Kwas hialuronowy to związek chemiczny mające szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wykazuje szeregu właściwości prozdrowotnych, co sprawia, że wykorzystuje się go w medycynie. Podpowiadamy, jak co to jest kwas hialuronowy i jakie są jego właściwości.
Czym jest kwas hialuronowy?
Najprościej rzecz ujmując jest to związek chemiczny występujący w ludzkim organizmie. Należy do grupy związków nazywanych glikozaminoglikanami i wchodzi w skład macierzy komórkowej, która tworzy komórki naskórka. Kwas hialuronowy ma wpływ na gęstość, sprężystość i jędrność skóry. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, dlatego ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających omawianych związek chemiczny. Ten naturalny biopolimer występuje u wielu zwierząt, a nawet u bakterii. Można go pozyskiwać z tkanek żywych organizmów. Często są to: gałki oczne kręgowców oraz kogucie grzebienie. Wiąże się to z ryzykiem otrzymywania preparatów zanieczyszczanych szkodliwymi związkami pochodzenia zwierzęcego. Dlatego opracowano inna metodą pozyskiwania opisywanego kwasu. Może być pozyskiwany z chorobotwórczych bakterii zwanych Streptococcus.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy bardzo silne właściwości higroskopijne. Dzięki nim jego cząsteczki umieszczone w środowisku modnym mogą zwiększać swoją objętość nawet 1000-krotnie. Wykazuje działanie chłonące, skutecznie pochłaniając wilgoć. Najważniejsze właściwości kwasu hialuronowego to:
- odbudowywanie ubytków tkanek i zwiększani ich objętości,
- przyśpieszanie produkcji fibryny,
- pozytywny wpływ na sprężystości i ściśliwość skóry,
- redukcja tarć pomiędzy poruszającymi się kośćmi,
- pozytywny wpływ na funkcjonowanie strun głosowych,
- wspomaganie prawidłowego nawilżania powierzchni oczu,
- działanie bakteriostatyczne,
- działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
- przyśpieszanie gojenia się ran.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Tak bogata lista wykazywanych właściwości przekłada się na szerokie zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest stosowany w wielu dziedzinach medycyny, takich jak: chirurgia, stomatologia, ginekologia oraz reumatologia. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do leczenia schorzeń narządu ruchu, na przykład przy zwyrodnieniach stawów. Jest on wstrzykiwany w chore miejsce, w celu uzupełnienia jego niedoboru i zmniejszenia stanu zapalnego. W ginekologii używa się go do leczenia infekcji dróg rodnych. Omawiany kwas stanowi składnik produktów służących do nawilżania oczu. Opisywany związek chemiczny jest ważnym elementem wielu kosmetyków. Mogą to być kremy na oparzenia i zadrapania i środki przyspieszające gojenie zmian potrądzikowych. Jest stosowany w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. W tym charakterze może występować w trzech formach:
- niskocząsteczkowej – wnikającej w głębsze warstwy naskórka, zapewniającej długotrwałe nawilżanie,
- średniocząsteczkowej – dającej możliwość szybkiego nawilżania skóry rogowej,
- wielkocząsteczkowej – tworzącej błonę na skórze, która przeciwdziała jej odwodnieniu.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Należy zaznaczyć, że kwas hialuronowy nie może być stosowany przez każdego. Należy go unikać w przypadkach występowania bakteryjnych infekcji skórnych i zaburzeń krzepliwości krwi. Nie mogą go używać osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe. W pozostałych przypadkach jest on bezpiecznym środkiem gwarantującym nawilżenie i odświeżenie skóry. Poleca się go między innymi: osobom starszym, kobietom w okresie menopauzy oraz ludziom pracującym przed komputerem.