Badanie przed laserowa korektą wzroku
Choroby

Laserowa korekcja wzroku – dlaczego warto poddać się tej operacji?

Czy często wyobrażasz sobie, jak mogłoby wyglądać Twoje życie bez okularów, czy soczewek kontaktowych? Jak wygodne byłoby uprawianie sportów bez konieczności zakładania soczewek czy bez zamartwiania się tym, że porysujesz lub zepsujesz okulary? Albo też jak wspaniałe byłoby uczucie w końcu widzieć ostro i wyraźnie? Laserowa korekcja wzroku może Ci zapewnić komfortową jakość widzenia, dzięki której już raz na zawsze zapomnisz o dokuczającej Ci wadzie wzroku. Dowiedz się, dlaczego warto się na nią zdecydować!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który całkowicie usuwa wadę wzroku. Jeśli borykasz się z:

  • krótkowzrocznością, 
  • dalekowzrocznością,
  • lub z astygmatyzmem,

to dzięki zabiegowi odzyskasz komfortową jakość widzenia. Laserowa korekcja wzroku jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych operacji medycznych na świecie. Jest krótka i bezbolesna – trwa zaledwie kilkanaście minut, a po jej zakończeniu możesz bezpiecznie wrócić do domu i cieszyć się nowym, ostrym wzrokiem.

Co więcej, laser usuwa wadę wzroku, która sięga aż od -10 do +6 dioptrii. Dlatego taki zabieg cenią sobie np. sportowcy, którzy uprawiają sporty ekstermalne jak np. nurkowanie czy skoki spadochronowe. Do takich czynności sokoli wzrok to podstawa.

Laserowa korekcja wzroku to bezbolesny zabieg, który pozwala odzyskać komfort widzenia

Oprócz sportowców laserowa korekcja wzroku jest przydatna dla osób, które w jakiś sposób pracują swoim wizerunkiem np. modelki czy stewardessy. No i oczywiście taki zabieg to zbawienie dla osób, które po prostu chcą się pożegnać z okularami czy soczewkami kontaktowymi.

Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda taki zabieg?

Przed operacją musisz przejść specjalne badanie kwalifikacyjne, po którym lekarz stwierdzi czy jesteś gotowy/gotowa na laserową korekcję wzroku. Na takim badaniu trzeba być szczerym i poinformować okulistę o wszystkich szczegółach, ponieważ tylko prawidłowo przeprowadzone badanie umożliwia przeprowadzenie zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku.

Okulista na takim badaniu sprawdza ostrość widzenia, wykonuje badanie dna oka oraz rogówki, a także przeprowadza pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli badanie zostanie wykonane prawidłowo i lekarz udzieli zgody, to możesz poddać się operacji. Trwa ona kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesna. Nie martw się żadnymi zastrzykami do oka – przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe w postaci specjalnych kropli.

Jesteś też w przytomny/przytomna i cały czas masz kontakt z lekarzem. Laser modeluje kształt Twojej rogówki, co prowadzi do usunięcia wady wzroku. Jest on tak szybki i precyzyjny, że jakikolwiek Twój ruch powoduje jego wyłączenie. W związku z tym nie istnieje możliwość, by laser w jakikolwiek sposób uszkodził Twoje oczy, czy też je „wypalił”. Po zakończonym zabiegu możesz bezpiecznie wrócić do domu i wykorzystać czas na odpoczynek.

Dzięki operacji nie będziesz nosić okularów ani soczewek kontaktowych

Laserowa korekcja wzroku – powikłania i przeciwwskazania

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich m.in.:

  • wiek (laserowa korekcja wzroku powinna się odbywać po ukończeniu 21 roku życia, ponieważ wtedy gałka oczna jest już w tym wieku w pełni rozwinięta),
  • niestabilna wada wzroku (by odbyć operację, wada wzroku musi być stała najlepiej przez rok),
  • jaskra,
  • cukrzyca,
  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • zespół suchego oka.

Niektóre z nich są tylko przejściowe jak np. ciąża. Jednak nie warto ich bagatelizować i jeśli jesteś na badaniu kwalifikacyjnym, poinformuj lekarza o wszystkich przeciwwskazaniach. Profesjonalny okulista udzieli Ci radę, co robić w takich przypadkach.

Po operacji występują normalne dolegliwości bólowe takie jak ból i pieczenie oczu, światłowstręt czy uczucie ciała obcego w oku. Kilka dni warto poświęcić na porządny odpoczynek i właściwą pielęgnację oczu zaleconą przez specjalistę.

Poważne powikłania po operacji zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli już to wynikają one z nieprawidłowego badania kwalifikacyjnego. Takie skutki uboczone to np. nadkorekcja lub niedokorekcja wzroku, astygmatyzm nieregularny czy efekt aureoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.