Zespół cieśni nadgarstka to bardzo często występujące schorzenie, które potrafi skutecznie pozbawić nas radości z życia. W zaawansowanym stadium powoduje dotkliwy ból dłoni oraz uniemożliwia wykonywanie precyzyjnych czynności manualnych. W takiej sytuacji konieczna jest operacja na cieśń nadgarstka, która wyeliminuje ucisk na nerw przyśrodkowy oraz przywróci dłoni pełną sprawność. Leczenie operacyjne nie jest jednak jedyną metodą, stosowaną w przypadku stwierdzenia zespołu cieśni nadgarstka – w początkowym stadium schorzenie to może bowiem zostać wyeliminowane także innymi metodami.
Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka? Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które występuje u ok. 15% populacji. Najczęściej zapadają na nie osoby, które codziennie intensywnie wykorzystują pracę swoich dłoni, a więc pisarze, programiści, sekretarki, a także muzycy, grający na instrumentach. Systematyczne, powtarzalne i codzienne ruchy dłoni sprzyjają bowiem pojawieniu się dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Choroba ta zaczyna się jednak dość niewinnie, łatwo więc przegapić jej pierwsze symptomy.
Na początku dolegliwości są bowiem niewielkie i mało uciążliwe. Pojawiają się od czasu do czasu, aby następnie zniknąć i znowu się pojawić. W związku z tym wiele osób je bagatelizuje i nie robi nic więcej w kierunku diagnostyki. Objawy, które powinny skłonić nas do rozważenia wizyty u lekarza, to m.in. nocny ból dłoni, mrowienie i drętwienie palców, zaburzenia w czuciu w palcach, a także trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów dłoni. Objawy te z czasem będą przybierały w sile, a im wcześniej zdiagnozowany zostanie zespół cieśni nadgarstka, tym większe szanse na jego wyleczenie metodą nieoperacyjną.
Czy operacja na cieśń nadgarstka jest zawsze konieczna? Metody leczenia
Wykryty w początkowym stadium rozwoju zespół cieśni nadgarstka nie wymaga operacji. Do wyeliminowania jego pierwszych objawów okazuje się bowiem wystarczająca fizykoterapia, regularne ćwiczenia dłoni, a niekiedy także unieruchomienie dłoni, aby odciążyć nadgarstek i zregenerować nerw przyśrodkowy. Ta ostatnia metoda leczenia jest dość kontrowersyjna, gdyż mało który dorosły człowiek może pozwolić sobie na 3-miesięczny bezruch ręki. W związku z tym najczęściej stosowane jest noszenie opaski elastycznej, połączone z fizykoterapią oraz przyjmowaniem odpowiednich dawek witaminy B6.
Inną, nieoperacyjną metodą leczenia zespołu cieśni nadgarstka są zastrzyki z hydrokortyzonu, które stosuje się, kiedy choroba jest w średnim stadium zaawansowania. Niestety, nie zawsze są one w stanie w zadowalający sposób poprawić stan zdrowia pacjenta. W związku z tym, w zaawansowanych przypadkach, lekarze najczęściej stawiają na leczenie operacyjne. Operacja na cieśń nadgarstka to prosty i bezpieczny zabieg, który pozwala na odbarczenie cieśni kanału nadgarstka. Jest to o tyle dobra i zalecana przez specjalistów metoda, że pozwala raz na zawsze wyeliminować zespół cieśni nadgarstka.