Dziecko leży na kocu i bawi się zabawkami
Rodzicielstwo

Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Wybór pierwszego wózka dla dziecka wcale nie jest prosty. Spoglądając na gondole wydaje się, że jedna od drugiej wiele się nie różni. Jednak nie jest to do końca prawda. Wózki mają różną szerokość i wielkość gondoli. Są wykonane z innych materiałów, mają inne koła, czy wreszcie wyposażone w inne akcesoria. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaki wózek dla dziecka wybrać.

Po pierwsze: obszerna gondola, która wystarczy na długo i wysokiej jakości materiał

Niektóre gondole w wózkach są na tyle obszerne, że mogą wystarczyć nawet dla dziecka, które teoretycznie potrafi już siedzieć. Generalnie dobrze by gondola była funkcjonalna nawet do 8 miesiąca życia dziecka. Ważne by można było łatwo otwierać i zamykać daszek. Istotne znaczenie mają również systemy wentylacji, tak by dziecko było jednocześnie chronione przed promieniowaniem UV, a także miało zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Istotne znaczenie by materiał, z którego wykonana jest gondola gwarantował ochronę UV 50+. Taka jest niezbędna dla maluszka. Materiał powinien być też wodoszczelny i wodoodporny. Dobrze by posiadał powłokę hydrofobową. Dzięki temu tapicerkę łatwiej się czyści. Oczywiście wiele wózków jest wyposażonych w ściąganą tapicerkę, którą można prać w pralce. Zatem jeśli znajdziesz wózek z odpowiednio szeroką gondolą i ściąganą tapicerką nie musisz się dwa razy zastanawiać, choć są jeszcze inne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.

Po drugie: zwróć uwagę na opony, czyli weź pod uwagę drogi, po których będziesz się poruszać

Na pewno ważne są opony, zatem możemy wybrać wózek na oponach bezdętkowych, żelowych albo pompowanych. Z większymi lub mniejszymi kołami. Na pewno na trudniejszy teren potrzebne są koła pompowane. Bardzo dobrze amortyzują wstrząsy. Generalnie wszystkie wózki z kołami o średnicy powyżej 15 cm będą dobre. Zaletą jest to, że w przypadku takich kół ciśnienie można regulować (podobnie jak w rowerze), ale wadą to, że jak to koła dętkowe, może się zdarzyć awaria, pęknięcie i konieczność wymiany dętki czy nawet całej opony. Koła żelowe bardzo przypominają z zewnątrz te pompowane, ponieważ pokryte są warstwą gumy. Jednak w środku zamiast dętki jest żel, który nie ulega przebiciu. Nie trzeba ich pompować, sprawdzać ciśnienia, czy wymieniać dętki zatem wózki typu gondola z takimi kołami są właściwie bezobsługowe. Wózki z kołami piankowymi nie nadają się na trudniejszy teren, gdyż szybko dochodzi do ubytku pianki, tu oczywiście zaletą może być niższa waga takiego wózka.

Po trzecie: zwróć uwagę na amortyzację i wygodne hamowanie

Na pewno każdy wózek powinien być wyposażony w dobrą amortyzację. Dzięki temu może pochłaniać wstrząsy, wpływać na komfort prowadzenia, ale i komfort maluszka w wózku. Rodzaje amortyzacji to sprężynowa lub konstrukcyjna. Oczywiście nietrudno zgadnąć, że ta druga będzie lepsza, bowiem świadczy, że cała rama wózka została zaprojektowana tak, by niwelować wstrząsy i drgania. W przypadku amortyzacji sprężynowej stosuje się jedną lub kilka sprężyn do zamortyzowania wózka. Hamulec powinien być tak skonstruowany, aby blokował oba koła w jednej osi. Dla najbardziej wymagających są systemy podwójnego hamowania, czyli występuje także hamulec ręczny na rączce wózka.

Po czwarte: dobierz wózek do swoich potrzeb, czyli taki z dodatkowym hamulcem albo obszernym koszem zakupowym

Na pewno należy dobrać wózek do swoich potrzeb. Dla osób, które preferują jogging z wózkiem na pewno odpowiedni będzie wózek z dodatkowym hamulcem ręcznym. Najczęściej takie wózki wyposażone są w długi uchwyt na rączce, co ułatwia pewny chwyt w biegu. Oczywiście posiadają też specjalną konstrukcję, często trzykołową. Z kolei dla mam, dla których wyjście do sklepu jest jak wizyta w Disneylandzie (pierwsze wyjścia przy wymagającym dziecku są na pewno wyzwaniem) na pewno sprawdzi się wózek z obszernym koszem zakupowym. W końcu nie zawsze można maluszka zostawić pod czyjąś czujną opieką, by udać się na zakupy. Dla komfortu malucha i zniwelowania odparzeń może przydać się prześcieradło do gondoli. Trzeba wiedzieć, że prześcieradła do gondoli sprawdzają się także w dziecięcej kołysce.

Po piąte: dokup potrzebne akcesoria takie jak prześcieradła do gondoli czy śpiworek

Już wiesz, że prześcieradło do gondoli może być ważne, bo wpływa na komfort maluszka. Podobną rolę pełni śpiworek do wózka. Niektóre modele są wyposażone w akcesoria dodatkowe i na pewno warto spojrzeć na ich listę i porównać, wybierając wózek dla dziecka. Przyda się na pewno folia przeciwdeszczowa, ale i moskitiera. Zatem należy te zwrócić uwagę, w jakich miesiącach będzie się korzystało z wózka czy wiosennych i letnich czy raczej jesiennych i zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.