Artykuł partnera.
Dobra forma to nie tylko atrakcyjny wygląd w sezonie, w którym pokazujemy więcej ciała. Dobra forma to przede wszystkim dobre samopoczucie, niezmienna wydolność organizmu i poczucie, że za miesiąc będziemy w stanie poradzić sobie z porównywalnym wysiłkiem tak samo dobrze, jak teraz. Utrzymujący się świetny wygląd jest tylko miłym skutkiem ubocznym takiego stanu rzeczy. Co zatem robić, żeby zachować formę również w tych miesiącach, które nie specjalnie sprzyjają bieganiu czy ćwiczeniu na zewnątrz?
Siłownia niezależnie od pogody
Trzeba przyznać, że w dni kiedy pada, za oknem jest zimno, pochmurno, niespecjalnie chce się wychodzić biegać. Wszyscy zachwalają korzyści z treningi na świeżym powietrzu, jednak przy słabej pogodzie to tak naprawdę żadna przyjemność. Nie warto jednak rezygnować z treningu i przerywać dobrej passy ćwiczeń tylko dlatego, że w Polsce mamy taki klimat jaki mamy (to znaczy zima w praktyce ciągnie się prawie przez pół roku, a i poza nią słonecznych, pięknych dni jest dużo mniej niż byśmy chcieli). Brak pogody oznacza tylko tyle, że z ćwiczeniami warto przenieść się pod dach. I to najlepiej nie swój własny, a do siłowni. Na szczęście w dużych miastach, znajduje się wiele miejsc, w których można ćwiczyć w taki sposób, na przykład siłownie w Krakowie, których jest wystarczająco dużo, aby były blisko naszego miejsca zamieszkania.
Motywacja od innych ćwiczących
Już sam fakt wyjścia z domu, zmiany otoczenia, dołączenia do innych osób, które pracują nad swoją formą, potrafi być na tyle motywujący, że dla niektórych staje się jednym z głównych powodów wybierania siłowni ponad inne formy aktywności. Ten efekt potwierdzają badania naukowe – widząc, jak wokół ćwiczą inni, sami nie chcemy być gorsi i jesteśmy w stanie wycisnąć z siebie kilka powtórzeń więcej, niż gdybyśmy robili to bez świadków, czy wydłużyć trening o dodatkowe kilkanaście – kilkadziesiąt minut.
Dostępność urządzeń ułatwiających wykonywanie ćwiczeń
Choć istnieje wiele form treningu, które nie wymagają zastosowania żadnych przyrządów, to jednak trzeba przyznać, że, zwłaszcza dla początkujących, możliwość skorzystania ze specjalistycznych urządzeń znacznie ułatwia zachowanie spójności i śledzenie postępów w ćwiczeniach. Dokładanie kolejnych obciążeń do urządzeń czy zwiększanie tempa na rowerach do poziomów, które jeszcze kilka tygodni wcześniej były dla nas nieosiągalne, jest dodatkową motywacją. Dobra siłownia w Krakowie posiada urządzenia dostosowane do każdego poziomu aktywności i zaawansowania.
Systematyczność? Po opłaceniu karnetu jest większa!
Niezależnie od rodzaju treningu jaki wykonujemy, i od dokładnego celu jaki nam przyświeca, teoria sportu mówi wyraźnie: żeby zachować formę, rozwijać się, a nie cofać w swoich działaniach, powinniśmy trenować przynajmniej 3 – 4 razy w tygodniu. Trenując w domu trudno jest zachować taką systematyczność i zbudować trwały nawyk, który przełoży się na solidną formę. Na szczęście możemy wykorzystać kolejny efekt psychologiczny, który to ułatwia: opłacić karnet na siłownię. Miesięczny koszt może wynosić nawet od około 60 zł, a zdrowie i dobre samopoczucie zdecydowanie są tego warte.