Kobieta zażywa chrom aby nie mieć niedoboru
Zdrowie

Jakie są skutki niedoboru chromu i jak mu zapobiegać?

Artykuł partnera.

Chrom jest jednym z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie procesów zachodzących wewnątrz ciała. Spełnia on kluczowe funkcje biorąc udział np. w przemianie białek, czy w procesie oddziaływania insuliny. Standardowo odpowiednią ilość chromu powinniśmy dostarczać do naszego organizmu wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą. Zdarza się jednak, że pojawiają się niedobory tej kluczowej substancji. Jakie są więc skutki niedoboru chromu i w jaki sposób można im zapobiegać?

Jakie są skutki niedoboru chromu?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, chrom jest kluczowym pierwiastkiem, warunkującym poprawne działanie organizmu. Jednocześnie często – zarówno dorośli jak i dzieci – borykają się z niedoborami. Objawiają się one w następujący sposób:

  • zaburzenia w obrębie metabolizmu insuliny – pierwszym symptom niedoboru chromu wiąże się ze spadkiem aktywności insuliny, co może być równoznaczne ze zmniejszeniem tolerancji glukozy;
  • zaburzenia lipidowe – kolejnym objawem niedoboru chromu mogą być zaburzenia w obrębie gospodarki lipidowej. Przyczynia się to z kolei do spadku poziomu „dobrego cholesterolu”, z kolei doprowadza do wzrostu szkodliwego cholesterolu;
  • zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby krążenia i serca – okazuje się, że niedobór chromu w organizmie, jeśli utrzymuje się w formie długotrwałej, może zwiększyć ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • zaburzenia wzrostu – niedobory chromu mogą także powodować zaburzenia wzrostu, co szczególnie uwidacznia się w okresie dziecięcego wzrostu;
  • zaburzenia neurologiczne – neuropatia, a także inne problemy z pamięcią czy koncentracją również mogą być skutkiem niedoboru chromu.

Jak więc widać, chrom wpływa na regulację wielu procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Z tego też powodu ważne jest określenie jego poziomu we krwi – za pomocą odpowiednich badań, a także reagowanie w momencie, kiedy zdiagnozowane zostaną pewne niedobory.

Dlaczego pojawiają się niedobory chromu?

Niedobory chromu mogą wynikać z różnorodnych przyczyn. Niemniej jednak za najczęstszy powód ubytków tego pierwiastka wskazuje się nieodpowiednio zbilansowaną dietę, w której nie ma witamin oraz najważniejszych minerałów. Spożywanie nadmiaru węglowodanów, czy unikanie zwierzęcego białka również może przyczynić się do spadki poziomu chromu we krwi. Warto zwrócić uwagę na to, że przewlekły stres, traumy psychiczne czy inne urazy również przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego z organizmu chromu. Istotne jest także to, że wraz z postępującymi procesami starzenia, w naturalny sposób zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiatek.

Jak zapobiegać niedoborom chromu?

Niedobory chromu mogą dotknąć każdego – bez względu na wiek czy płeć. Obecnie żyjemy w szybkim tempie, chronicznym stresie, a także nie przykładamy zbyt dużej uwagi do tego, co znajduje się na naszych talerzach. Chcąc zapobiegać niedoborom chromu należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Dieta bogata w białko, a uboga w cukry proste będzie jednym z lepszych rozwiązań. Można także wspomagać swój organizm suplementami diety z chromem, które oferuje drogeria internetowa Puls dla Zdrowia, które obecnie dostępne są praktycznie w każdej aptece czy drogerii. Warto również regularnie przeprowadzać badanie morfologii krwi i kontrolować poziom tego pierwiastka. Nadmiar chromu również nie jest wskazany. Z tego też powodu, warto skonsultować rozpoczęcie suplementacji z lekarzem, który stwierdził jego niedobory w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.