Kobieta nakłada na skórę spf 50
Uroda

Jakiej ochrony przeciwsłonecznej potrzebuje Twoja skóra?

Wybierając kosmetyki na ogół kieruje się ich właściwościami nawilżającymi lub przeciwzmarszczkowymi. Kosmetyki najnowszej generacji to nie tylko nawilżenie i skuteczna ochrona przed zmarszczkami, ale i zastosowanie filtrów ochronnych przed słońcem. Tylko takie kosmetyki zapewniają kompleksową ochronę skóry twarzy.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na słońce?

Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB towarzyszy nam do najmłodszych lat. Kąpiele słoneczne, niestosowanie kremów z filtrem, to wszystko niestety ma swoje skutki po latach. We wczesnych latach głównym zadaniem w pielęgnacji skóry jest jej nawilżające i właśnie ochrona z filtrami. Proces fotostarzenia odpowiada już w 80% za starzenie się skóry i mając taką wiedzę, nikt nie będzie się już zastanawiał czy chronić skórę przed słońcem. Fotostarzenie powoduje degenerację skóry, a promienie ultrafioletowe wnikają niestety w głębokie warstwy skóry. Jedyny sposób na to, aby powstrzymać ten proces, jest używanie kremów z filtrami. Nie należy odpuszczać takiej pielęgnacji, bo może mieć to zgubne skutki. Od poparzeń słonecznych, większe ryzyko czerniaka, aż po przyspieszone starzenie się naszej skóry. Do 25 roku życia główne zadanie w ochronie skóry to jej nawilżanie i stosowanie kremów z filtrami. Po tym okresie przychodzi czas na pielęgnację przeciwzmarszczkową.

Fototyp skóry, a odpowiedni filtr

W zależności od typu karnacji, wyróżnia się zalecany zakres ochrony UV. Oznaczenie SPF to inaczej Sun Protection Factor czyli stopień ochrony przed promieniami UVB. Aby jednak prawidłowo dobrać spf należy znać swój fototyp skóry. Fototyp Celtycki to bardzo jasna karnacja, włosy jasny blond i zielone lub niebieskie oczy. W tym wypadku zalecany poziom spf to minimum 50. Fototyp Północnoeuropejski, to jasna karnacja, włosy jasny lub ciemny blond i zielone, niebieskie lub szare oczy. Przy takiej cerze należy chronić się kremem z spf 25-30. Kolejny fototyp to Środkowoeuropejski, czyli karnacja lekko śniada, włosy brązowe lub ciemny blond i oczy szare, brązowe lub ciemnoniebieskie. Zalecany faktor spf to 10-15. I wreszcie ostatni fototyp czyli Południowoeuropejski, to śniada lub oliwkowa karnacja, włosy ciemnobrązowe lub czarne, a oczy są w kolorze ciemnobrązowym. Tutaj wystarczy krem z spf 5-10. Na początku opalania w danym sezonie należy używać wyższych filtrów, nawet jeśli fototyp wskazuje na niższe wartości, po to aby przyzwyczaić skórę do słońca.

Czy trzeba stosować osobny krem z filtrami do skóry twarzy?

Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, to panuje przekonanie, że tylko przy celowym opalaniu się i dłuższym przebywaniu na słońcu, trzeba się przed nim chronić. Poza tym, jeśli ktoś używa kremu nawilżającego na dzień, to zazwyczaj nie nakłada już na niego kremu z filtrem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że promieniowanie słoneczne działa również w pochmurny dzień. W tej sytuacje jedyne słuszne rozwiązanie to stosowanie kremu nawilżającego lub przeciw zmarszczkom, który już zawiera filtr spf. W Polsce spotyka się  głównie fototypy o jaśniejszym odcieniu skóry, a zatem kremy z filtrem spf 25 lub spf 50 będą idealne. Zawsze lepiej jest stosować wyższy filtr mimo ciemniejszej karnacji, bo wtedy ochrona jest większa i skóra jest lepiej chroniona, co zawsze jest bardziej korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.