Kobieta w łazience robi pranie syntetyczne
Dom i ogród

Kiedy robić pranie syntetyczne?

Pranie syntetyczne dotyczy materiałów sztucznych i syntetycznych. Wiele rzeczy w naszych domach jest odpowiednie dla tego rodzaju prania. Czym charakteryzuje się pranie syntetyczne? Co powinniśmy o nim wiedzieć i jakie materiały można w nim prać?

Rodzaje tkanin

Dużo osób myli materiały syntetyczne z materiałami sztucznymi. Jaka jest między nimi różnica?

Tkaniny sztuczne

Tkaniny sztuczne to materiały wytworzone w laboratorium ze składników naturalnych. Przykładem takich produktów są:

  • modal,
  • wiskoza,
  • lyocell,
  • acetat.

Tkaniny syntetyczne

Materiały syntetyczne zostały wytworzone ze składników, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Do nich zaliczamy:

Przykłady rzeczy

Te dwa rodzaje tkanin mogą być prane w pralce w programie “pranie syntetyczne”. Rzeczy i tekstylia, które są wykonane z tego typu materiału to głównie:

  • kołdry,
  • zasłony,
  • firany,
  • obrusy,
  • ścierki kuchenne,
  • sukienki,
  • spodnie,
  • marynarki,
  • rajstopy.

Jak zrobić pranie syntetyczne? Najważniejsze informacje

Segregacja

Zanim postawimy pranie, koniecznie musimy je posegregować. Należy to zrobić według kolorów i sposobu prania wyznaczonego na metce producenta. W przeciwnym razie może dojść do mechanicznego zniszczenia ubrań oraz jego zafarbowania przez inne rzeczy znajdujące się w pralce. Ponadto nie można prać tekstyliów z ubraniami. Przykładem jest sukienka i zasłona bądź firana. Pranie wkładamy do bębna pralki tak, aby zajmowało 40-50% jego wsadu. W ten sposób unikniemy zniszczenia, przecierania się prania.

Pranie syntetyczne

Kiedy mamy już posegregowane pranie, możemy przystąpić do ustawiania odpowiedniego programu naszego prania. Ten rodzaj prania posiada program umożliwiający pranie w 40 i 60 stopniach Celsjusza. Niższa temperatura dedykowana jest odświeżeniu, a wyższa większym zabrudzeniom. Wirowanie należy nastawić na 600 obrotów na minutę. Podczas wyższego wirowania np. 800, 1000 czy 1200 syntetyki gniotą się i trudno je wyprasować.

Środek piorący

Pomimo tego, że syntetyki to dość wytrzymałe materiały, odporne na zgniecenia czy wysoką temperaturę, warto stosować delikatny środek piorący. Nie ma znaczenia czy będzie on w postaci proszku czy płyny. Najważniejszą jego cechą powinna być delikatność. Oznacza to, że nie jest silnym detergentem, który może powodować podrażnienia, a jego zapach nie będzie powodował reakcji uczuleniowej.

Jednymi z takich środków są hipoalergiczne produkty Mr. ZIGGI. Dostępne płyny i proszki do prania mają skoncentrowaną formułę, która bardzo dobrze wypłukuje się z prania, nie pozostawiając smug i detergentu. Mr. ZIGGI jest świetnym wyborem do prania syntetycznego, ponieważ część z nich jak np. zasłony, firany, obrusy czy śpiwory, zbierają na sobie kurz, który powoduje alergie wśród domowników. Te środki są w stanie dezynfekować pranie już w 40 stopniach, pozbywając się roztoczy kurzu domowego, bakterii i grzybów.

Jak zrobić pranie syntetyczne – podsumowanie

Chcąc zrobić pranie syntetyczne musimy na samym początku posegregować nasze pranie. Dzielimy je ze względu czy jest to odzież czy tekstylia, temperaturę prania i kolor. Tak przygotowane pranie trafia do bębna szej pralki. Ustawiamy temperaturę 40 lub 60 stopni w zależności od zaleceń producenta znajdujących się na metce. Wirowanie ustawiamy na 600 obrotów na minutę. Wyższe wirowanie może doprowadzić do zagniecenia prania, które trudno po wysuszeniu wyprostować. Do komory na detergent do prania wsypujemy proszek lub płyn do prania Mr. ZIGGI, który dezynfekuje nasze pranie z kurzu, grzybów i bakterii, które są głównymi sprawcami alergii u domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.