Biały salon w domu z pomalowanymi na jasno ścianami
Dom i ogród

Jakie wybrać farby na ściany do białej aranżacji salonu?

Marzysz o białym salonie i zastanawiasz się, jakie farby na ściany wybrać? Czytaj dalej, a poznasz najlepsze rozwiązania.

W ofercie każdego producenta znajdziesz produkty, których nazwy sugerują, że biel zapewniana przez daną farbę jest czysta i nieskazitelna. Nie kieruj się jednak samą nazwą. Zwróć uwagę na tak zwany indeks bieli (WI).

Czy istnieje perfekcyjnie biała farba na ściany?

Perfekcyjnie biała farba jest opisana parametrem WI o wartości 100/100. Uzyskuje się ją za pomocą pigmentu bieli tytanowej, a czasami także wzbogacając optycznymi rozjaśniaczami. Najczęściej jest wykorzystywana podczas malowania sufitów oraz ścian w minimalistycznych aranżacjach. Jeśli chcesz stworzyć wnętrze bardziej przytulne, zwróć uwagę na cieplejsze odcienie białych farb na ściany, czyli takie o mniejszym indeksie bieli.

Biała farba gruntująca – o niej też trzeba pamiętać

W grupie białych farb mieszczą się też farby gruntujące. Nie zapomnij o nich. Zwłaszcza wtedy, kiedy malujesz ścianę po raz pierwszy – w nowym domu lub mieszkaniu, ścianę, która wymagała zreperowania dużych ubytków lub zdrapania wszystkich starych warstw poprzednio naniesionych farb. Grunt zmniejszy chłonność podłoża i zwiększy jego przyczepność, dzięki czemu zużyjesz mniej farby głównej, a cały proces malowania będzie przyjemniejszy. To na przykład farba gruntująca Jedynka Grunt lub emulsyjna farba Jedynka Śnieżnobiała, którą też z powodzeniem wykorzystasz podczas gruntowania ścian i sufitów.

Matowa biała farba na ściany – gwarancja sukcesu

W większości mieszkań najlepiej sprawdza się matowa biała farba na ściany. Jest uniwersalna – pasuje do wszystkich, zarówno mniej, jak i bardziej reprezentacyjnych pomieszczeń; nowoczesnych i tradycyjnych.

Z matowymi farbami zdecydowanie łatwiej o perfekcyjnie pomalowanie ściany. Są bowiem łatwiejsze w aplikacji – nie stwarzają ryzyka niejednolicie pokrytej powierzchni. Nic dziwnego, że cenią je zwłaszcza początkujący malarze.

Matowa powierzchnia dodaje całej aranżacji efektu łagodności i lekkości, a tego od nowego koloru na ścianie oczekuje większość z nas. Znaczenie ma też to, że matowe, a zwłaszcza antyrefleksyjne farby na ściany świetnie maskują wszelkie niedoskonałości podłoża.

Na rynku znajdziesz wiele matowych, białych farb na ściany (www.farbyjedynka.pl). To na przykład Jedynka Perfekcyjna Plus – lateksowa i antyrefleksyjna czy Jedynka Perfekcyjna Biała, która tworzy powłoki z mikrowentylacją i zapewnia malowanie bez kapania.

Jaka biała farba na ściany najlepsza?

Wybierając konkretną białą farbę, zwróć też uwagę na:

  • Zawartość Lotnych Związków Organicznych – im mniejsza, tym farbę uznaje się za bezpieczniejszą.
  • Wydajność – minimum to litr na 7m
  • Czas schnięcia – im krótszy, tym ściana będzie szybciej sucha, a Ty będziesz mógł wcześniej rozpocząć wyposażanie salonu.

Już wiesz, jakie białe farby na ściany do białego salonu warto wybrać i dlaczego. Teraz czas na zakupy, a później już tylko wałek w dłoń i do dzieła!

Podsumowanie:

  • Czy „śnieżnobiała” farba jest rzeczywiście idealnie biała? O tym świadczy wartość parametru znanego jako indeks bieli.
  • Najpopularniejsze białe farby na ściany do salonu? Matowe. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, dlaczego właśnie one.
  • Jakie cechy poza idealnym kolorem musi mieć dobra farba na ściany do białej aranżacji salonu? Tego też dowiesz się z artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.