Kobieta przed zabiegiem kosmetycznym ma na twarzy krem znieczulający
Uroda

Kremy znieczulające przed zabiegami kosmetycznymi – co trzeba o nich wiedzieć?

Kremy znieczulające przed zabiegami kosmetycznymi stanowią dużą pomoc dla osoby wykonującej zabieg, a także pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjentów. Zabiegi medycyny estetycznej, takie jak np. powiększanie ust, mezoterapia, czy też makijaż permanentny wymagają zastosowania znieczulenia właśnie w postaci kremu. Najczęściej stosuje się krem znieczulający z lidokainą, który wyróżnia się skutecznym i bezpiecznym działaniem.

Rodzaje znieczulenia przed zabiegami kosmetycznymi

Znieczulenie pozwala zmniejszyć dyskomfort związany z bólem i bezpiecznie przeprowadzić zabieg. Tego typu techniki występują w kilku rodzajach, które dobiera się do rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Obecnie stosuje się trzy podstawowe techniki znieczulenia:

  • Znieczulenie ogólne, które polega na maksymalnym zredukowaniu bólu. Pacjent traci także świadomość i kontrolę nad swoimi odruchami. Tego typu znieczulenie stosowane jest przede wszystkim przy ciężkich zabiegach.
  • Analgosedacja to znieczulenie wykorzystywane przy zabiegach generujących duży ból. Pacjent otrzymuje silne leki nasenne i przeciwbólowe, które całkowicie niwelują nieprzyjemne odczucia.
  • Znieczulenie miejscowe obejmuje wybrany fragment ciała poddawany zabiegowi. W tym celu stosuje się środki znieczulające, które działają miejscowo i powierzchniowo. Skóra wchłania je, dzięki czemu stosowane są m.in. przy zabiegach kosmetycznych.

Charakterystyka kremów znieczulających z lidokainą

Krem znieczulający do zabiegów kosmetycznych to jeden z popularniejszych kosmetyków wykorzystywanych przez specjalistów. Takie rozwiązanie wyróżnia się przede wszystkim natychmiastowym działaniem, które polega na zahamowaniu przewodzenia impulsów nerwowych. Dzięki temu ból odczuwany w trakcie zabiegu zostaje zredukowany do minimum. Preparat w formie kremu nakłada się bezpośrednio na skórę w miejscu, które będzie poddawane zabiegowi. Preparat stosuje się od wielu lat ze względu na wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań po aplikacji go na skórę. Krem znieczulający z lidokainą jest szybkim, prostym i bezbolesnym sposobem na miejscowe znieczulenie skóry pacjenta. Stosowany jest w przypadku takich zabiegów, jak m.in. mezoterapia igłowa, dermapen, makijaż permanentny, depilacja, czy też laseroterapia. Maść pozwala także przygotować skórę pacjenta do wykonania tatuażu oraz wstrzykiwania kwasu hialuronowego.

Na czym polega działanie lidokainy w kremach znieczulających?

Lidokaina jest preparatem, który wykazuje podwójne działanie – miejscowo znieczulające oraz związane z pracą serca. To środek przeciwarytmiczny, który stosuje się systemowo, a także anestetyk do aplikacji miejscowej. Ten związek chemiczny zawdzięcza swoje działanie amidowej budowie. Pozwala zahamować przewodzenie bodźca w miejscu aplikacji kosmetyku posiadającego w składzie lidokainę. Efektem jest zablokowanie czynności nerwowej odpowiadającej za przesyłanie informacji o bólu. Podanie substancji powoduje także zwiększone tempo napływu sodu oraz potasu do komórek. W rezultacie wyrównuje się rytm serca.

Kremy znieczulające z lidokainą stosuje się jako preparaty miejscowo znieczulające w trakcie zabiegów, które wymagają nakłucia, pobierania krwi, czy też wszelkich zabiegów kosmetycznych powodujących ból.

Kremy znieczulające z lidokainą – przeciwwskazania

Kremy znieczulające z lidokainą nie mogą być stosowane u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim stwierdzona nadwrażliwość na chlorowodorek lidokainy lub inny składnik pomocniczy. Preparaty zawierające lidokainę nie są zalecane także dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Obecnie brakuje badań, które mogłyby potwierdzić, że związek nie przenika do mleka matki.

