Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy pierwsze skrzypce w pielęgnacji zaczynają grać mocniejsze substancje aktywne. Wśród nich szczególną popularnością cieszy się retinol. Trudno się dziwić – składnik ten potrafi przynieść spektakularne efekty w poprawie wyglądu skóry na wielu poziomach. Jego silne działanie wymaga jednak ostrożności i rozwagi przy włączaniu go do pielęgnacji. Kiedy warto sięgnąć po retinol do twarzy i jak go używać? Odpowiedzi w artykule.
Kiedy stosować retinol?
Retinol to związek wykazujący efektywne działanie na skórę. Choć wiele mówi się o jego przeciwstarzeniowych właściwościach, działa on znacznie bardziej wielokierunkowo. Kiedy warto stosować retinol? Włączenie go do pielęgnacji przyniesie korzyści niemal każdej skórze! W szczególności sprawdzi się przy:
- zmarszczkach, widocznych bruzdach, liniach,
- fotostarzeniu,
- utracie jędrności skóry,
- trądziku różnego rodzaju,
- przebarwieniach różnego pochodzenia,
- ziemistym, nierównym kolorycie,
- nadprodukcji sebum,
- rogowaceniu okołomieszkowym,
- rozszerzonych porach,
- nierównościach w strukturze skóry.
Produkty z retinolem znaleźć można obecnie w asortymencie wielu marek dermokosmetycznych. Szereg propozycji oferuje między innymi Dermomedica – marka opracowująca swoje formuły w Polsce. Kosmetyki Dermomedica znajdziecie na przykład na 4skin.pl: https://www.4skin.pl/sklep/marki/dermomedica/ . W przypadku trudności przy wyborze zawsze możecie tam liczyć na darmową poradę profesjonalnego kosmetologa!
Jak używać retinolu?
Retinol to substancja, która może przynieść znakomite efekty i wyraźnie poprawić kondycję skóry. Należy pamiętać, że działa intensywnie – aby jej stosowanie przyniosło pożądane rezultaty i obyło się bez skutków ubocznych, niezbędne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Jak bezpiecznie używać retinolu?
- Wybór stężenia – wprowadzanie retinolu rozpoczynamy od niskich stężeń , w granicach 0,3–0,5% – skóra musi przyzwyczaić się do działania retinolu.
- Częstotliwość stosowania retinolu – retinol włączamy stopniowo do pielęgnacji – na początek 2–3 razy w tygodniu.
- Jak używać retinolu – retinol aplikujemy na suchą skórę w niewielkiej ilości na noc. Możemy nakładać go przed innymi kosmetykami, a jeśli skóra reaguje podrażnieniem, spróbować innej metody – np. aplikacji po kremie lub serum nawilżającym. Przy trudnościach z wyporcjowaniem odpowiedniej ilości produktu, dobrym rozwiązaniem mogą być nasączone retinolem płatki kosmetyczne, np. https://www.4skin.pl/produkt/dermomedica-1-retinol-pads-terapeutyczne-platki-z-retinolem-50-sztuk/ .
Mówiąc o tym, jak używać retinolu prawidłowo, nie można pominąć kwestii całościowej pielęgnacji. Bardzo ważną kwestią jest codzienne stosowanie kremu fotoprotekcyjnego , a ponadto wsparcie skóry w regeneracji . Warto sięgnąć w szczególności po kosmetyki typu CICA oraz preparaty z zawartością takich składników, jak ceramidy, kwasy tłuszczowe, beta-glukan, ektoina czy kwas hialuronowy . Dobrą opcją może być także wybór produktu łączącego w sobie działanie retinolu i składników pielęgnujących skórę, jak np. w kremie: https://www.4skin.pl/produkt/dermomedica-2-retinol-cream-przeciwzmarszczkowy-krem-z-2-retinolem-30ml/
Od kiedy stosować retinol?
Wiele osób planujących wdrożenie retinoidów do pielęgnacji zastanawia się, od kiedy można stosować retinol. Jeśli celem jest pielęgnacja przeciwstarzeniowa, można go włączyć w okolicach 25–30 roku życia – to właśnie mniej więcej w granicy tego wieku rozpoczyna się stopniowy, biologiczny proces starzenia się skóry. Jeśli natomiast myślicie o stosowaniu retinolu z innych powodów, np. trądziku, przebarwień czy fotostarzenia , nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyć go do pielęgnacji już wcześniej.
Stosowanie retinolu – przeciwskazania
Kiedy nie należy stosować retinolu? Głównym przeciwskazaniem jest ciąża – retinol jako pochodna witaminy A może działać teratogennie i uszkadzać płód. Stosowanie retinolu należy również odłożyć w czasie w przypadku zaburzonej bariery naskórkowej . Przeprowadzanie kuracji na osłabionej, zniszczonej lub podrażnionej skórze doprowadzi najpewniej do zaostrzenia problemu.