zaspokojenia głodu uzależnienia.

W jaki sposób zmotywować siebie lub bliską osobę do podjęcia terapii?

Motywacja do podjęcia leczenia jest jednym z ważniejszych aspektów. Tutaj kluczowa jest rola najbliższych. Spokojna, merytoryczna i rzeczowa rozmowa pozbawiona negatywnych emocji, oskarżeń i oceny będzie miała fundamentalne znaczenie. Warto pamiętać, że niezwykle ważna jest konsekwencja. Osoba uzależniona może wypierać swój nałóg, szukać tłumaczeń lub usprawiedliwień, a nawet posunąć się do obwiniania najbliższych lub manipulacji. Jedna rozmowa może być niewystarczająca.

Motywacja do wyjścia z nałogu

Szukanie motywacji w samym sobie jest dobrym sygnałem, świadczącym o tym, że dana osoba zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz swojego uzależnienia. Dobrze jest zastanowić się, dlaczego tak naprawdę warto podjąć leczenie, jakie będą wynikać z tego korzyści (początkowe i długofalowe) oraz jak zmieni się dotychczasowe życie. Dobrze jest snuć plany i skupić się na nowych celach.

Nad czym warto się zastanowić?

Najważniejszym krokiem w walce o zdrowe życie jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się do niego. Ważna jest także chęć podjęcia leczenia i zmiana dotychczasowego życia. Chcąc tego dokonać, warto porozmawiać z innymi osobami, którym udało się przejść proces leczenia odwykowego i pokonać swoje słabości. Taka rozmowa pozwoli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i dostarczy cennych informacji. Ważne jest także, aby uzmysłowić sobie, jak bardzo nałóg zmienił dotychczasowe życie, np. kontakty z rodziną czy otoczeniem. Następstwem są również konsekwencje zdrowotne, które mogą się pojawić z powodu dalszego trwania w nałogu. Ważne jest, aby zdecydować się na podjęcie leczenia w prywatnym ośrodku pod pełną opieką specjalistów z dziedziny medycyny i psychoterapii. Terapeuci dobiorą indywidualny program terapii, który pozwoli na lepsze efekty leczenia oraz znacząco przyczyni się do wytrwania w swoim postanowieniu po zakończonym pobycie w ośrodku.

Wyjście z nałogu to trudny i długotrwały proces, wymagający motywacji, chęci i zaangażowania. Kluczowa jest także specjalistyczna pomoc ukierunkowana na indywidualne potrzeby pacjenta, którą można otrzymać m.in. podczas terapii uzależnień we Wrocławiu, która prowadzona jest w prywatnym ośrodku w zacisznym, sprzyjającym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.