Świezy korzeń pietruszki
Choroby Dom i ogród Zdrowa żywność

Korzeń pietruszki – wartości odżywcze, charakterystyka, wpływ na zdrowie

Korzeń pietruszki to warzywo, którego właściwości odżywcze i lecznicze są przez wielu niedoceniane. Korzeń pietruszki jest znanym składnikiem do zup. Jednocześnie korzeń pietruszki pomaga w chorobach układu pokarmowego i wielu innych schorzeniach. Rosjanie mają inny pogląd, twierdząc, że korzeń pietruszki działa jak … narkotyk. Dlatego został umieszczony na czarnej liście w tym kraju. Dziś powiemy słów kilka na temat wartości odżywczych korzenia pietruszki oraz jego wpływu na nasze zdrowie.

Korzeń pietruszki – charakterystyka

Korzeń pietruszki to warzywo, którego właściwości lecznicze i odżywcze nie są tak skuteczne jak pietruszka. Jednocześnie korzeń pietruszki od dawna jest stosowany w medycynie ludowej. Do celów leczniczych korzeń pietruszki zbiera się i suszy jesienią lub wczesną wiosną.

Warto wspomnieć, że wyróżnia się dwa rodzaje pietruszki: liście płaskie, z których pozyskuje się pietruszkę (jej twarde korzenie są bezużyteczne) oraz odmiany korzeni, z których zbiera się korzenie i liście. Źródła korzeni pietruszki obejmują flawonoidy (przeciwutleniacze zwalczające poważne choroby), substancje śluzowe, związki cukrowe i sole mineralne. 

Korzeń pietruszki – właściwości odżywcze

Korzenie pietruszki zebrane w koszu
Źródło: Pixabay.com

Korzeń pietruszki zawiera:

  • witaminy C, A, B, B6, B9, K, PP i E,
  • żelazo,
  • potas,
  • fosfor,
  • wapń,
  • magnez,
  • cynk ,
  • sód,
  • mangan.

Ponadto zawiera również olejki eteryczne (apiol, mirystycynę i terpeny), flawonoidy i kumaryny. Korzeń pietruszki jest nie tylko jadalny, ale można go również przerobić na wywar. Korzeń pietruszki zawiera dużo potasu, który reguluje ciśnienie krwi. Potas z kolei jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa pozytywnie na myślenie i koncentrację. Działa relaksująco, więc może łagodzić bóle menstruacyjne. Może również złagodzić ból spowodowany dną moczanową.

Korzeń pietruszki – faktyczny narkotyk?

W 2011 roku pietruszka zasłynęła na całym świecie, jednak nie ze względu na właściwości zdrowotne. Korzeń pietruszki znajduje się na rosyjskiej liście substancji zabronionych. Służba Federalna stwierdziła, że zawiera związki psychoaktywne. Na szczęście zakaz ma niewielki wpływ na rosyjskie warzywniaki. Pietruszka została w sklepie i nie ma szans na znalezienie jej hodowcy. Brzmi głupio, ale ma sens.

Korzeń pietruszki zawiera apiol i mirystycynę, składniki olejku z selera. Obie substancje są psychoaktywne. Myristin jest podobny do konopi. Powoduje euforię, ponadprzeciętną przyjemność i suchość w ustach. Sam korzeń zawiera mało oleju, a nasiona i owoce pietruszki zawierają więcej oleju. Ale żeby pić pietruszkę, musisz zebrać co najmniej kilka torebek nasion pietruszki, a następnie je przetworzyć.

Korzeń pietruszki – przeciwwskazania

Olejek eteryczny – apiol powoduje skurcze macicy. Dlatego kobiety w ciąży nie powinny tego przyjmować – istnieje ryzyko poronienia. Długotrwałe przedawkowanie powoduje obfite krwawienie miesiączkowe.

Korzeń pietruszki – działa świetnie na poprawę urody

Korzeń pietruszki może w naturalny sposób wybielić skórę, wyrównać jej koloryt i zredukować przebarwienia, takie jak plamy starcze czy piegi. Mówi się, że może też zwalczać trądzik. Może łagodzić stany zapalne i wszelkie podrażnienia. Szczególnie popularne są suplementy z pietruszką. Wywar z korzenia pietruszki może pomóc w walce z rozstępami i bliznami. Przyspiesza gojenie się ran.

Korzeń z pietruszki – wpływ na zdrowie

W kuchni warto stosować korzeń pietruszki nie tylko ze względu na jego smak, ale także ze względu na bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Kiedy napotkamy chorobę układu pokarmowego, pomoże nam to przyspieszyć proces trawienia, a także pomoże wyeliminować wzdęcia. Korzeń pietruszki polecany jest wszystkim osobom z chorobami dróg moczowych. Charakteryzuje się silnym działaniem moczopędnym (pomocnym w przypadku obrzęków, dodatkowo z organizmu można usunąć również toksyny i metale ciężkie w moczu) oraz minerały.

Polecany jest również wtedy, gdy cierpimy na zapalenie pęcherza. Korzeń aromatyczny pozytywnie wpływa na pracę nerek. Jego działanie relaksujące może złagodzić bóle menstruacyjne. Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie trzustki, dnę lub przewlekłą chorobę wątroby, pietruszka jest warzywem i powinna znaleźć się w jadłospisie. Korzeń pietruszki zawiera dużo potasu, więc może być pomocny w walce z nadciśnieniem. Skutecznie obniża ciśnienie krwi. Potas jest również ważny dla naszego układu nerwowego i mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.