Kolagen jest białkiem budulcowym, który pełni ważne funkcje strukturalne w naszych tkankach i komórkach organizmu. Co ciekawe, stanowi ponad 30 procent białek organizmu ludzkiego i jest istotnym budulcem zębów, ścięgien, kości, skóry itp. Wiele osób nazywa ten budulec białkiem młodości. Co warto wiedzieć o tym białku? Jakie zalety ma suplementacja kolagenem? Jak wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie?
Kilka słów o kolagenie
Nie od dziś wiadomo, że suplementacja kolagenem ma szerokie grono zwolenników. Czym jest kolagen? Faktem jest, że to najważniejsze białko strukturalne w naszym organizmie. Można je znaleźć w kościach, zębach, skórze, naczyniach krwionośnych i chrząstkach stawowych. Warto zauważyć, że włókna kolagenowe w skórze są liniowymi strukturami biochemicznymi, zbudowanymi z aminokwasów. Odznaczają się dużą elastycznością i wytrzymałością.
Kolagen wyróżnia się szerokimi właściwościami i specyficzną budową. Struktura w tym wypadku jest złożona, dlatego istnieją różne typy kolagenów. Białko ma za zadanie tworzyć zróżnicowane struktury wyższego rzędu, do których zaliczamy układy sieciowe i włókna kolagenowe. Jak wygląda skład ogólny tego białka? Wartości są następujące:
- prolina – stanowi ok. 10% składu aminokwasowego,
- glicyna – stanowi ok. 33% składu,
- inne aminokwasy – 4-hydroksyprolina, 3-hydroksyprolina i 5-hydroksyprolina.
Nie bez znaczenia jest to, że biosynteza kolagenu dzieli się na trzy etapy. Pierwszy to synteza w siateczce śródplazmatycznej szorstkiej, drugi to potranslacyjna obróbka w świetle ER i trzeci – obróbka pozakomórkowa.
Zalety suplementacji kolagenem
Właściwości kolagenu są niezwykle szerokie i różnorodne. Kobiety doceniają to, że kolagen dobrze wpływa na skórę. Zapewnia jej odpowiednią gładkość, elastyczność i nawilżenie. Preparaty kolagenowe wspomagają spowalnianie starzenia się skóry, zapobiegają suchości cery i opóźniają proces powstawania zmarszczek. Co jeszcze powinniśmy docenić? Pamiętajmy o tym, że kolagen poprawia wchłaniania składników mineralnych. Uczestniczy w wielu naprawczych procesach, oddziałując na dobrą kondycję stawów. Nic więc dziwnego, że białko jest tak chętnie wykorzystywane w medycynie i kosmetyce.
Na rynku znajdziemy różnorodne produkty w formie maści, kremów, maseczek, płatków pod oczy i suplementów z kolagenem. W czym pomaga regularna suplementacja kolagenem?
- białko kolagenowe wpływa na ochronę narządów wewnętrznych,
- spiera obronne procesy organizmu przed patogenami chorobotwórczymi,
- dobrze oddziałuje na układ krwionośny, trawienny i procesy metaboliczne,
- wspomaga walkę z bliznami, trądzikiem i cellulitem.
Jaki kolagen do suplementacji wybrać?
Suplementy kolagenowe tworzone są poprzez ekstrakcję kolagenu z tkanki łącznej zwierząt. Można je przyjmować w formie kapsułek, proszku lub dodawać do żywności. Różnice pomiędzy suplementami tego typu wiążą się ze źródłem pochodzenia.
W tym wypadku wyróżniamy np.:
- kolagen morski, pochodzący z ryb,
- bydlęcy, pochodzący od krów.
Istotne jest to, że jakość suplementu kolagenu może dotyczyć tego, w jakim środowisku żyły zwierzęta.
Kolejna różnica odnosi się do faktu, że:
- kolagen morski to głównie kolagen typu I.
- kolagen zwierzęcy (bydlęcy) zazwyczaj jest mieszaniną typu II i III.
Kolagen typu I to najsilniejszy kolagen. Pomaga on uformować skórę, kości i inne tkanki organizmu. Cechuje go duża skuteczność i sprawne odbudowanie organizmu. Najbardziej obfity jest z kolei typ II. Poszukując kolagenu wspomagającego zachowanie elastyczności skóry, warto mieć na uwadze zarówno typ I, jak i II. Oczywiście ostateczny wybór jest zależny od Twoich potrzeb i dodatkowo zawierać składniki uzupełniające, które zadbają przykładowo o odpowiednie nawilżenie twojej skóry.