Artykuł sponsorowany.
Wielu z nas zakłada, że wiemy wystarczająco dużo o żywieniu, aby wyżywić naszą rodzinę, a jeśli napotkamy przeszkody, to prawdopodobnie dlatego, że nie zwracamy uwagi. Jest to zazwyczaj prawda, ale jest to również bardzo łatwe do przeoczenia ważnych szczegółów, gdy nie masz dietetyka, aby pomóc rozszyfrować to, co czytasz i widzisz. Dietetyk nie jest ekspertem od żywienia; zamiast tego specjalizuje się w pomaganiu ludziom w zrozumieniu, jak jedzenie pasuje do ich ogólnej diety i jak różne składniki odżywcze współdziałają ze sobą. Może on pomóc Ci zidentyfikować wszelkie luki w Twojej wiedzy i dostosować indywidualny plan posiłków do Twoich potrzeb. W ten sposób, następnym razem, gdy napotkasz sytuację taką jak ta powyżej, nie będziesz się zastanawiać, czy jest sens poddać się, czy też podwoić próbę osiągnięcia swoich celów w zakresie zdrowszej diety.
Kiedy udać się do dietetyka?
Chociaż nie musisz udawać się do dietetyka, dopóki nie doświadczysz problemu zdrowotnego lub konkretna sytuacja w Twoim życiu nie skłoni Cię do konsultacji z jednym z nich, nie ma powodu, dla którego nie możesz porozmawiać z profesjonalistą o swoim odżywianiu i zdrowiu od samego początku. Wcześnie, dietetyk może pomóc Ci zidentyfikować i poprawić wszelkie obszary słabości w swojej wiedzy na temat żywienia, tak abyś mógł stworzyć zdrową dietę od samego początku. Jeśli masz alergie lub wrażliwości pokarmowe, możesz również być w stanie podjąć kroki w celu uniknięcia potencjalnych alergenów, zanim staną się one poważnymi problemami. Dietetyk może również przydać się w okresie zmian, takich jak przeprowadzka do nowego miasta lub gdy jesteś w ciąży lub planujesz ciążę. Dietetycy mogą pomóc Ci poruszać się po tych przejściach, doradzając Ci w sprawie potrzeb żywieniowych w nowych sytuacjach, takich jak nowe miasto lub inne diety powszechnie spożywane w czasie ciąży.
Co powinieneś wiedzieć przed wizytą u dietetyka
Powinieneś mieć podstawowe pojęcie o żywieniu – przynajmniej na tyle, aby porozmawiać z dietetykiem o tym, jakie pokarmy spożywasz i jak pasują one do Twojej ogólnej diety. Niektóre składniki odżywcze są niezbędne, podczas gdy inne są „warunkowo niezbędne” lub „tolerowane” (w zależności od tego, z którym ekspertem od żywienia rozmawiasz). Warto również zauważyć, że genetyka odgrywa rolę; jedna osoba może być uczulona na orzeszki ziemne, podczas gdy inna może jeść orzeszki ziemne i nie mieć problemu. Ważne jest, aby zrozumieć swoją osobistą podatność na alergie i wrażliwości, ponieważ odżywianie często może być przyczyną.
Ekspert od żywienia czy dietetyk?
„Dietetyk” to termin, który jest zwykle używany przez specjalistów medycznych i często pojawia się na formularzach medycznych. W zależności od rodzaju lekarza, z którym się konsultujesz, możesz również usłyszeć terminy takie jak „dietetyk kliniczny”, „dietetyk medyczny”, ale również możesz skorzystać z usługi indywidualna dieta online.
Jak znaleźć dobrego dietetyka?
Nie ma reguł, jeśli chodzi o znalezienie dobrego dietetyka, ale są pewne pytania, które powinieneś sobie zadać, aby pomóc zawęzić poszukiwania. Jakie są niektóre z głównych powodów, dla których chcesz zobaczyć dietetyka? Może to być to, że chcesz stworzyć zdrowszą dietę, unikając jednocześnie pewnych alergenów, lub chcesz przygotować się do ciąży. Niezależnie od tego, jaki jest Twój powód, powinieneś upewnić się, że jest on na tyle ważny, aby poświęcić czas na poszukiwanie dietetyka. Jeżeli szukasz dobrego dietetyk to zapoznaj się z ofertą Katarzyna Brzozowskiej na stronie pora-na-zdrowie.pl
Coaching żywieniowy: Trochę więcej pomocy niż plan posiłków
Jaka jest różnica między coachingiem żywieniowym a planami posiłków? Chociaż mogą brzmieć podobnie, w rzeczywistości są zupełnie inne. Coaching żywieniowy skupia się na pomocy w zidentyfikowaniu i uzupełnieniu wszelkich braków w wiedzy na temat żywienia, podczas gdy plany posiłków to tylko przepisy do wykonania.
Jak zakończyć zamieszanie
Zamieszanie wokół odżywiania i diety jest zrozumiałe. Ważne jest, aby pamiętać, że można uzyskać jak najwięcej ze swojej diety poprzez zrozumienie różnych składników odżywczych i jak one działają razem. Istotne jest również, aby skonsultować się z dietetykiem, jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz wizyty u dietetyka, pomyśl o tym, kiedy po raz pierwszy zacząłeś interesować się swoją dietą. Jeśli przypomnisz sobie, kiedy po raz pierwszy miałeś pytania lub znalazłeś się w sytuacji, która sprawiła, że chciałeś dowiedzieć się więcej, może to dać ci lepszy pomysł na to, kiedy powinieneś zobaczyć dietetyka.