Lekarz internista ma porade lekarską online
Choroby

Kiedy warto skorzystać z konsultacji internistycznej online?

Jeszcze niedawno wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oznaczała konieczność stawienia się osobiście w przychodni, nawet jeśli cała wizyta ograniczała się do wystawienia skierowania na te same, przyjmowane od wielu lat leki. Dziś sytuacja pacjentów wygląda zupełnie inaczej. Powszechny dostęp do internetu sprawił, że coraz większą popularnością cieszą się konsultacje internistyczne online. Kiedy warto skorzystać z tej formy leczenia? Podpowiadamy!

Kim jest internista?

Internista to lekarz pierwszego kontaktu, czyli osoba, do której pacjenci zgłaszają się z różnymi niepokojącymi objawami chorobowymi o stopniu umiarkowanym (w nagłych przypadkach konieczne jest wezwanie karetki lub przyjazd na SOR). Internista zajmuje się leczeniem wielu schorzeń m.in. infekcji układu oddechowego czy pokarmowego. Jest uprawiony do wystawiania recept i skierowań na dodatkowe badania np. morfologię, USG czy RTG.

Na czym polega konsultacja internistyczna online?

W wielu przypadkach konieczna jest osobista wizyta u lekarza. Zdarza się jednak, że porada może zostać udzielona przez internet. Podobnie jak w przypadku wizyty w przychodni pacjent zostaje poproszony o wypełnienie ankiety zdrowotnej, czyli wywiadu lekarskiego. Konsultacje internistyczne online są przeznaczone dla osób, które potrzebują konsultacji ogólnolekarskiej i są w stanie ogólnym dobrym. W większości przypadków pacjent ma możliwość wyboru formy konsultacji: może porozmawiać z lekarzem na specjalnym czacie lub uzyskać odpowiedź na swoje pytania w trakcie rozmowy wideo.

Z konsultacji internistycznej online możesz skorzystać przede wszystkim, jeśli:

  • chcesz przedłużyć antykoncepcję hormonalną lub postkoitalną (tzw. awaryjną),
  • potrzebujesz recepty na leki zażywane przewlekle,
  • potrzebujesz konsultacji oraz (zasadnego) elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Konsultacja internistyczna przez internet to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na dojazd do przychodni. Bardzo często pacjent jest zmuszony wziąć zwolnienia się z pracy na cały dzień. Konsultacja online pozwala otrzymać poradę ogólnolekarską bez wychodzenia z domu. Pacjent może skorzystać z tego rozwiązania w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie (np. wcześnie rano, w trakcie przerwy w pracy lub późnym wieczorem).

Internista online – dla kogo?

  • Dla osób, które mieszkają w miejscu znacznie oddalonym od przychodni POZ lub innego miejsca świadczącego usługi medyczne,
  • Dla osób, które mają obniżoną odporność i nie chcą narażać się na kontakt z wirusami czy bakteriami,
  • Dla seniorów i osób z ograniczoną sprawnością ruchową,
  • Dla pacjentów, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi wymagającymi stałego leczenia tymi samymi preparatami.

Choć w wielu przypadkach internista online będzie w stanie rozwiązać nasz problem, to należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących objawów lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.