Kobieta ma problem z choroba skóry
Choroby

Jakie są najczęstsze choroby skóry w XXI wieku? Na której pozycji jest AZS?

Twoja skóra jest tarczą ochronną, na której coraz częściej pojawiają się zmiany. Niektóre z nich mogą być powodem do niepokoju i źródłem problemów, dlatego warto wiedzieć, na jakie najbardziej narażone jest społeczeństwo. Poznaj choroby skóry XXI wieku.

Zanieczyszczenia środowiska, zmienny klimat, klimatyzacja, drobnoustroje, nieodpowiednia dieta – to wszystko nie pozostaje obojętne dla twojej skóry. Do tego dochodzą indywidualne skłonności genetyczne i mamy do czynienia ze zmianami chorobotwórczymi. Te nie zawsze są takie proste do wyleczenia, o ile w ogóle jest to możliwe. Coraz więcej ludzi cierpi na AZS. W naszym artykule dowiesz się, jak szerokim społecznie problemem stało się atopowe zapalenie skóry. Poznasz także inne, równie częste dermatozy XXI wieku.

Choroby skóry – dlaczego są tak częste?

Skóra to narząd o ogromnej powierzchni. Nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej. Odpowiada za metabolizowanie wielu substancji, reguluje ciepło, wspomaga pracę układu immunologicznego. Nie brakuje zaburzeń ze strony określonych narządów, które są widoczne właśnie na niej. Istnieje też wiele schorzeń o różnych przyczynach, które dotykają tylko skóry. Szacuje się, że są problemem nawet 30% Polaków! To duża liczba, a rokowania wcale nie napawają optymizmem. Skala zanieczyszczeń środowiska, brak czasu na sen i zdrowe jedzenie, przewlekły stres czy używki nie są obojętne dla skóry.

Atopowe zapalenie skóry – domena XXI wieku

Atopowe zapalenie skóry zajmuje miejsce na podium wśród chorób skóry. Ma na nią wpływ wiele czynników wewnętrznych, choć jej źródła mogą być także zewnętrzne. Najczęściej rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, jednak nawet w 60% przypadków wygasa tuż po burzliwym czasie dojrzewania. AZS dotyka zarówno skóry gładkiej, jak i owłosionej. Objawia się uporczywym świądem, zaczerwienieniem, stanem zapalnym oraz zmianami wysiękowymi. Skóra chorego ma zaburzoną warstwę lipidową naskórka, przez co jest bardzo sucha.

Zawiłe przyczyny AZS

Postęp cywilizacyjny to jeden z czynników odpowiadających za nasilenie AZS. Zanieczyszczenia, zmiany klimatu i temperatury wzmagają tę chorobę. W przypadku tej konkretnej dermatozy dochodzi do sumy niekorzystnych działań na wielu podłożach. Do głównych przyczyn należy zaliczyć:

  • występowanie AZS w rodzinie,
  • nieprawidłowości w budowie skóry (zaburzona bariera ochronna),
  • atopię.

AZS a inne choroby skóry – lista najpopularniejszych

Lista dermatoz popularnych w XXI wieku to nie tylko egzema i atopowe zapalenie skóry. Należy pamiętać, że inne zmiany będą występować częściej u dzieci, a inne wśród osób dojrzałych czy młodzieży w wieku kilkunastu lat. Niemniej jednak do najczęściej występujących chorób skóry możemy zaliczyć:

  • trądzik,
  • łuszczycę,
  • choroby o podłożu grzybiczym.

Choroby skóry są domeną naszych czasów, gdzie AZS gra jedną z głównych ról. Na szczęście obecna medycyna skutecznie walczy z objawami dermatoz. Połączenie jej wsparcia z pielęgnacją może znacznie poprawić komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.