Wiele osób dorosłych boryka się z tak zwaną dentofobią, która objawia się przeraźliwym lękiem przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Szacuje się, że nawet co trzeci dorosły może mierzyć się z takim problemem! Niestety odpowiednia profilaktyka i regularne odwiedzanie lekarza stomatologa jest jedynym sposobem na dbanie o piękny zadbany uśmiech oraz prawidłowy stan zębów i jamy ustnej. Obecnie istnieje szereg udogodnień medycznych, które sprawiają, że wizyta u dentysty przebiega w sposób dość komfortowy oraz jest mało bolesne. Mowa tutaj między innymi o możliwości stosowania gazu rozweselającego czy znieczulenia komputerowego, które jest bardzo precyzyjne i skuteczne.
Stopień skomplikowania
Leczenie drobnych zmian w zębach i ubytków obarczone jest koniecznością leczenia zachowawczego, które w założeniu jest bardzo proste, szybkie i mało bolesne dla pacjenta. Leczenie większych zmian może skutkować koniecznością tak zwanego leczenia kanałowego, które jest już niestety bardziej skomplikowane. W skrajnych przypadkach niestety nie udaje się uratować wszystkich zębów, co w efekcie prowadzi do ekstrakcji, czyli usunięcia zębów. Wtedy konieczne mogą okazać się implanty zębowe (czyli powszechnie określane sztuczne zęby), które pozwalają zamaskować ubytki oraz zapobiegają wielu schorzeniom, między innymi cofaniu się szczęki na wskutek usunięcia poszczególnych zębów.
Lęk a świadomość
Mierząc się z lękiem przed dentystą warto jest dawać sobie sprawę, że lekarz stomatolog jest przede wszystkim po to aby pomóc. Dokładam wszelkich starań żeby leczenie było jak najmniej bolesne dla pacjenta – choć oczywiście nie zawsze jest to w pełni możliwe. Nowoczesne znieczulenia pozwalają jednak w dużej mierze zminimalizować dyskomfort odczuwane podczas leczenia stomatologicznego.
Odwiedzając wybrany gabinet stomatologiczny warto jest dokładnie przedyskutować z lekarzem stomatologiem swój problem oraz strach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie indywidualnego podejścia lekarza do danego problemu oraz opracowanie specjalistycznej techniki, która ma na celu zminimalizowanie lęku oraz strachu – na przykład przerwy podczas borowania na znak pacjenta (np. podniesienie ręki). Dzięki temu można w prosty sposób przekonać się do konieczności podjęcia leczenia oraz profilaktyki.