Kobieta ma problem ze swoją skórą atopową
Uroda

Leczysz skórę atopową? Poznaj istotne porady pielęgnacyjne, o których możesz nie widzieć!

Leczenie atopowego zapalenia skóry to niezwykle długotrwały, wymagający zaangażowania i regularności proces. Czasami jednak nie wystarczy codzienna pielęgnacja, przyjmowanie leków i korzystanie z odpowiednich środków kosmetycznych. Warto mieć na uwadze również styl życia i zachowania, które mogą pogłębiać AZS.

Kosmetyki a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry nie stanowi przeciwwskazania do używania kosmetyków, jednak przy ich wyborze warto zachować szczególną rozwagę. Należy wystrzegać się wszelkich produktów z konserwantami, barwnikami i substancjami zapachowymi. O wiele lepiej sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej, np. specjalne koloryzujące produkty do twarzy. Na rynku można znaleźć m.in. podkłady stworzone z myślą o skórze wrażliwej. Nie wywołują one alergii ani nie pogłębiają objawów chorobowych, jednocześnie dbając o piękny wygląd skóry i trwałość nałożonego produktu.

W kwestii kosmetyków warto również wspomnieć o produktach do pielęgnacji skóry atopowej. Te środki należy trzymać w lodówce. Niska temperatura kremów, mleczek i balsamów nie wpływa na właściwości substancji, ale przynosi dodatkową ulgę skórze – głównie w okresie największego świądu i pieczenia.

Temperatura powietrza przy atopowym zapaleniu skóry

Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry powinny zwracać uwagę na temperaturę powietrza. Jedną z podstawowych zasad skutecznego leczenia tej przypadłości jest nienarażanie organizmu na zmienne czynniki atmosferyczne i skoki temperatur. Zaleca się unikania spacerów w deszczowe i wietrzne dni oraz zbliżania się bezpośrednio do klimatyzacji czy ogrzewania. Narażenie skóry na przegrzanie albo znaczące ochłodzenie pogłębi problem i utrudni leczenie.

Dobrym pomysłem jest za to odpowiednie ochłodzenie sypialni tuż przed snem. Można zainwestować w nawilżacz i oczyszczacz powietrza, który zadba o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i usunie zagrażające skórze zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie zmniejsza potliwość, ryzyko swędzenia oraz podrażnienia, które mogą powstać podczas snu.

Osuszanie i drapanie punktów zapalnych

Częstym błędem osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry jest złe osuszanie ciała. Miejsc, w których pojawiły się stany zapalne, nie można traktować tak, jak zdrowej skóry. Właśnie dlatego po prysznicu (najlepiej krótkim i w letniej wodzie) nie powinno się osuszać ciała, trąc po nim ręcznikiem. Do tej czynności powinniśmy użyć miękkiego materiału, wypranego w środkach antyalergicznych i bezzapachowych. Odpowiednim ręcznikiem należy delikatnie uciskać skórę, do której przykłada się materiał. W ten sposób unika się wywoływania mechanicznych podrażnień pogłębiających problemy z zapaleniem skóry.

Warto również pamiętać o tym, że skóra atopowa nie powinna być drapana. Lepiej będzie lekko oklepywać swędzące punkty. Należy jednak mieć na uwadze, aby zawsze mieć czyste dłonie – dzięki temu nie będziemy wprowadzać do skóry zanieczyszczeń i alergenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.