Mężczyzna trzyma sie za głowe nie daje sobie rady z problemami idzie na psychoterapie
Psychologia

Kiedy psychoterapia może być pomocna?

Spotkanie z psychoterapeutą to nie zwyczajna rozmowa, ale okazja do bycia wysłuchanym, otrzymania wsparcia, dotarcia do emocji i głęboko ukrytych wspomnień. Ułatwia podjęcie próby radzenia sobie z sytuacjami, które wywołują dyskomfort, może pomóc w opanowaniu ogromnego smutku i wszechogarniającego stresu. Psychoterapia zwiększa szansę na poprawę jakości komunikacji z otoczeniem i cieszenie się z życia pomimo codziennych trudności.

Różny wiek, różne problemy

Na psychoterapię indywidualną zgłaszają się osoby, które odczuwają nadmierny lęk, są nieśmiałe i mają trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi. Psychoterapia przynosi dobre rezultaty w przypadku osób z depresją, lękami, nieradzących sobie z wypaleniem zawodowym. Polecana jest także w kryzysach: podczas żałoby, przed, w trakcie i po rozwodzie, czy też w przypadku uzależnień. Pozwala lepiej zrozumieć wiele emocji i świadomie kierować swoim postępowaniem. Psychoterapia jest więc odpowiednia dla osób w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju. Korzystają z niej osoby dojrzałe i młodzież.


Problemy w szkole

Szkoła jest miejscem, w którym dzieci zdobywają wiedzę, doświadczenie życiowe, przyjaciół, ale także natykają się na problemy, z którymi nie zawsze sobie radzą. Niejeden młody człowiek ma trudności z nauką, nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami i najbliższymi. Pierwszym wsparciem powinni być rodzice i nauczyciele, jednak nierozwiązane problemy w szkole mogą eskalować i źle wpływać na przyszłość młodego człowieka. Psychoterapia dla młodzieży ułatwia odkrycie przyczyn problemów w szkole i poza nią. Kiedy dziecko przez dłuższy czas jest smutne, zamknięte w sobie, niepewne, ma problemy z nauką, warto rozważyć konsultacje psychoterapeutyczne. Opiekunowie młodzieży powinni być czujni i zwracać uwagę na wszelkie sygnały o uzależnieniu od urządzeń cyfrowych czy używek oraz szybko reagować na przejawy agresji, autoagresji albo zaburzenia odżywiania. Profesjonalna pomoc psychoterapeuty jest szansą na lepsze samopoczucie dziecka.


Codzienny stres w pracy

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jego działanie może być pozytywne, ponieważ po chwilowym dyskomforcie motywuje do rozwoju. Negatywny stres to ten długotrwały, odbierający chęć do życia, wyniszczający psychicznie. Stres w pracy może powodować bezsenność, pogorszyć relacje z kolegami z pracy i rodzinne, może też doprowadzić do wypalenia zawodowego, depresji, zaburzeń lękowych, a w skrajnych przypadkach do prób samobójczych. Psychoterapia to krok ku lepszemu poznaniu siebie, swoich potrzeb i poszukiwaniu dróg wyjścia z patowej sytuacji. Czasami umożliwia inne spojrzenie na pracę i znalezienie sposobu na rozładowanie stresu. Innym razem może sprawić, że zestresowany i przepełniony lękiem pracownik skieruje swoją karierę na zupełnie inną, być może lepszą drogę.

Kłótnie z partnerem

Każdy związek przechodzi kryzysy. Niektóre są skutkiem nieporozumień, nieumiejętności słuchania partnera i lekceważenia jego potrzeb. Inne wynikają ze zdrady, zatajenia ważnych faktów, uzależnienia albo problemów finansowych. Terapia dla par to regularne spotkania, podczas których psychoterapeuta nie staje po żadnej ze stron, ale kontroluje rozmowę, zachęca do wzajemnego słuchania i szukania rozwiązań. Omówienie oczekiwań partnerów pozwala uniknąć wielu problemów i może prowadzić do rozwiązania sytuacji kryzysowej. Terapia dla małżeństw wspomaga pary na każdym etapie związku. Z wizyt u psychoterapeuty skorzystać można także w trakcie rozwodu lub po nim, kiedy parę wciąż łączy wychowanie dzieci lub wspólna praca, a z powodu wzajemnej niechęci byłych partnerów sytuacja wymaga mediatora.

Gdzie szukać odpowiedniej psychoterapii?

  • Boisz się spotkań z ludźmi?
  • Nie możesz znaleźć partnera lub kłócisz się z obecnym?
  • Odczuwasz smutek, lęk, stres?
  • Jesteś osobą uzależnioną od alkoholu, hazardu, narkotyków?

Nie musisz mieszkać w Warszawie, by korzystać z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapeuta w Legionowie w gabinecie Serenity prowadzi terapie indywidualne młodzieży, osób dorosłych oraz terapię małżeńską. Nie zapewnia gotowych recept ani nie daje rad, ale wspomaga w znalezieniu właściwej drogi, wskazuje możliwości, które warto rozważyć. W trakcie terapii można odkryć w sobie nowy potencjał i zmienić sposób myślenia o sobie, bliskich, o pracy i o tym, co przynosi codzienne życie. Z pomocy psychoterapeuty w Legionowie korzystać mogą także mieszkańcy Warszawy i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.