Listwy lamelowe.
Dom i ogród

Jak zamontować drewniane listwy lamelowe na ścianie za pomocą kleju?

W minionym czasie nadzwyczaj słynne stały się różne dekoracje ścienne, a między innymi drewniane panele lamelowe. Wśród tak wielu alternatyw asortymentu i aranżacji ścian są one niewątpliwie jedną z najbardziej ciekawych możliwości. Panele stały się słynne już kilka sezonów wstecz i wciąż uzyskują kolejnych fanów. Wielu klientów z chęcią zdecydowałoby się na ten kreatywny element umeblowania, ale obawia się ich montażu lub dużych kosztów z tym związanych. Dlatego rekomendujemy zapoznanie się z naszym artykułem opisującym specjalny i nadzwyczaj nieskomplikowany montaż listew lamelowych, który bez problemu dokonacie sami.

Sposoby montażu paneli lamelowych na ścianie

Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby zamontować panele lamelowe na ścianę. Każdy z nich różni się od siebie samym rodzajem materiałów oraz kosztami jakie za sobą niesie.

Łącznie zalecamy 3 najbardziej popularne sposoby montażu:

• montaż paneli lamelowych na listwach montażowych,

• panele lamelowe montowane do ściany na płycie montażowej,

• lamele klejone na klej bezpośrednio do ściany bez wiercenia,

Pierwszy sposób polega na wcześniejszym montażu panela lamelowego do listwy montażowej, którą później instalujemy do ściany za pomocą kołków lub wkrętów. Drugi sposób jest dość pokrewny z tą różnicą, że przymocowujemy panele do gotowej już płyty montażowej, dekoracyjnej. Tego typu panel ścienny montowany jest z kolei na ścianę i absorbuje całą lub większą jej część. Jednak my pragnęlibyśmy się skupić na najprostszym i najtańszym sposobie montażu jakim jest klejenie paneli lamelowych wprost do nawierzchni ściany za pomocą kleju.

Listwy lamelowe klejone bezpośrednio do ściany

Listwy lamelowe na ścianę klejone są za pomocą elastycznego kleju montażowego. Niewątpliwie promujemy Wam klej marki MAMUT. Pewny, wypróbowany i w zasadzie do wszystkiego. Wszystkie polecane przez nas montaże z użyciem właśnie tego kleju wypadły bardzo dobrze. Oprócz kleju przyda się nam również pistolet do kleju, czysta ściereczka i ostry nożyk do tapet. Gdy już jesteśmy wyposażeni w niezbędne akcesoria, a nasze panele ścienne są poprawnie przygotowane możemy zabrać się do pracy.

1. Przygotuj odpowiednią długość listew lamelowych,

– czasami może się okazać, że niezbędne będzie docięcie listew na odpowiednią długość lub dosztukowanie krótszych elementów

Wymierzenie długości listw.

2. Jeśli tło twojej ściany z panelami ma być w kolorze, zagruntuj ścianę i pomaluj w wybranym przez siebie kolorze

– zagruntowanie jest bardzo ważne ponieważ klej lepiej się trzyma na świeżo pomalowanej ścianie. Na starej farbie może znajdować się zbyt wiele zabrudzeń, które mogą spowodować, że panele mogą się okleić.

3. Jeśli chcesz położyć lamele na innym materiale niż ściana, to należy odtłuścić docelową powierzchnię

– na przykład my montowaliśmy panele na czarnej płycie HDF, w związku z czym również musieliśmy odtłuścić jej powierzchnię przed rozpoczęciem montażu

Odtłuszczanie powierzchni.

4. Nałóż klej montażowy na listwę

– pewną ewentualnością jest również taśma montażowa TESA® 4957 ale klej jest zdecydowanie mocniejszy. Najlepiej nakładać klej w równych odstępach max co 15-20 cm a jego ilość nie powinna być większa niż rozmiar orzecha włoskiego, po to aby jego nadmiar nie wypływał spod powierzchni po zamontowaniu

Nakładanie kleju.

5. Przyklej listwę do ściany i sprawdź pion przy pomocy poziomicy

– wymierzenie odpowiedniego pionu jest bardzo istotne dlatego nie należy tego robić „od ręki”, pamiętajcie również, jak ważne jest przyklejenie pierwszej listwy ponieważ to od niej zaczyna się cały szereg dekoracyjnych paneli lamelowych. Jeśli źle przykleimy pierwszy panel to kolejne również zostaną krzywo zamontowane i efekt będzie niezadowalający.

Mierzenie pionu.

6. Doklejając kolejny profil, włóż dystanse między kolejne profile, w razie potrzeby również u góry i na dole

– najlepszym dystansem są części odciętych listew lub cała listwa przykładana boczną częścią. Odstępy między listwami będą wówczas identyczne, a sam montaż dużo łatwiejszy.

Układanie paneli.

7. Kontynuuj doklejanie profili przekładając dystanse pomiędzy kolejne profile

Dokładanie kolejnych listw.

8. Usuń dystanse i nadmiar kleju za pomocą nożyka. Gotowe!

Ułożone listwy.

Gdzie możemy użyć listwy ścienne?

Nasze listwy ścienne zostały zaprojektowane jako fragment dekoracji ściennych we wnętrzach domów oraz pomieszczeń biurowych. Pomimo, że podstawową ich rolą są walory estetyczne, to oprócz tego pomocniczo wygłuszają i wyciszają wnętrze. Zaplanowanie ich we wnętrzu jest nadzwyczaj proste dlatego nie potrzebujesz specjalisty, aby zaadaptować panele ścienne do swojego wnętrza. Wyśmienicie prezentują się we wszystkich pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, współczesnym lub skandynawskim. Ze względu na interesujący design jaki prezentują są bardzo wielofunkcyjne.

Panele ścienne w salonie.

Możemy je wyeksploatować w salonie, przedpokoju lub aneksie kuchennym i tak w rzeczywistości wszędzie. Jak też wcześniej mówiliśmy, ich montaż jest wybitnie łatwy. Klejenie paneli lamelowych do ściany na klej montażowy nie wymaga pomocy specjalistów. Bez problemu jesteśmy w stanie zrobić to na własną rękę, a do tego bez wiercenia, brudu, pyłu i hałasu. Cena listew także zaskakuje, ponieważ są stanowczo tańsze od alternatywnych produktów na wymiar. Jeśli pragnąłbyś poczytać więcej, na przykład o tym jak zaaranżować wnętrze salonu za pomocą ściennych paneli lamelowych, zajrzyj na naszego BLOGA. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.