Lekarka prowadzi rozmowe online z pacjentem
Choroby

Konsultacja lekarska online a dziecko

Przebywasz na wakacjach, a Twoje dziecko dotknęła infekcja, atak alergii lub zatrucie pokarmowe? Choroba w przypadku maluchów rozwija się szybko, dlatego jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Tym bardziej, jeśli przebywasz za granicą.

Chore dziecko na wakacjach

Ból głowy, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka czy oparzenia słoneczne to dolegliwości, które niespodziewanie mogą przytrafić się maluchowi podczas wakacji, z dala od domu. Bez względu na nasilenie objawów i samopoczucie dziecka, w każdym przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeśli stan malucha nie wymaga hospitalizacji, najprostszym i najszybszym sposobem na uzyskanie porady lekarskiej jest skorzystanie z konsultacji online. Konsultację lekarską online możesz przeprowadzić bez względu na miejsce, w którym przebywasz, również z zagranicy.

W trakcie zdalnej konsultacji online lekarz zada kilka pytań, na podstawie których otrzymasz e-receptę lub poradę udania się do najbliższej placówki medycznej. Stan chorego dziecka zmienia się bardzo szybko, więc uważnie obserwuj malucha i zgłoś lekarzowi wszystkie niepokojące objawy. O co może zapytać specjalista?

 • Kiedy wystąpiły pierwsze objawy?
 • Jakie objawy obserwujesz lub jakie dolegliwości zgłasza dziecko?
 • Jakie jest ogólne samopoczucie dziecka?
 • Czy dolegliwości nasilają się?
 • Czy dziecko gorączkuje?
 • Czy dziecko śpi więcej niż zazwyczaj?
 • Czy dziecko ma apetyt?
 • Czy objawy w ciągu dnia różnią się od dolegliwości występujących w godzinach nocnych i wieczornych?
 • Czy dziecko jest alergikiem?
 • Czy dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki?
 • Czy dziecko na coś choruje?

Od stanu zdrowia i samopoczucia dziecka zależy to, czy zachodzi konieczność skrócenia wakacji i powrotu do domu. W niektórych przypadkach na samopoczuciu malucha może zaważyć nawet wielogodzinna podróż. Jeśli masz wątpliwości i wahasz się w podjęciu właściwej decyzji, tym bardziej zasięgnij opinii lekarza.

Chore dziecko na wakacjach – kiedy do lekarza?

Szczególnie niebezpieczne dla dzieci w każdym wieku są wymioty i biegunka. Jeśli utrzymują się kilka godzin i powodują silny ból brzucha, to prowadzą do osłabienia organizmu, a przede wszystkim grożą odwodnieniem. Podczas biegunki i wymiotów należy pamiętać o regularnym nawadnianiu malucha mieszaniną elektrolitów i glukozy (preparaty dostępne są bez recepty w każdej aptece). Płyn podawaj po każdym wypróżnieniu w ilości około 50 ml dla bardzo małego dziecka, lub 100 ml dla dziecka starszego i nastolatka. Pomocne w zatrzymaniu biegunki i wymiotów są lekkostrawne i zawiesiste pokarmy, np. kleik ryżowy z gotowaną marchewką. Jeśli dziecko nie przyjęło pokarmu lub płynów przez kilka godzin od wystąpienia objawów, a dolegliwości nasilają się, nie czekaj i koniecznie udaj się z dzieckiem do najbliższego punktu medycznego. W przebiegu ostrej biegunki lub wymiotów utrata wody następuje bardzo szybko, prowadząc do zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. Ciężka postać odwodnienia stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Niepokój rodziców w przebiegu biegunki i wymiotów powinna wzbudzić nadmierna senność dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.