Zamontowana odpowiednia lampa rowerowa
Dom i ogród

Jakie lampki rowerowe powinny znaleźć się na wyposażeniu jednośladu?

Rower jest sposobem na aktywny wypoczynek, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdza się jako środek transportu do szkoły czy pracy. Aby jednak móc się nim bezpiecznie poruszać, trzeba zadbać o jego prawidłowe wyposażenie. Czy lampki rowerowe są koniecznym wyposażeniem? Jakie warto kupić do swojego jednośladu? O tym przeczytasz poniżej — zachęcamy do lektury!

Czy oświetlenie rowerowe jest obowiązkowe?

Każdy pojazd poruszający się po drodze musi spełniać odpowiednie wymagania względem bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych aspektów jest ich widoczność — szczególnie po zmroku. Z tego też powodu rower, podobnie jak samochód czy autobus, musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Obowiązek ten uwarunkowany jest ustawą prawa o ruchu drogowym.

Jakie lampki do roweru muszą posiadać jednoślady?

Ustawa zobowiązująca do posiadania oświetlenia rowerowego określa także, jaki typ lampek powinien się znajdować w każdym jednośladzie. Zapis ten dotyczy konieczności posiadania:

  • z przodu: przynajmniej jednego światła pozycyjnego o białej lub żółtej selektywnej barwie (może być ono migające);
  • z tyłu: przynajmniej jednego światła odblaskowego o czerwonej barwie (w kształcie innym niż trójkąt) oraz przynajmniej jednego światła pozycyjnego o czerwonej barwie (może być migające).

Jak wybrać najlepsze lampki rowerowe?

Lampa rowerowa

Zastanawiasz się, czym, poza wyżej wymienionymi wymogami, kierować się przy wyborze najlepszych lampek na rower? Wiele zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb, od tego, kiedy i gdzie najczęściej będziesz korzystać z danego oświetlenia. Jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając lampki rowerowe?

Ilość lumenów a Twoje potrzeby

Moc danego oświetlenia zależna jest od ilości lumenów, jakie posiada. W sklepach rowerowych znajdziesz modele posiadające od 100 do nawet 2000 lm. Im jest ich więcej, tym mocniejszy strumień. Musisz jednak pamiętać, że duża moc nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Ich siłę dobieraj do przeznaczenia, np. do jazdy po dobrze oświetlonym centrum miasta wybieraj lampki rowerowe przednie i tylne o średniej mocy, gdyż zbyt mocne będą po prostu niepraktyczne. Jeśli zaś uwielbiasz leśne trasy czy poboczne ścieżki, sięgnij po mocne lampki rowerowe, które właściwie oświetlą Twoją trasę.

Sposób zasilania oświetlenia rowerowego

Przy wyborze oświetlenia rowerowego zwróć uwagę na sposób ich zasilania. Wbrew pozorom popularne lampki rowerowe na baterie czy zasilane przez dynamo to niejedyny wybór, jaki proponują dziś sklepy rowerowe. Dostępne są także m.in. zasilane akumulatorem lampki rowerowe USB, które z łatwością naładujesz w domu. Nie zapominaj jednak, że lampki na baterie czy akumulator mają określoną długość pracy — weź to pod uwagę, zanim wrzucisz konkretny model do swojego zakupowego koszyka.

Sposób montażu lampek na rowerze

Dany wariant oświetlenia musi pasować do Twojego roweru nie tylko pod kątem zastosowania, ale i możliwości montażowych. Poszczególne warianty lampek mogą być bowiem wyposażone np. w gumowy O-Ring, pasek na rzep, plastikowy uchwyt czy wspornik montażowy. Wybierając konkretny model pamiętaj, że sposób montażu może także narzucać jego miejsce.

Oświetlenie rowerowe, obok sprawnych hamulców czy dzwonka, to obowiązkowe wyposażenie każdego jednośladu. Dzięki nim komfort Twojej jazdy po zmroku znacznie wzrasta, a jednocześnie stajesz się doskonale widoczny na drodze dla innych uczestników ruchu. Zadbaj o obecność właściwie dobranych lampek rowerowych w swoim pojeździe i ciesz się zapewnianym przez nie bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.