Kobieta próbuje uspokoić niemowlę które ma kolke
Choroby

Kolki niemowlęce – jak im zapobiec?

Kolki niemowlęce to częsty problem u niemowląt, który może powodować dyskomfort i niepokój u rodziców. Gdy dziecko płacze i nie można go uspokoić żadnym znanym sposobem, pojawia się pytanie – co robić? W niniejszym artykule przyglądamy się problemowi kolek niemowlęcych i proponujemy sposoby na ich zapobieganie.

Jak przebiega kolka niemowlęca?

Definicja kolki niemowlęcej zawiera następujące kryteria: 

  • występuje między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia, 
  • dominującym objawem jest napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka, który: trwa co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby (z przerwami na okresy bez płaczu),
  •  występuje minimum 3 razy w tygodniu, pojawia się co najmniej w jednym tygodniu,
  •  rozpoczyna się zwykle w godzinach popołudniowych lub wieczornych,
  •  towarzyszy mu zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek i wzdęcie brzucha, a niekiedy także większa niż zazwyczaj ilość wydalanych gazów. 

Kolki są spowodowane zazwyczaj gromadzeniem się powietrza w jelitach dziecka, co powoduje bolesne skurcze brzucha. Chociaż kolki niemowlęce występują niekiedy bezwzględnie od prób prewencji, istnieją jednak pewne kroki, które rodzice mogą podjąć, aby zapobiec ich wystąpieniu. 

Jak zapobiegać kolkom niemowlęcym?

Po pierwsze ważne jest, aby w trakcie i po posiłku dziecko utrzymało pozycję możliwie pionową w celu ułatwienia trawienia. Nauka skutecznego karmienia, czy to poprzez osobiste doświadczenia, czy poradnictwo żywieniowe, jest istotna w celu ograniczenia ryzyka kolek niemowlęcych. Z pewnością warto unikać karmienia dziecka na leżąco. Może to skutkować gromadzeniem się powietrza w jelitach.

Warto również unikać podawania dziecku nadmiernej ilości pokarmu, może to powodować gromadzenie się gazów. Zazwyczaj dziecko jest w stanie samo zdecydować o tym, że jest już najedzone. Należy podać dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje.

Warto unikać nadmiernej stymulacji dziecka podczas jedzenia. Skutkiem nadmiernego rozpraszania się dziecka w trakcie jedzenia może być połykanie wraz z pokarmem powietrza atmosferycznego, co powoduje gromadzenie się powietrza w jelitach. Należy unikać głośnej muzyki, jaskrawych świateł i innych bodźców, które mogą powodować niepokój u dziecka w trakcie przyjmowania pokarmu.

Podczas kolki oraz w celu prewencji kolki można stosować masaże brzucha, aby pomóc dziecku w wydalaniu gazów. Wykonuje się je, delikatnie masując brzuszek dziecka w kierunku ruchu wskazówek zegara. Można wypróbować również pozycje „na kolankach”, polegającą na trzymaniu dziecka brzuchem do dołu, tak, aby głowa i plecy były podparte. Ta pozycja pomaga uwolnić powietrze i łagodzi ból brzucha.

W celu zmniejszenia dokuczliwych objawów kolki u niemowlęcia można stosować leki zawierające symetykon, np. Espumisan. Wymieniony lek na kolki nie jest wchłaniany przez ściany jelit, a jego działanie polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków powietrza w jelitach. Dzięki temu gazy rozpuszczają się i przestają uciskać jelita od strony ich światła.

Jeśli kolki niemowlęce są częste, nasilają się, a próby łagodzenia są mało skuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny.

Warto pamiętać, że kolki niemowlęce są zjawiskiem relatywnie częstym i naturalnym u niemowląt. Rodzice mogą jednak podjąć kroki, aby zapobiec ich wystąpieniu. Odpowiedni sposób karmienia, masaż brzucha, leki na kolkę to tylko kilka sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu bólów kolkowych u niemowląt.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.