Łyżwiarstwo rekreacyjne
Ruch

Łyżwiarstwo rekreacyjne – dobry sposób na utrzymanie świetnej kondycji przy doskonałej zabawie

Łyżwiarstwo rekreacyjne to sport, który mogą uprawiać osoby niemal w każdym wieku. Łączy w sobie liczne korzyści zdrowotne, a zarazem gwarantuje świetną zabawę. Czym jest łyżwiarstwo rekreacyjne, jakie są jego zalety oraz kto i jak często powinien jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo rekreacyjne – co to takiego?

W okresie letnim nie brak jest okazji do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, który gwarantuje dobrą kondycję i utratę zbędnych kilogramów. Zimą – gdy znacznie trudniej zmotywować się do treningów – nasza wydolność spada, a sylwetka się zaokrągla. Rozwiązaniem tego problemu może być łyżwiarstwo rekreacyjne. W wielu miastach dostępne są lodowiska, z których można korzystać za niewielką opłatą. Wystarczy także wypożyczyć lub kupić parę łyżew, by w niedługim czasie samodzielnie nauczyć się ślizgania po lodowej tafli. To sport niedrogi, przyjemny i efektywny, a dodatkowo dedykowany dla wszystkich członków rodziny.

Zalety łyżwiarstwa rekreacyjnego

Łyżwiarstwo rekreacyjne – podobnie jak każda aktywność fizyczna – niesie za sobą pozytywne efekty zarówno dla zdrowia, jak i naszego samopoczucia.

Warto wymienić tutaj:

  • Utratę zbędnych kilogramów – godzina jazdy na łyżwach pozwala spalić od 200 do 800 kalorii.
  • Wzmocnienie mięśni rąk i nóg, obręczy biodrowej oraz okolicy kręgosłupa.
  • Wyzwolenie produkcji endorfin, a tym samym poprawę samopoczucia.
  • Zwiększenie kondycji i wydolności oddechowej.
  • Dotlenienie całego organizmu.
  • Poprawę odporności.

Kto może rekreacyjnie jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo rekreacyjne to sport dla całej rodziny. Na łyżwach mogą jeździć już kilkuletnie dzieci, które z pomocą rodziców są w stanie szybko opanować utrzymanie równowagi i koordynację ruchów kończyn. Z treningu na łyżwach mogą korzystać także starsze i aktywne fizycznie osoby, które chcą zachować dobrą kondycję i samopoczucie bez względu na wiek. Łyżwiarstwo rekreacyjne jest jedynie niewskazane dla kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami równowagi i schorzeniami kręgosłupa, a także po niedawnych urazach.

Jak często trenować łyżwiarstwo rekreacyjne?

Aby osiągnąć prozdrowotne efekty uprawiania łyżwiarstwa rekreacyjnego, warto zdecydować się na regularne treningi. Taką aktywność fizyczną możemy prowadzić dwa lub trzy razy w tygodniu, a na tafli spędzać każdorazowo około 60 minut. Lodowiska są zazwyczaj czynne od listopada do marca lub kwietnia, umożliwiając jazdę na łyżwach niemal przez pół roku. Aby ułatwić sobie pierwsze chwile na płozach, w sezonie letnim warto także nauczyć się jeździć na rolkach lub wrotkach. Dzięki temu zimą znacznie szybciej opanujemy poruszanie się w butach łyżwiarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.