Kobieta a diecie przy zespole jelita drażliwego
Choroby

Jaka dieta będzie najlepsza, gdy macie zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego może naprawdę uprzykrzyć życie. Co gorsza nie ma typowego lekarstwa, które pozwoli się pozbyć tej dolegliwości. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że naukowcy nie odkryli w 100% co jest jego przyczyną. Obecnie uważa się, że predyspozycje psychiczne sprzyjają zespołowi jelita drażliwego. Jak można złagodzić objawy? Na pewno pomocna będzie właściwa dieta.

Zdrowa dieta to podstawa

Zdrowa dieta to podstawa i trudno się z tym nie zgodzić. Oczywiście każdy powinien stosować się do zasad zdrowego odżywiania. O ile zdrowa osoba nie ma takich problemów by zbilansować dietę tak osoba z jelitem drażliwym jest w nieco gorszej sytuacji. Otóż może ona cierpieć na nadwrażliwość pokarmową. Oznacza, to że pewne, nawet zdrowe produkty mogą powodować nasilenie się objawów. Dlatego też chorzy muszą obserwować swój organizm i na podstawie prób i błędów dopasowywać do siebie dietę. Jednocześnie trzeba też uważać, aby nie była ona zbyt restrykcyjna, bo wtedy może prowadzić do niedoborów. W niektórych przypadkach zespół jelita drażliwego leczony jest przy użyciu leków przeciwlękowych. Ale jednak należy zdawać sobie sprawę, że stosuje się je ciężkich przypadkach, szczególnie gdy symptomom towarzyszą jeszcze ataki lękowe.

Ważne założenia- jaka dieta będzie najlepsze w przypadku jelita drażliwego?

Uważa się, że dieta u osób z zespołem jelita drażliwego musi być lekkostrawna. Należy unikać produktów, które powodują wzdęcia, ale też problemy gastryczne. Jednocześnie absolutnie zabronione jest picie alkoholu i to nawet okazjonalnie czy w małych ilościach. Alkohol może uszkadzać flotę bakteryjną jelit i jeszcze bardziej nasilać problem. Jeżeli nie wyobrażacie sobie obiadu bez odrobiny wina to wybierzcie produkt bezalkoholowy. Jak można się domyślić nie można również spożywać jedzenia śmieciowego, które rzeczywiście nie tylko jest niezdrowe, ale też powoduje biegunki czy bóle brzucha. Zrezygnujecie z produktów bardzo przetworzonych, a więc nie tylko jedzenia śmieciowego, ale też z napojów kolorowych. Warto, a nawet trzeba pić soli świeżo wyciskane czy tłoczone. Do tego oczywiście trzeba wypijać około 2 litry wody. Dieta przede wszystkim powinna być bogata w błonnika pokarmowy i oparta na najwyższej jakości naturalnych składnikach. Codziennie trzeba jadać 4-5 porcji warzyw. Natomiast należy ograniczyć produkty mleczne z wyjątkiem jogurtu naturalnego. Ogólnie dieta ta jest bardzo podobna do tej, jaką stosuje się w przypadku nadżerki żołądka.

Jak ogarnąć zdrową dietę?

Warto wiedzieć, że w zmniejszeniu objawów zespołu jelita drażliwego bardzo skuteczna jest dieta bez laktozy i glutenu. Ale pamiętajcie, aby nie stosować jej na własną rękę. Najlepiej skonsultować się z lekarze. Oczywiście odpowiednie zbilansowanie takiej diety nie będzie łatwe. Łatwo to można doprowadzić organizm do niedoborów. Co więc zrobić? Na szczęście jest dobre rozwiązanie. Doskonałym wyborem jest catering dietetyczny bez laktozy i glutenu. Warto tutaj wiedzieć, że wybierając dobrą firmę cateringową macie pewność, że wszystkie dania są przygotowywane na najwyższej jakości składnikach, a przy tym są zdrowe i smaczne, ale na tym zalety cateringu się nie kończą, bo dania są także różnorodne. Oczywiście możecie też wybrać catering bez laktozy, który jest często zalecany dla osób smagających się z nerwicą jelit. Można także wybrać catering bez glutenu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Musi pamiętać też o aktywności fizyczne, które rzeczywiście może w znaczący sposób pomóc i zmniejszyć objawy. Ale trzeba też wiedzieć, że nie można się przetrenowywać. Bardzo ważną rolę pełni błonnika pokarmowy, który znajduje się choćby w warzywach. Dlatego także należy jadać ich duże ilości. Dla wzmocnienia flory bakteryjnej jelit można stosować probiotyki. Dobrym naturalnym probiotykiem może być jogurt naturalny. Oczywiście to nadal nie wszystko o czym trzeba pamiętać. Otóż warto przygotowywać kleik z siemienia lnianego, który wzmacnia flotę bakteryjną jelit. Otóż wystarczy tylko zalać simie lniane wrzątkiem, a następnie poczekać aż napęcznieje i taki kleik pozostaje już tylko zjeść. Smak jest taki sobie, ale naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.