Kobieta pali e-papierosa w pomieszczeniu
Dom i ogród

Liquid w e-papierosie: co tak naprawdę zawiera?

E-papierosy powstały jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Prezentowano je jako mniej szkodliwe, a nawet zdrowsze. Na ten moment nie ma wystarczających badań, aby potwierdzić tę hipotezę. Jest za to sporo dowodów naukowych na to, że elektroniczny papieros nie jest obojętny dla zdrowia. Czy wiesz, z czego składa się liquid e-papierosa?

E-papieros – czym jest?

Elektroniczny papieros to urządzenie, którego głównymi elementami jest grzałka oraz kartridż z liquidem. Po podgrzaniu go nie tworzy się dym, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, ale aromatyzowana para, która zostaje inhalowana do dróg oddechowych, a następnie wypuszczana.

Liquid podgrzewany jest do temperatury 150-180 stopni. Podczas inhalacji generowane jest podciśnienie, co jest wspólne zarówno dla papierosów tradycyjnych, jak i elektronitcznych.

Liquid z nikotyną czy bez nikotyny?

Płyn do e-papierosów może zawierać nikotynę albo być jej pozbawiony. Oczyszczona nikotyna może mieć w liquidzie różne stężenia – od 0 do 36 mg na każdy mililitr płynu. Producenci e-papierosów zapewniają, że jest ona bezpieczna dla zdrowia, jednak wyniki badań wskazują jednoznacznie na obecność rakotwórczych nitrozoamin, charakterystycznych dla zwykłego tytoniu.

Składniki płynów do e-papierosów

W składzie liquidów znajduje się przede wszystkim glikol propylenowy, glicerol oraz substancje aromatyzujące i smakowe. Dwie pierwsze substancje uważane są za bezpieczne dla zdrowia, jednak badania wykazały, że po podgrzaniu związki te stają się toksyczne i wykazują dużą szkodliwość dla zdrowia.

Szkodliwe substancje e papierosów to przede wszystkim związki aromatyzujące. Za najbardziej niebezpieczne uważa się wanilinę i aldehyd cynamonowy. Liquid do e-papierosa może mieć nawet 7000 różnych smaków.

Oprócz aromatów zawierają one substancje, które znajdują się także w dymie papierosowym i w medycynie traktowane są jako niebezpieczne dla zdrowia. Są to przede wszystkim:

  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
  • wielopierścieniowe aminy aromatyczne,
  • związki fenolowe,
  • akroleina, aceton,
  • metale ciężkie.

Czy liquidy są zdrowszą wersją dymu tytoniowego?

Długotrwałe palenie e-papierosów może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim winne jest podgrzewanie glikolu propylenowego oraz glicerolu. Mogą one podrażniać błony śluzowe gardła, powodować nieprzyjemny posmak w ustach, pieczenie, a także zawroty głowy. Dodatkowo para z glikolu propylenowego może doprowadzić do podrażnienia dolnych i górnych dróg oddechowych i do zwiększenia stężenia kotyniny w organizmie – jest to związek, który powstaje jako efekt rozkładu nikotyny.

Bibliografia:

  1. Stępniowska A., Kowalczyk M., Cholewińska E., Ognik K., E-cigarettes – an aid in quitting smoking or a threat, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 86-95,
  2. Westenberger BJ. Evaluation of e-cigarettes. Food and Drug
  3. Administration 2009,
  4. Goniewicz ML, Knysak J, Gawron M, et al. Levels of selected carcinogens and toxicants in vapour from electronic cigarettes. Tob Control 2014, 23(2): 133-139,
  5. McNeill A., Hajek P., E-cigarettes: an evidence update. A report commissioned by Public Health England: 76-77,
  6. Stępniowska A., Kowalczyk M., Cholewińska E., Ognik K., E-cigarettes – an aid in quitting smoking or a threat, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 86-95.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.