Lekarz stoi przy tomografie kmputerowym w szpitalu
Choroby

Jakie kryteria powinien spełniać dobry tomograf komputerowy?

Artykuł partnera.

Tomograf komputerowy zalicza się do tych urządzeń medycznych, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek szpitala. Badanie TK stanowi podstawę diagnostyki wielu narządów: począwszy od głowy i szyi, przez klatkę piersiową i jamę brzuszną, po kręgosłup. Wybór odpowiedniego tomografu nie powinien być przypadkowy, gdyż do poszczególnych badań są zalecane inne parametry urządzenia. Które z nich są najistotniejsze i jak wybrać urządzenie najlepsze dla danej placówki medycznej?

Najważniejsze cechy tomografu komputerowego

Tomografia komputerowa jest jedną z najszybciej rozwijających dziedzin diagnostyki medycznej. Analogicznie też na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze tomografy. Różnią się one ceną, jednak jest ona odzwierciedleniem budowy urządzenia oraz jego możliwości obrazowania. Do najważniejszych cech, które charakteryzują każdy tomograf komputerowy, zaliczają się:

  • budowa gantry,
  • dawka emitowanego promieniowania,
  • rzędowość tomografu,
  • układ i konstrukcja lamp detektorów,

Dostępne na rynku modele są bardzo zróżnicowane, czego przykładem jest rozpiętość od tomografów 2-rzędowych, po 320-rzędowe. Bardzo istotnym parametrem jest czas badania (akwizycji), który może wynosić nawet mniej niż 0,5 sekundy. W standardowych placówkach medycznych do typowych badań diagnostycznych wystarczają tomografy komputerowe 16-rzędowe wyposażone w kilka dodatkowych modułów. Do bardziej zaawansowanych badań można wybrać aparat 64-rzędowy, natomiast bardziej zaawansowane konstrukcje są już przeznaczone dla placówek naukowych.

Czas skanu

Czas akwizycji, czyli czas, w którym tomograf komputerowy wykonuje jedną warstwę obrazu, jest jednym z trzech najistotniejszych kryteriów wyboru. W połączeniu z wydajnością urządzenia decyduje on o tym, ile badań można wykonać w ciągu jednego dnia. W efekcie przekłada się to na opłacalność inwestycji. Czas skanu jest równoznaczny z czasem trwania obrotu gantry o 360 stopni. Zależnie od budowy modelu może on wynosić od 0,3 do 2,0 sekundy. Im krótszy jest czas skanu, tym wyższa jakość tomografu komputerowego.

Jakość obrazu

Drugim istotnym elementem charakteryzującym tomografy komputerowe jest jakość obrazowania. Ma ona częściowy wpływ na szybkość pracy tomografu, a składają się na nią elementy takie jak rzędowość tomografu oraz liczba i grubość poszczególnych warstw. Istotnym elementem jest też oprogramowanie, bez którego odpracowanie danych i odwzorowanie narządu byłoby niemożliwe. Wybór urządzenia 128-rzędowego nie oznacza jeszcze, że uzyskany obraz będzie lepszy niż w przypadku tomografu 16-rzędowego. Pierwszy model jednak przy odpowiednim wyposażeniu stwarza znacznie szersze możliwości w tym zakresie.

Warto też wziąć pod uwagę, że większa ilość cieńszych warstw skazuje pacjenta na wchłanianie większej dawki promieniowania. Dlatego tam, gdzie nie jest wymagana dokładność obrazowania na poziomie klinicznym, warto postawić na aparaturę o niższej jakości obrazu, ale bezpieczniejszą dla badanego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Szybkość pracy urządzenia, czas akwizycji, rzędowość czy liczba i grubość warstw to jeszcze nie wszystkie istotne cechy tomografu. Urządzenia tego typu wykonują badanie diagnostyczne z użyciem promieniowania RTG, które nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Unowocześnianie sprzętu polega na ograniczeniu do minimum dawki tego promieniowania, które pacjent przyjmuje podczas jednego badania. Cel osiąga się m.in. przez skrócenie do minimum czasu wykonywania skanu.

Inną istotną cechą przy wyborze urządzenia jest moc generatorów aparatu. Najmniej wydajne modele cechują się mocą 40 kW, podczas gdy najwydajniejsze to 120 kW. Znaczącym parametrem jest też zakres prądowy lamp. Może on wynosić od 20 do 600 mA.

Gdzie można kupić dobry tomograf?

Po zakup tomografu komputerowego warto udać się do dystrybutora, który cieszy się renomą i doświadczeniem. W tej dziedzinie wysoką pozycję zajmuje firma Mar-Med, która od 1995 roku zaopatruje placówki medyczne i naukowe w profesjonalny sprzęt medyczny. W ofercie są tomografy komputerowe światowych marek, takich jak Neusoft, a także inne urządzenia wysokiej klasy – mammografy, rentgeny, rezonanse magnetyczne i ultrasonografy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.