Licówki są niczym więcej niż małymi płytkami nakładanymi na zęby, przytwierdzonymi do nich za pomocą specjalnego kleju. Ich podstawowym zadaniem jest poprawa estetyki zębów. Pełnią one także mniej oczywiste funkcje, np. mogą korygować niewielkie wady zgryzu. Rodzajów licówek jest multum, jednak my skupimy się na dwóch z nich: licówkach kompozytowych oraz porcelanowych.
Licówki kompozytowe – charakterystyka
Licówki kompozytowe to płytki zbudowane z kompozytu, w skład którego wchodzi wiele składników, a każdy z nich pełni odmienne funkcje. Niektóre składniki odpowiadają za trwałość licówek, a inne za ich elastyczność oraz twardość. Podstawową cechą licówek kompozytowych, która w praktyce najczęściej staje się przyczynkiem do ich wybrania, jest to, że do ich założenia nie jest wymagane szlifowanie zębów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że licówki kompozytowe, między innymi z uwagi na powyższą cechę, są znacznie mniej odporne na przebarwienia. Trzeba także pamiętać, że licówki kompozytowe nie należą do najtrwalszych licówek. Są one trwalsze od licówek akrylowych, jednak ustępują pod względem wytrzymałości licówkom ceramicznym bądź porcelanowym. Warto jednak zauważyć, że ich cena jest znacznie niższa niż licówek, które cechują się najwyższą wytrzymałością.
Licówki porcelanowe – czym różnią się od licówek kompozytowych?
Licówki porcelanowe są płytkami wykonanymi ze specjalnej masy porcelanowej, w skład której wchodzą przede wszystkim: masa akrylowa i masa ceramiczna. Tym, co na pewno odróżnia je od licówek kompozytowych, jest znacznie większa trwałość. Cechują się one ogromną wytrzymałością mechaniczną, a także odporne są na przebarwienia, czym niestety nie mogą pochwalić się licówki kompozytowe. Licówki porcelanowe są opcją zdecydowanie długoterminową, ponieważ, w odróżnieniu od licówek kompozytowych, które trzeba wymieniać mniej więcej co 5 lat, są one w stanie służyć nawet do 15 lat. Jedną z największych wad tego typu licówek jest ich cena. Oscyluje ona w okolicach 1000 zł za sztukę i to właśnie cena jest najczęstszą przyczyną, że pacjenci decydują się na mniej wytrzymałe, ale tańsze opcje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet mimo znacznej ceny, to właśnie licówki porcelanowe są najczęściej wybierane przez zainteresowanych, chcących mieć hollywoodzki uśmiech.
Licówki kompozytowe czy porcelanowe – na które się zdecydować?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji zainteresowanego. Wydawałoby się, że rozsądniejszym wyborem, między innymi z uwagi na wytrzymałość oraz odporność, będą licówki porcelanowe. Jednak w wielu przypadkach koszty, z którymi wiążą się licówki porcelanowe, są tak ogromne, że stają się barierą niemożliwą do przeskoczenia. Kluczowe jest więc dokładne przeanalizowanie cech każdego z rodzajów licówek, a także zwrócenie uwagi na zalety i wady każdej z nich, a następnie wyciągniecie wniosków i dokonanie wyboru, który będzie najbardziej zgodny z nami i pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt w postaci cudownego uśmiechu.