Ogrzewanie starego domu jest pewnym wyzwaniem. Stara technologia może sprawiać, że ciepło ucieka szybciej, niż w przypadku nowych, dobrze zabezpieczonych budynków. Nie oznacza to jednak, że nie da się zamontować w starym domu dobrej formy ogrzewania, która jednocześnie nie będzie zbyt droga. Pomysłów jest kilka, ale przede wszystkim warto zacząć od podstaw termomodernizacji.
Czym jest termomodernizacja?
Termomodernizacja to działania, w ramach których dom staje się bardziej energooszczędny i nie dochodzi w nim do zbyt szybkiej utraty ciepła. Potrzeby termomodernizacyjne starych domów mogą być różne – zależy to od technologii, w jakiej dom został zbudowany oraz od tego, jak obszedł się z nim upływ czasu. Niemniej, w ramach działań termomodernizacyjnych najczęściej rozważa się wymianę okien i drzwi (czasem również bram garażowych), docieplenie ścian zewnętrznych, czy wymianę formy ocieplenia dachu. Chodzi przede wszystkim o to, by ciepło w danej nieruchomości utrzymywało się po prostu dłużej.
Jakie ogrzewanie w starym domu?
W starym domu możemy zamontować kilka form ogrzewania, jeśli już zdecydujemy się na wymianę np. starego pieca węglowego. Dość często wymiana na nowoczesną formę ogrzewania wiąże się z takimi działaniami, jak montaż ogrzewania podłogowego. Nie zawsze jednak jest to możliwe i nie zawsze opłacalne. Czasem konieczne jest więc pozostanie przy klasycznych grzejnikach. Możemy ogrzać dom za pomocą kilku sposobów.
- Kocioł gazowy kondensacyjny – to sprawdzona technologia, która ogrzewa również wodę użytkową, jest bezobsługowa. Jednak zakup takiego kotła to duża inwestycja, a ceny gazu i ich zależność od wielu sytuacji, które mają miejsce na świecie sprawia, że ta forma ogrzewania przestała być tak atrakcyjna.
- Kocioł na pellet ma zautomatyzowany podajnik i jest uważany za dość ekologiczne rozwiązanie. Jednak ceny pelletu również drastycznie wzrosły. Dodatkowo tego rodzaju kocioł musi mieć osobne miejsce, surowiec trzeba składować, a sam kocioł okresowo wymaga czyszczenia.
- Pompa ciepła jest dużą inwestycją, wymaga wymiany instalacji. Dodatkowym kosztem są coroczne przeglądy. Ogrzewanie jest efektywne i ekologiczne, jednak nie sprawdzi się w każdym domu.
- Ogrzewanie na podczerwień, które daje możliwość zamontowania instalacji w podłodze lub w ścianach. Jest to ogrzewanie elektryczne, którego ceny pozornie mogą przerażać, jednak istnieje wiele możliwości ich redukcji, a dodatkowo nie ma żadnych kosztów związanych z obsługą tego systemu.
Koszty ogrzewania na podczerwień – zaskakujące
Ogrzewanie na podczerwień to nic innego, jak długa fala podczerwona, która ogrzewa przedmioty i ludzi w swoim zasięgu. Te obiekty oddają potem przyjęte ciepło, dzięki czemu dana przestrzeń ogrzewa się szybko i na długo. Dodatkowo istnieją możliwości własnej produkcji prądu z pomocą fotowoltaiki. W ogólnym rozrachunku okazuje się zatem, że ogrzewanie starego domu podczerwienią to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych systemów.