Lampa antydepresyjna lezy na białym stole
Psychologia

Kiedy przydaje się lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna to urządzenie, które wykorzystywane jest wspomagająco w leczeniu depresji sezonowej wynikającej ze zmniejszonej ilości światła. Naukowe badania udowodniły bowiem, że ograniczony dostęp do światła naturalnego odpowiada w dużej mierze za gorsze samopoczucie. Lampy antydepresyjne szczególnie przydatne są więc jesienią i zimą.

Jak działa lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna przychodzi z pomocą w czasie depresji sezonowej, bo emituje światło podobne do światła słonecznego. W ten sposób pozwala na swego rodzaju wyrównanie jego niedoborów, które powodują pogorszenie samopoczucia i niechęć do działania. Taka lampa oszukuje organizm człowieka. 

Lampa antydepresyjna wykorzystywana może być w przypadku obniżenia nastroju czy spadku aktywności. Jej działanie jest skuteczne, ale tylko wówczas, gdy depresja ma związek ze zmianą pór roku i ograniczeniem dostępu do światła słonecznego. Mowa tutaj o depresji sezonowej.

Optymalny czas naświetlania lampą antydepresyjną to minimum 30 minut. Sesje muszą być regularne i odbywać się przez cały sezon jesienno-zimowy. Jeśli choroba jest zaawansowana, naświetlania powinny być jeszcze częstsze.

Czy lampa antydepresyjna rzeczywiście działa?

Lampy antydepresyjne wciąż budzą różne reakcje. Niektóre osoby uważają je za mało skuteczne w działaniu. Ich zdaniem jest to swego rodzaju placebo. Z drugiej strony lekarze podkreślają, że fototerapia reguluje w dużej mierze wewnętrzny zegar biologiczny. Stabilizuje bowiem wydzielanie melatoniny w organizmie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego natężenia światła do potrzeb danej osoby.

Fototerapia jest obecnie wykorzystywana w wielu profesjonalnych ośrodkach medycznych. Lampy antydepresyjne są coraz popularniejsze. Sięga po nie coraz większa liczba użytkowników indywidualnych.

Jakie zalety ma stosowanie lamp antydepresyjnych?

Używanie lamp antydepresyjnych ma sporo zalet. Pozwalają one zapobiegać zimowej depresji i przychodzą z pomocą w walce z apatią. Poprawiają ogólne samopoczucie i umożliwiają usunięcie uczucia smutku, lęku.

Na pewno lampy antydepresyjne są rozwiązaniem tańszym niż długotrwała farmakologia. To urządzenia w pełni bezpieczne – korzystać z nich mogą nawet dzieci, matki karmiące piersią czy kobiety ciężarne. Niektórzy lekarze są zdania, że lampy antystresowe skutecznie usuwają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nie ma też żadnych negatywnych skutków ich stosowania. Światła słonecznego nie można bowiem nigdy przedawkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.