Probówki w labolatorium z krwią do badań
Choroby

Jakie znaczenie ma chemia kliniczna w badaniach diagnostycznych?

Badania laboratoryjne krwi to jedne z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych, mających na celu możliwie szybkie i trafne postawienie diagnozy.

O precyzyjności wyników decyduje wyposażenie laboratorium, istotne nieprawidłowości, często niebezpieczne dla zdrowia pacjenta są zaś możliwe do uchwycenia dzięki zastosowaniu chemii klinicznej. Przeczytaj i zobacz, co warto o niej wiedzieć.

Czym jest chemia kliniczna?

Chemia kliniczna skupia się bezpośrednio na wykorzystaniu w prowadzonych badaniach diagnostycznych informacji dotyczących związków chemicznych, które naturalnie występują w krwi lub moczu pacjenta. Na podstawie określonego w ten sposób stężenia jest możliwe stwierdzenie, czy dany organizm funkcjonuje we właściwy sposób (wartość w normie), czy konieczna jest dalsza diagnostyka (wartość zaniżona lub zawyżona).

Obecnie badania diagnostyczne i profilaktyczne są szeroko propagowane. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że chemia kliniczna cieszy się wciąż rosnącą popularnością – pozwala bowiem wykryć nieprawidłowości o różnym źródle pochodzenia, tj. niezależnie od tego, jakich organów dotyczą niepokojące zmiany. 

Chemia kliniczna w badaniach laboratoryjnych – zalety

Zastanawiasz się, jakie znaczenie dla diagnostyki ma wykorzystanie możliwości chemii klinicznej? Okazuje się, że ogromne. Przeprowadzone w ten sposób badania mają wiele zalet, m.in. pozwalają na szybkie i bezbolesne pobranie próbki krwi od pacjenta i, co najważniejsze – są całkowicie bezpieczne dla osoby chorej. Precyzyjnie określone normy uwzględniają płeć i wiek badanego, dzięki czemu wynik badania jest jeszcze bardziej precyzyjny.

Chemia kliniczna a proces leczenia – czy istnieje związek?

Wykorzystanie chemii klinicznej w badaniach diagnostycznych jest możliwe dzięki wdrażaniu nowych rozwiązań, umożliwiających pełną personalizację i standaryzację procesów przeprowadzanych w laboratoriach. Wówczas wyniki niemal zawsze trafiają do lekarza prowadzącego w możliwie krótkim czasie – często w przeciągu kilki lub kilkunastu godzin. To ważne, biorąc pod uwagę fakt, że możliwości chemii klinicznej nie ograniczają się wyłącznie do określenia stanu zdrowia pacjenta. Są także powszechnie wykorzystywane w celu monitorowania postępów leczenia, na każdym etapie tego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.