Stosując krem znieczulający posiadający w składzie lidokainę, należy zwrócić uwagę na ilość aplikowanego kosmetyku na powierzchnię skóry. Zastosowanie dużej ilości preparatu może zwiększyć efekt znieczulający i spowodować m.in. problemy z oddychaniem.

Warto także pamiętać, że związek lidokainy może wzmacniać działanie niektórych leków. Dotyczy to przede wszystkim środków, które zwiotczają mięśnie i sulfonamidów. Stosowanie cymetydyny i beta-adrenolityków może dodatkowo zmniejszać metabolizm lidokainy i nasilić jej działanie. Leki, które posiadają w składzie fenytoinę, mogą natomiast przyspieszać metabolizm lidokainy i osłabić jej działanie. Właśnie dlatego stosowanie wszelkich preparatów znieczulających, które zawierają lidokainę, odbywa się zawsze pod kontrolą lekarza.

Najpopularniejsze kremy znieczulające z lidokainą

Krem znieczulający do zabiegów kosmetycznych z lidokainą PainLess jest jednym z popularniejszych kosmetyków tego rodzaju. Preparat stosowany jest miejscowo na skórę lub błony śluzowe. W składzie znajdują się dwa aktywne składniki: lidokaina i tetrakaina, które skutecznie znieczulają przez wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych. Lidokaina pozwala zablokować kanały sodowe w błonach komórkowych oraz przepływ jonów. Dzięki temu zapobiega występowaniu i przewodzeniu impulsów nerwowych. Lidokaina działa szybko i skutecznie na zakończenia bólowe, a także nerwy czuciowe. Tetrakaina wykazuje natomiast podobne działanie, z tym że jej czas działania jest wydłużony. Maść pozostawiona na skórze na godzinę, pozwala cieszyć się działaniem przez następne dwie godziny.

Stosowanie kremów znieczulających z lidokainą

Kremy znieczulające z lidokainą PainLess są przeznaczone do stosowania miejscowego na nieuszkodzoną skórę oraz błony śluzowe. U dorosłych nie należy przekraczać dawki 10 g na jedną okolicę ciała. Po upływie czasu działania krem należy zmyć. Preparat nakłada się szerokim pędzlem i tworzy warstwę o grubości 1 mm. Skóra musi zostać wcześniej oczyszczona i odtłuszczona. Należy pamiętać, aby unikać kontaktu z oczami.

Dlaczego warto stosować kremy znieczulające z lidokainą?

Zabiegi kosmetyczne są świetnym uzupełnieniem pielęgnacji skóry. Pacjenci, którzy decydują się na daną kurację, mogą cieszyć się długotrwałymi rezultatami odświeżonej i wygładzonej skóry pozbawionej oznak zmęczenia. Mezoterapia igłowa, laseroterapia, czy też wiele innych zabiegów zyskuje zainteresowanie osób, które chcą dodać skórze blasku i podnieść swoją pewność siebie. Opinie pacjentów co do samych zabiegów są bardzo pozytywne, ponieważ trwają krótko i nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Warto jednak pamiętać, że wykonanie tak komfortowych zabiegów jest możliwe dzięki wielu środkom znieczulającym posiadającym lidokainę.

Wielu pacjentów zastanawia się także, czy samo podanie znieczulenia miejscowego wywołuje ból. Dzięki kremom z lidokainą nie powinno to być problemem do zmartwień. Zaaplikowanie kremu znieczulającego nie jest bolesną czynnością pod warunkiem, że skóra pozbawiona jest uszkodzeń i infekcji. Wtedy bez problemu można nałożyć kosmetyk na jej powierzchnię i wykonać zabieg, dzięki któremu pacjent otrzyma to, na czym mu zależy – olśniewający efekt i zadowolenie. Kremy o stężeniu lidokainy 9,5% są także całkowicie bezpieczne dla skóry pacjenta, a ryzyko ewentualnych podrażnień i alergii jest praktycznie znikome. Właśnie dlatego kremy znieczulające z lidokainą PainLess cieszą się tak dużym uznaniem w gabinetach kosmetycznych i profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.