Dziecko zaczyna naukę programowania na tablecie
Rodzicielstwo

Kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania?

Artykuł partnera.

Nowoczesna technologia wkracza na wszystkie obszary naszego codziennego życia. Branża IT jest jedną z tych największym potencjałem, dlatego jeśli ma się na względzie przyszłość swojej pociechy, warto zainteresować się tym tematem. Wyjaśniamy, kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania!

Programowanie dla dzieci – kiedy zacząć?

Już od dawna wiadomo, że naukę czegokolwiek warto zacząć tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Dziecięcy mózg intensywnie się rozwija, przez co chłonie wiedzę jak gąbka. Trzeba jednak podejść do tego z rozsądkiem – bardziej zaawansowane umiejętności zdobywa się z czasem. Wiele osób zastanawia się więc, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki programowania.

Zdaniem specjalistów, w świat IT można już wprowadzać pierwszoklasistów, czyli siedmiolatków. Dziecko w tym wieku potrafi czytać, pisać i liczyć na podstawowym poziomie, jest w stanie skupić uwagę na lekcji oraz bez problemu komunikuje się z otoczeniem. Poradzi sobie na zajęciach, które w dużej mierze będą opierać się na zabawie. Programowania można bowiem z powodzeniem uczyć na przykładzie schematów blokowych, które przypominają kolorowe klocki.

Dlaczego warto jak najwcześniej uczyć programowania?

Niektórym może się wydawać niemożliwe czy bezsensowne, by pierwszoklasista uczył się tak trudnego zagadnienia, jakim jest programowanie. Warto jednak wiedzieć, że w tej sytuacji nie przedstawia mu się oczywiście trudnych kodów, zawiłych zasad, skomplikowanych definicji itp. Na pierwszym etapie najważniejsze jest wypracowanie niezbędnych predyspozycji oraz nauka odpowiedniego myślenia.

Programista musi mieć analityczne, a do tego dość kreatywne podejście. Co więcej, powinien być uważny, skrupulatny i zdeterminowany (nie może zbyt łatwo się poddawać). Właściwie dostosowane ćwiczenia stymulują rozwój konkretnych obszarów mózgu oraz pomagają zdobyć i trenować wybrane umiejętności. Dziecko korzystając np. z programowania wizualnego nie przejdzie zaraz do Pythona czy Javy, ale w przyszłości będzie to dla niego zdecydowanie łatwiejsze.

Jak nauczyć dziecko programowania?

Rodzice często próbują uczyć dzieci podstaw programowania w domu. Jak najbardziej jest to możliwe, ponieważ w Internecie można znaleźć sporo pomocnych materiałów i wskazówek, a nawet gotowych scenariuszy lekcji czy zabaw. Jeszcze łatwiej jest w momencie, gdy któryś z opiekunów sam jest specem IT.

Jeśli jednak ma się kłopot ze znalezieniem czasu albo nie posiada się odpowiedniej wiedzy z tej dziedziny i/lub umiejętności pedagogicznych, rozsądniej jest zapisać dziecko na kurs. Pod okiem dydaktyków przyswoi nową wiedzę w najbardziej przystępnej i atrakcyjnej formie. W ten sposób dodatkowe zajęcia przyniosą jak najwięcej korzyści.

Chcesz wspierać swoją pociechę w rozwoju informatycznej pasji? Zależy Ci na tym, by dobrze radziło sobie w szkole, a w przyszłości znalazło dobrą pracę? Sprawdź ofertę kursów programowania dla dzieci od Pixblocks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.