Kobieta jest na masażu leczniczym
Choroby

Masaż leczniczy i jego zalety

Napięcia i blokady, które pojawiają się w Twoim organizmie, są problemem bólowym dla wielu osób. Aby temu przeciwdziałać, warto skorzystać z masażu leczniczego w Krakowie. Różnego rodzaju maści oraz kremy nie są tak skuteczne, jak masaże lecznicze.

Masaż leczniczy — co to jest?

Masaże lecznicze  stosowane są przy wielu dolegliwościach. Istnieje wiele różnych technik i uchwytów do masażu. Są one stosowane na przykład w celu złagodzenia bólu i poprawy koordynacji ruchowej. Napięcia i blokady energetyczne uwalniane są poprzez mechaniczną ingerencję w zewnętrzne warstwy tkanki ciała z różnymi naciskami i intensywnościami. Oznacza to, że można dotrzeć również do głębszych warstw.

Sama nazwa masaż dostarcza informacji odnośnie do znaczenia tego słowa. W języku arabskim oznacza ono delikatne pocieranie. W języku greckim interpretowane jest jako pocieranie. Język hebrajski mówi, że jest to dotykanie. Masaże służą nie tylko celom terapeutycznym. Wykorzystywane są  również w zabiegach kosmetycznych i sportowych. Na przykład są z powodzeniem stosowane do pielęgnacji urody i zapewniają wsparcie przed i po zajęciach sportowych.

Wpływ na organizm

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma przeciwwskazań do masażu. Może się zdarzyć, że stan fizyczny pacjenta nie pozwala na pewne techniki lub ruchy. W zależności od dolegliwości masażysta stosuje jedną lub drugą technikę masażu, aby osiągnąć zamierzony cel. Masaże stosuje się nie tylko przy problemach z mięśniami. Mają wiele innych korzyści fizycznych i psychicznych, które są bardzo pomocne w wielu przypadkach. Różne techniki masażu można również łączyć w celu uzyskania poprawy.

Terapeutyczne właściwości masażu obejmują:

  • Rozwój mięśni;
  • Rozluźnienie mięśni;
  • Długoterminowa poprawa elastyczności tkanek;
  • Ulga w bólu;
  • Poprawa ogólnego samopoczucia;
  • Poprawa krążenia krwi i limfy.

Czy masaż leczniczy musi boleć?

Masaż leczniczy w zależności od napięcia mięśni spowodowany stresem może boleć. W trakcie trwania masażu ból powinien być znośny, tzn. nie może boleć mocno, ponieważ mięśnie są tak mocno napięte, że nie będzie żadnych efektów z masażu. Jednak odpowiadając bezpośrednio na pytanie — tak, masaż leczniczy musi boleć, ponieważ ból oznacza napięcie mięśni. Jest to pewien rodzaj treningu, aby je rozluźnić. Następnego dnia może się zdarzyć, że będziesz odczuwał/a różnego rodzaju bóle lub nawet zakwasy. Oznacza to, że masaż był skuteczny oraz Twój organizm walczy ze stanami napięcia.

Rodzaje technik masażu

Jeśli interesujesz się masażem leczniczym, to warto, aby znać jego podstawowe techniki, abyś wiedział/a, co Cię czeka.

Głaskanie

Masażysta równomiernie pracuje na określoną część ciała, wykonując powolne głaskanie. Technika głaskania jest również stosowana dogłębnie w celu złagodzenia napięcia i pobudzenia krążenia krwi i limfy. Poprzez stymulację przepływu krwi promowany jest powrót żylny. Powierzchowne głaskanie wprawia w ruch powierzchowne krążenie zewnętrznych warstw tkanki i  wspomaga regenerację skóry. 

Ugniatanie i stukanie

Ugniatanie i stukanie należy do metod energetycznych. Ugniatanie ma na celu oddzielenie powierzchownej tkanki od głębszych warstw tkanki.  Chodzi również o przesuwanie i rozluźnianie włókien mięśniowych. Masażysta wywiera rytmiczny nacisk na skórę i mięśnie. To wypłukuje toksyny z tkanek, co poprawia wchłanianie składników odżywczych w mięśniach. Równocześnie napięcie mięśni zostaje złagodzone. Głębokie ugniatanie poprawia również kurczliwość mięśni.

Tarcie

Ruchy tego uchwytu masującego są krótkie. Masażysta kontroluje nacisk i zwykle używa opuszków palców. Technika ta jest bardzo często wykorzystywana do masażu stawów. Pocieranie może rozluźnić tkanki od siebie,  co również pomaga złagodzić ból.  Ponadto masażysta jednocześnie wspomaga krążenie krwi w tych obszarach, w których stosuje tę technikę.

Trzymanie ucisku

Dzięki tej prostej technice statycznej tkanka nie ulega przemieszczeniu. Masażysta wywiera  nacisk na określoną część ciała lub określony punkt i przytrzymuje go przez pół minuty, lub pełną minutę, ale nie wykonując żadnych ruchów.

Ubijanie

Ubijanie ma bardzo energetyczny efekt, podobnie jak metoda ugniatania. W zależności od obszaru ciała można stosować różne rodzaje podtechnik, na przykład hakowanie i oklepywanie. Hakowanie definiuje się jako mocne stukanie krawędzią dłoni, które jest bardzo energiczne i gdzie kontakt masażysty ze skórą jest stały. Oklepywanie poprawia krążenie krwi w leczonych miejscach. W efekcie mięsień jest lepiej odżywiony i ma zdolność do kurczenia się oraz poprawia napięcie mięśniowe. Efektem jest stymulujący masaż poprawiający ogólne samopoczucie leczonej osoby.

Wibracja

Ruchy wibracyjne wykonywane przez masażystę w tym przypadku są krótkie i rytmiczne. Terapeuta wprawia obszar masowany w szybkie wibracje, osiągane poprzez skurcze statyczne. Ten uchwyt masujący jest bardzo obciążający dla terapeuty. To rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i usuwa wydzieliny uwięzione w płucach, co jest bardzo korzystne dla pacjentów z trudnościami w oddychaniu.

Popularność masażów leczniczych

Masaż leczniczy należy do zabiegów naturalnych, które nie powodują skutków ubocznych. Rosnąca świadomość Polaków odnośnie do poprawy swojego zdrowia sprawia, że coraz więcej osób z całej Polski decyduje się na masaże lecznicze. Popularność masażu leczniczego w Krakowie oraz okolicach czasami wiąże się z długimi kolejkami. Aby tego uniknąć, poczytaj więcej o tym TUTAJ. Przez dużo większe zainteresowanie powstaje coraz więcej takich miejsc, które oferują te usługi, np. w Krakowie, Podgórzu, masaż leczniczy jest wyjątkowo na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.