Kobieta w kolorowej soczewce
Uroda

Jaką moc powinny mieć soczewki kontaktowe?

Chociaż soczewki kontaktowe stanowią wygodą alternatywę dla okularów, przejście z jednego sposobu korekcji zaburzeń widzenia na drugi wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Konieczny jest odpowiedni dobór mocy szkieł kontaktowych. Tymczasem może ona różnić się od mocy okularów, które nosiliśmy dotychczas. Jak więc prawidłowo dobrać moc soczewek?

By soczewki kontaktowe zapewniały właściwą ostrość widzenia, a ich noszenie było komfortowe i bezpieczne, nie powinniśmy wybierać ich na własną rękę. Jeżeli zamierzamy kupić swe pierwsze szkła kontaktowe, najpierw zgłośmy się do okulisty lub optometrysty. W trakcie wizyty specjalista prawidłowo dobierze soczewki kontaktowe, uwzględniając rodzaj wady wzroku, jaki mamy, tryb życia i nasze indywidualne preferencje. Ustali również właściwą moc szkieł kontaktowych, co zapewni optymalną ostrość widzenia.

Mając określone wytyczne, nie dziwmy się jednak, że moc soczewek kontaktowych różni się od mocy okularów, które do tej pory nosiliśmy. Musimy mieć bowiem na uwadze to, że szkła kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, zaś okulary są od niej oddalone o kilka- lub kilkanaście milimetrów, co jest główną przyczyną powstałej rozbieżności. Zazwyczaj osoby borykające się z krótkowzrocznością będą potrzebować soczewek kontaktowych o mniejszej mocy niż okulary, zaś osoby z dalekowzrocznością – większej.

Tabele przeliczeniowe – czy warto z nich korzystać?

Co ciekawe, Internet oferuje nam dostęp do tabel przeliczeniowych, za pomocą których możemy sprawdzić, jaka jest rozbieżność mocy pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami (przy uwzględnieniu określonej odległości okularów od oka, zazwyczaj wynoszącej 12 mm). Są to jednak informacje o charakterze orientacyjnym i nie powinny być traktowane na równi ze wskazaniami specjalisty. Dobór mocy szkieł kontaktowym w oparciu o nie to niezbyt dobry pomysł, tym bardziej że na rynku dostępnych jest szereg zróżnicowanych rozwiązań.

Przekonuje o tym oferta salonu optycznego Vision Express https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki. Znajdziemy w niej wiele rodzajów soczewek kontaktowych, charakteryzujących się odmienną krzywizną, mocą czy też różnym trybem noszenia. Wszystko po to, by jak najlepiej dostosować dane rozwiązanie do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.